Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Fuad Hüseynov Koreya Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyinin rəsmisi xanım Ji Youn Woo ilə görüşüb. Görüşdə səfirlik tərəfindən məcburi köçkün ailələrinə ediləcək humanitar yardım məsələləri müzakirə edilib.
Fuad Hüseynov qonaqlara Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və onun ağır nəticələri barədə məlumat verib. Ermənistanın hərbi təcavüzü və işğalçılıq siyasəti 1 milyon 200 min azərbaycanlının öz torpaqlarından didərgin düşməsinə, ölkəmizin qaçqınlıq və məcburi köçkünlük problemləri ilə üzləşməsinə səbəb olub. Azərbaycan dövləti bu problemlərin həlli istiqamətində müntəzəm iş aparır, Prezident İlham Əliyevin müəyyənləşdirdiyi prioritet vəzifələr ardıcıllıqla yerinə yetirilir. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə böyük layihələr həyata keçirilir. Məcburi köçkünlərin sosial müdafiəsi, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, məşğulluq imkanlarının artırılması məsələlərinə daim diqqət göstərilir.
Bildirilib ki, məcburi köçkünlərin cəmiyyətə inteqrasiyası ilə bağlı Azərbaycan dövləti fəaliyyətini iki istiqamətdə qurub, onların sosial problemlərinin həlli, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, digəri isə artıq astanasında olduğumuz “Böyük Qayıdış” proqramının tam icra olunmasıdır.
Qeyd olunub ki, Ermənistan silahlı birləşmələrinin bu il sentyabrın 27-də genişmiqyaslı təxribatlarına başlamasına cavab olaraq müzəffər Azərbaycan Ordusu torpaqlarımızın işğaldan qurtarılması məqsədi ilə əks-hücum əməliyyatlarına başlayıb. Döyüş meydanında məğlub olan və davamlı şəkildə geri çəkilən işğalçı qüvvələrin Azərbaycanın cəbhə xəttinə yaxın yaşayış məntəqələrini aramsız atəşə tutması nəticəsində, mülki şəxslər, o cümlədən məcburi köçkünlər arasında ölən və yaralananlar var. Məcburi köçkünlərin Tərtər, Ağdam, Füzuli, Goranboy rayonlarında müvəqqəti məskunlaşdığı 350-dən çox mənzil qismən, yaxud tamamilə dağıdılıb. 15 minə yaxın insan ikinci dəfə məcburi köçkün düşmək təhlükəsi ilə üz-üzə qalıb.
Koreya Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyinin rəsmisi xanım Ji Youn Woo Ermənistan silahlı birləşmələrinin hücumu nəticəsində mülki şəxslərin həlak olmasından təəssüfləndiyini bildirib. Qeyd olunub ki, səfirlik məcburi köçkün ailələrinin münaqişə vəziyyətində olmasını və koronovirusa yoluxanların sayının kəskin artmasını nəzərə alaraq məcburi köçkünlərə yardım ediləcək. Yardım ədyal və tibbi vasitələrdən ibarət olacaq.
Komitə sədrinin müavini məcburi köçkünlərə ediləcək yardımlara görə təşəkkür edib və yardımın nəqli, saxlanması və ailələrə çatdırılması üçün komitə tərəfindən dəstək verilə biləcəyini deyib.

Aids will be provided to IDP families suffering from the war
Deputy Chairman of the State Committee for Refugees and Internally Displaced Persons Fuad Huseynov met with official of the Embassy of the Republic of Korea in Azerbaijan Ms. Ji Youn Woo. The issues of humanitarian aid to be provided by the embassy to IDP families were discussed at the meeting.
Fuad Huseynov informed the guests about the Armenian-Azerbaijani conflict over Nagorno-Karabakh and its grave consequences. Armenia’s policy of military aggression and occupation have led to the expulsion of 1 million 200 thousand Azerbaijanis from their lands, and our country facing refugee and IDP problems. The Azerbaijani state is constantly working to solve these problems, and the priority duties set by President Ilham Aliyev are being consistently implemented. Major projects are being implemented on the initiative and under the leadership of First Vice President Mehriban Aliyeva. Attention is always paid to the issues of social protection of IDPs, improvement of their living conditions, and increase of their employment opportunities.
It was noted that the Azerbaijani state has built its activities on the integration of IDPs into the society in two directions, solving their social problems, improving their living conditions, and the other is the full implementation of the “Great Return” program, which we are already on the verge of.
It was noted that in response to the large-scale provocations launched by the Armenian armed forces on September 27 this year, the victorious Azerbaijani Army launched counter-offensive operations to end the occupation of our lands. There are dead and injured among civilians, including IDPs, as a result of the incessant shelling of settlements near the Azerbaijani frontline by the occupying forces, which were defeated on the battlefield and constantly retreated. More than 350 apartments temporarily inhabited by IDPs in Tartar, Aghdam, Fuzuli and Goranboy regions were partially or completely destroyed. About 15 thousand people are at risk of being displaced for the second time.
The official of the Embassy of the Republic of Korea in our country Ms. Ji Yoon Woo expressed regret over the death of civilians as a result of the attack by the Armenian armed forces. It was noted that the embassy will provide aids to IDPs, given the conflict situation of IDP families and the sharp increase in the number of people infected with the coronavirus. The aid will consist of blankets and medical supplies.
The deputy chairman of the committee thanked for the aids to the IDPs and said that the committee could support the transportation, storage and delivery of the aids to the families.