Dövlət Komitəsi və Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyəti arasında memorandum imzalanıb
Noyabrın 15-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev, Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin (GİZ GmbH) Azərbaycan üzrə direktoru Karin Hörhan, layihə rəhbəri Yörq Le Blank Anlaşma Memorandumu imzalayıblar.
Almaniya Federal İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Nazirliyinin (BMZ) sifarişi əsasında, GİZ-in Dövlət Komitəsi ilə əməkdaşlıq şəraitində həyata keçirdiyi “Cənubi Qafqazda məcburi köçkünlərin və aztəminatlı yerli əhalinin sosial və iqtisadı inkişafı” layihəsinin yeni mərhələsi başlayır. Memorandum həmin mərhələdə nəzərdə tutulan tədbirlərin icrasını təmin edəcəkdir.
Ümumən, layihəyə 2017-ci ildən start verilib. Ötən müddət ərzində, Ağdam, Bərdə regionları və Mingəçevir şəhərində məskunlaşmış məcburi köçkünlərin və onlarla eyni ərazidə yaşayan yerli aztəminatlı əhalinin həm iqtisadi, həm də sosial inkişafını dəstəkləyən müxtəlif fəaliyyətlər icra edilib. Layihənin yeni mərhələsində də bu sahədə qarşıya qoyulan məqsədlərin yerinə yetirilməsi üçün zəruri tədbirlər görüləcəkdir.

A memorandum was signed between the State Committee and the German Society for International Cooperation
Görüşlər 15 November, 2021
On November 15, Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons Rovshan Rzayev, Director of the German Society for International Cooperation (GIZ GmbH) for Azerbaijan Karin Hörhan and project manager Jörg Le Blank signed a Memorandum of Understanding.
A new phase of the project "Social and economic development of IDPs and local low-income people in the South Caucasus", implemented by GIZ in cooperation with the State Committee at the order of the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) begins. The memorandum will ensure the implementation of measures planned at that stage.
In general, the project was launched in 2017. Over the past period, various activities have been carried out to support both the economic and social development of IDPs in Aghdam, Barda regions and the city of Mingachevir and the local low-income people living in the same area. Necessary measures will be taken to achieve the goals set in this area at the new stage of the project as well.