Dövlət Komitəsində Zabux və Sus kəndlərinin sakinləri ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Laçın rayonunun Zabux və Sus kəndləri icmalarının nümayəndələri ilə görüş keçirib.
Görüş iştirakçıları Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusunun qazandığı Qələbənin məcburi köçkünlərin doğma yurda qayıdışına imkan yaratdığını bir daha dərin minnətdarlıq hissi ilə vurğulayıblar.
Diqqətə çatdırılıb ki, dövlətimizin başçısının 20 sentyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamı əsasında Zabux və Sus kəndlərinin yenidən qurulmasına başlanılıb. Müasir standartlara uyğun inşası nəzərdə tutulan kəndlər sakinlərin rahat, təhlükəsiz yaşayacağı abad məkana çevriləcək.
Dövlət Komitəsi tərəfindən Zabux və Sus kəndlərinin sakinləri arasında keçirilən sorğunun başa çatdığı, onların mütləq əksəriyyətinin dogma yurda qayıtmaq istədiyi xatırladılıb.
Hər zaman dövlətin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunduqlarını deyən görüş iştirakçıları doğma yurda qayıdışa hazırlığın başlanmasına görə Prezident İlham Əliyevə, daim böyük dəstəyinə güvəndikləri Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya təşəkkürlərini ifadə ediblər.
Daha sonra “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq, yaşayış məntəqələri üzrə qayıdışı dəqiqləşdirilmiş şəxslərin məşğulluğunun təmin edilməsi üçün aktiv məşğulluq tədbirlərinin həyata keçirilməsi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verilib, məcburi köçkünləri maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Səmimi qəbula görə minnətdarlıq edən Zabux və Sus kəndlərinin sakinləri uzun illər həsrətini çəkdikləri doğma yurda qayıdıb, firavan günlər yaşayacaqlarına, o yerləri yenidən dirçəldəcəklərinə əmin olduqlarını bildiriblər.

A meeting was held with the residents of Zabukh and Sus villages in the State Committee
Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs of the Republic of Azerbaijan, held a meeting with representatives of Zabukh and Sus village communities of Lachin region.
The participants of the meeting once again emphasized with deep gratitude that the Victory won by the brave Azerbaijan Army under the leadership of President, Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev made it possible for IDPs to return to their homeland.
It was brought to attention that the reconstruction of Zabukh and Sus villages has been started based on the Decree of the head of our state dated September 20, 2022. The villages planned to be built according to modern standards will become prosperous places where residents can live comfortably and safely.
It was reminded that the survey conducted by the State Committee among the residents of Zabukh and Sus villages was completed, and the absolute majority of them wanted to return to their homeland.
Saying that they are always surrounded by the attention and care of the state, the participants of the meeting expressed their thanks to President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva, whose great support they always count on, for starting preparations for their return to their homeland.
Then, information was provided on the works done in the direction of the implementation of active employment measures to ensure the employment of the persons whose return has been specified in the settlements in accordance with the “First State Program on the Great Return to the territories of the Republic of Azerbaijan liberated from occupation”, and the questions of the IDPs were answered.
Residents of Zabukh and Sus villages, who were grateful for the warm welcome, expressed their confidence that, returning to their homeland they longed for for many years, they will live prosperous days and revive those places again.