Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev ərazisi işğaldan azad olunmuş rayonların sakinləri ilə görüş keçirib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusunun qazandığı qələbə məcburi köçkünlərin doğma yurda qayıdışına imkan yaradıb.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə irimiqyaslı layihələr həyata keçirilir, o yerlərin ən abad, müasir tələblərə cavab verən yaşayış sahələrinə çevrilməsi üçün ardıcıl tədbirlər icra edilir. Məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına könüllü, təhlükəsiz və ləyaqətlə qayıdışının təmin edilməsi komitə qarşısına qoyulmuş mühüm tapşırıqlardan biridir.
Dövlət Komitəsi tərəfindən məcburi köçkünlər arasında doğma yurda qayıdışla bağlı sorğu keçirildiyi, onların mütləq əksəriyyətinin doğma yurda qayıtmaq istədiyi xatırladılıb.
Hər zaman dövlətin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunduqlarını deyən görüş iştirakçıları doğma yurda qayıdışa hazırlığın başlanmasına görə Prezident İlham Əliyevə, daim böyük dəstəyinə güvəndikləri Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya təşəkkürlərini ifadə ediblər.
Daha sonra “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq, yaşayış məntəqələri üzrə qayıdışı dəqiqləşdirilmiş şəxslərin məşğulluğunun təmin edilməsi üçün aktiv məşğulluq tədbirlərinin həyata keçirilməsi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verilib, məcburi köçkünləri maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Səmimi qəbula görə minnətdarlıq edən kənd sakinləri uzun illər həsrətini çəkdikləri doğma yurda qayıdıb orada yaşamağı səbrsizliklə gözlədiklərini, o yerləri yenidən dirçəldəcəklərinə əmin olduqlarını bildiriblər.

Chairman of the State Committee met with IDPs
Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee for the Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons of the Republic of Azerbaijan, met with the residents from regions liberated from occupation.
It was emphasized that the remarkable victory achieved by the brave Azerbaijan Army, under the leadership of President and victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, has paved the way for the long-awaited return of IDPs to their homeland.
Under the leadership of President Ilham Aliyev, ambitious projects are underway to develop and transform the liberated territories into thriving and modern residential areas.  Notably, one of the pivotal tasks entrusted to the Committee is to ensure the voluntary, secure, and dignified return of IDPs to their ancestral lands.
During the meeting, it was emphasized that the State Committee had conducted a comprehensive survey among IDPs, seeking their input regarding the desire to return to their native land and overwhelming majority expressed strong desire to return to their cherished homeland.
Meeting participants conveyed their gratitude to President Ilham Aliyev for initiating preparations for long-awaited return to their homeland and First Vice-President Mehriban Aliyeva for her unwavering support and commitment specifying that they are constantly surrounded by the attention and care of the state.
Subsequently, detailed updates were provided on efforts undertaken to ensure employment opportunities and actively holding employment events for individuals whose return was confirmed in accordance with the First State Program on the Great Return to the liberated territories. Furthermore, the gathering provided an opportunity to address inquiries posed by IDPs, ensuring that their questions were clarified.
Expressing gratitude for the warm reception, the villagers conveyed their anticipation of returning to their cherished homeland, a longing that has persisted for numerous years, and expressed confidence that the areas will be restored.