Dövlət Komitəsində Avropa Komissiyasının eksperti ilə onlayn görüş keçirilib
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Fuad Hüseynov Avropa Komissiyasının Mülki Müdafiə və Humanitar Yardım Əməliyyatları üzrə Direktoratlığının eksperti Nikolas Qovart ilə onlayn görüş keçirib. Görüşdə Ermənistanın işğalçılıq siyasətinin nəticələri və ölkəmizin humanitar ehtiyacları müzakirə olunub.
F.Hüseynov Ermənistanın hərbi təxribatının qarşısını almaq üçün  Azərbaycan Ordusunun sentyabrın 27-dən noyabrın 10-dək apardığı əks-həmlə əməliyyatı haqqında məlumat verib. Bildirilib ki, bu əməliyyat nəticəsində Azərbaycan özünün ərazi bütövlüyünü bərpa edib. Eyni zamanda, qeyd edilib ki, hərbi əməliyyatlar zamanı Ermənistan silahlı birləşmələrinin ölkəmizin cəbhə zonasından uzaq yaşayış məntəqələrini artilleriya və raket atəşinə məruz qoyması nəticəsində mülki şəxslər, o cümlədən məcburi köçkünlər arasında ölənlər və yaralananlar var. Məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədi ilə istifadəyə verilmiş qəsəbələr də daxil olmaqla, 300-dən çox müvəqqəti məskunlaşma obyekti qismən, yaxud tamamilə dağıdılıb. Mütəmadi atəşə tutulan Ağdam, Tərtər, Goranboy, Füzuli, Bərdə və Cəbrayıl rayonlarında məskunlaşmış köçkünlər digər rayonlara təxliyə olunub. Bu ailələrin ərzaq, qeyri-ərzaq, tibbi yardım və digər ləvazimatlara ehtiyacı var.
Bundan başqa nəzərə çatdırılıb ki, 30 ilə yaxın işğal altında saxlanılan rayonlar tamamilə dağıdılıb, yaşayış üçün yararsız hala salınıb. Ermənilər indi də vandalizm əməllərindən əl çəkmirlər. Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya rəhbərlərinin bu il noyabrın 10-da imzaladıqları Bəyanata uyğun olaraq, Kəlbəcər rayonunu tərk edən ermənilər evləri, məktəbləri, meşələri yandırır, ağacları kəsib aparırlar. Halbuki, azərbaycanlılar doğma yurdlarını tərk edən zaman özləri ilə heç nə apara bilməmişdi.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan 30 ilə yaxın müddətdə işğal altında saxlanılan ərazilərinə dəyən zərərin qiymətləndirilməsinə ekspertlər cəlb edəcək. Dövlət məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qayıtması üçün bütün zəruri tədbirləri görəcək.
Avropa Komissiyasının Mülki Müdafiə və Humanitar Yardım Əməliyyatları üzrə Direktoratlığının eksperti Nikolas Qovart bildirib ki, missiyanın məqsədi Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında humanitar əməkdaşlığı müzakirə etmək, həmçinin, Aİ tərəfindən edilə biləcək yardımların formasını, eyni zamanda Qarabağda gələcəkdə nəzərdə tutulan bərpa və qurulucuq işlərində dəstəyini müəyyənləşdirməkdir. Missiya məcburi köçkünlərin, eyni zamanda, hərbi əməliyyatlar zamanı zərər görmüş mülki şəxslərin ehtiyaclarını öyrənəcək və Avropa İttifaqının bu ailələrə necə dəstək verəcəyini müəyyən edəcək.
Onlayn görüşdə Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Kestutis Yankauskas da iştirak edib.

Deputy Chairman of the State Committee for Refugees and Internally Displaced Persons Fuad Huseynov held an online meeting with Nicolas Govart, an expert of the European Commission`s Directorate for Civil Defense and Humanitarian Aid. The results of Armenia`s occupation policy and the humanitarian needs of our country were discussed at the meeting.
F.Huseynov informed about the counter-offensive operation carried out by the Azerbaijani Army from September 27 to November 10 to prevent Armenian military provocation. It was noted that Azerbaijan restored its territorial integrity as a result of this operation. At the same time, it was stated that civilians, including IDPs, were killed and injured as a result of artillery and missile fire by Armenian armed forces against settlements far from the frontline during the military operations. More than 300 temporary settlements, including settlements commissioned to improve the living conditions of IDPs, were partially or completely destroyed. The IDPs settled in Aghdam, Tartar, Goranboy, Fuzuli, Barda and Jabrayil, which were constantly fired upon, were evacuated to other regions. These families need food, non-food, medical care and other supplies.
In addition, it was noted that the territories occupied for about 30 years were completely destroyed and rendered uninhabitable. Armenians still do not stop committing vandalism acts. Armenians leaving Kalbajar region according to the Statement signed by the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia on November 10 this year are burning houses, schools, forests, cutting down trees and taking them with themselves. However, when the Azerbaijanis left their native lands, they could not take anything with them.
It was noted that Azerbaijan will involve experts in assessing the damage to its territories occupied for about 30 years. The state will take all necessary measures for the return of IDPs to their native lands.
The purpose of the mission is to discuss humanitarian cooperation between the European Union and Azerbaijan, as well as to determine the form of aids that can be made by the EU, as well as support for future restoration and construction works in Karabakh, said Nicholas Govart, an expert of the European Commission’s Directorate for Civil Defence and Humanitarian Aid Operations. The mission will study the needs of IDPs, as well as civilians suffered damages during military operations, and determine how the EU will support these families.
The head of the European Union Delegation to Azerbaijan Kestutis Jankauskas also attended the online meeting.