Dövlət Komitəsində Ukraynanın Baş nazirinin müavini ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev ölkəmizdə səfərdə olan Ukrayna Baş nazirinin müavini, Ukraynanın Müvəqqəti İşğal Olunmuş Ərazilərindəki Məsələlər üzrə nazir Aleksey Reznikovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Azərbaycanda qaçqınlıq və məcburi köçkünlük problemini yaradan amil kimi Ermənistanın hərbi təcavüzünün və işğalçılıq siyasətinin nəticələri, öz daimi yaşayış yerini itirən və otuz ilə yaxın didərginlik həyatı keçirən insanların üzləşdikləri çətinliklər, bunların aradan qaldırılması üçün həyata keçirilən tədbirlər barədə qonağa məlumat verilib.
Ölkəmizdə qaçqınlar və məcburi köçkünlərlə iş sahəsində sistemli dövlət siyasətinin əsasının Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğu, Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyi diqqətə çatdırılıb. Qaçqınların və məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, məşğulluğunun artırılması üzrə xüsusi dövlət proqramlarının icra olunduğu vurğulanaraq bildirilib ki, onlar üçün zəruri infrastrukturu olan 115 qəsəbə salınıb, 300 mindən çox məcburi köçkün yeni evlərə və ya mənzillərə köçürülüb. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həllinə böyük diqqət və qayğı göstərdiyi qeyd edilib.
Azərbaycanın ötən ilin payızında Ermənistanı məğlubiyyətə uğradaraq, öz tarixi ərazilərini işğaldan azad etməsi nəticəsində yaranan yeni reallıqlar, o cümlədən məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıdışına hazırlığın başlanması barədə də ukraynalı qonaqlara məlumat verilib. Qeyd edilib ki, ölkənin 55 rayonunda müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünlərin mütləq əksəriyyəti Qarabağa, öz daimi yaşayış yerlərinə qayıtmaq arzusundadır. Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahı, onun tərkibindəki İdarələrarası Mərkəz və müvafiq sahələr üzrə İşçi Qrupları hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə sosial-iqtisadi, humanitar, təşkilati və digər təxirəsalınmaz məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli istiqamətində fəal iş aparır. Təhlükəsizlik şəraiti, kommunikasiya təminatı yaradıldıqdan, yaşayış sahələri bərpa olunduqdan və yenidən tikildikdən sonra məcburi köçkünlərin, beynəlxalq normalar əsasında, həmin ərazilərə köçürülməsinə başlanacaqdır.
Ukraynalı nazir Aleksey Reznikov səmimi qəbul üçün təşəkkürünü bildirərək, ölkəsindəki mövcud münaqişə nəticəsində yaranmış vəziyyət və humanitar problemlər barədə məlumat verib, bu problemlərdən əziyyət çəkən əhali qrupu ilə bağlı hökumətin həyata keçirdiyi tədbirlərdən danışıb. Azərbaycanın həm qaçqınlıq və məcburi köçkünlük probleminin həlli, həm də öz ərazi bütövlüyünün bərpası istiqamətində göstərdiyi nümunənin Ukrayna üçün də mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayan nazir ölkələrimiz arasındakı dostluq əlaqələrinin bu nümunəni öyrənməyə və ondan yararlanmağa yaxşı imkan yaratdığını qeyd edib. O, işğaldan azad edilən ərazilərin reinteqrasiyası məsələləri ilə bağlı təcrübə mübadiləsinin bu sahədə qarşıya qoyulan vəzifələrin həyata keçirilməsi üzrə səmərəli fəaliyyət planının hazırlanmasına zəmin yaradacağını qeyd edib.

A meeting was held with the Deputy Prime Minister of Ukraine at the State Committee
Chairman of the State Committee for Refugees and IDPs of the Republic of Azerbaijan Rovshan Rzayev met with a delegation led by the Deputy Prime Minister of Ukraine, Minister for Affairs in the Temporarily Occupied Territories of Ukraine Alexei Reznikov visiting our country.
The guest was informed about the consequences of Armenia`s military aggression and policy of occupation as a factor causing the refugee and IDP problem in Azerbaijan, the difficulties faced by people who lost their permanent places of residence and lived as IDPs for about thirty years, and the measures taken to eliminate them.
It was noted that the foundation of a systematic state policy in the field of work with refugees and IDPs in our country was laid by National Leader Heydar Aliyev and is successfully continued by the President Ilham Aliyev. It was underlined that special state programs are implemented to improve the housing and living conditions of refugees and IDPs, increase their employment, 115 settlements with the necessary infrastructure were built for them, and more than 300 thousands of IDPs were relocated to new houses or apartments. It was stated that the First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva pays great attention and care to addressing the social problems of IDPs.
The Ukrainian guests were also informed about the new realities that arisen as a result of Azerbaijan`s defeat of Armenia and liberation of its historical territories last autumn, including preparations for the return of IDPs to their homelands. It was noted that the vast majority of IDPs temporarily settled in 55 regions of the country want to return to Karabakh, their permanent places of residence. The Coordination Headquarters, established by the order of the President Ilham Aliyev, its Interdepartmental Center and Working Groups in relevant fields are currently actively working to address socio-economic, humanitarian, organizational and other urgent issues in the liberated territories in a centralized manner. After the provision of security, communications, restoration and reconstruction of residential areas, the relocation of IDPs to those areas in accordance with international standards will start.
Expressing gratitude for the warm welcome, Ukrainian Minister Alexei Reznikov informed about the situation and humanitarian problems in his country as a result of the present conflict and spoke about the measures taken by the government to address the suffering of the people affected. Underlying the importance of Azerbaijan`s example in solving both the refugee and IDP problem, and the restoration of its territorial integrity for Ukraine, the Minister said that friendly relations between the two countries provided a good opportunity to learn and benefit from this example. He noted that the exchange of experience on reintegration of the liberated territories will lay a foundation for the development of an effective action plan for the implementation of tasks set in this area.