Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları rəhbərlərinin şəhər və rayonlarda vətəndaşların qəbulu cədvəlinə uyğun olaraq, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev martın 14-də Goranboy rayonunda vətəndaşları qəbul edib.
Qəbulda, əsasən, Goranboyda müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünlər iştirak ediblər. Müraciətlər dövlət mənzil fonduna məxsus xüsusi təyinatlı yaşayış sahələrinin verilməsi, vahid aylıq müavinətin təyin edilməsi, məşğulluq məsələləri ilə bağlı olub.
Prezident İlham Əliyevin məcburi köçkünlərin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi istiqamətində zəruri tədbirlər həyata keçirdiyi, Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın bu kateqoriyadan olan insanlara xüsusi diqqət və qayğısı göstərdiyi qeyd edilib. Dövlətimizin başçısının işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası, məcburi köçkünlərin doğma yurd-yuvasına qayıdışının başlanması üçün verdiyi tapşırıqların icra vəziyyəti barədə vətəndaşlara məlumat verilib. Bildirilib ki, məcburi köçkünlər üçün yaşayış sahələri yalnız işğaldan azad edilmiş ərazilərdə inşa olunur və qarşıdakı illərdə bu sahədə işlər daha sürətləndiriləcəkdir. Mərhələli qaydada aparılacaq qayıdış zamanı, ilk növbədə, müvəqqəti məskunlaşma yerlərində ən ağır vəziyyətdə yaşayanlar yeni mənzillərə köçürüləcəklər.
Qəbul zamanı vətəndaşların qaldırdıqları məsələlərin bir qismi yerindəcə həll olunub. Digər məsələlərin araşdırılması və lazımi tədbirlərin görülməsi ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar verilib.

Chairman of the State Committee received citizens in Goranboy
By order of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, according to the schedule of citizens’ reception in cities and districts of central executive power bodies, Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons Rovshan Rzayev received citizens in Goranboy on March 14.
IDPs temporarily settled mainly in Goranboy attended the reception. Appeals were related to provision of special residential areas by the State Housing Fund, appointment of the monthly allowance and employment issues.
It was noted that President Ilham Aliyev took necessary measures in strengthening social protection of IDPs and Mrs. Mehriban Aliyeva paid special attention and care for such people. People were informed on the implementation status of tasks assigned by President for restoration of occupied territories, return of IDPs to their homeland. It was also stressed that residential buildings for IDPs were constructed in only liberated territories and these works would be further accelerated. During the return that will be carried out step-by-step, firstly people living in temporary residential areas in poor conditions will be relocated to new houses.
Some of issues raised by citizens during the reception were solved on the spot. Relevant instructions were given for investigating other issues and taking necessary actions.