Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən 2010 - cu il ərzində görülmüş işlər barədə
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 1 iyul tarixli 298 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş «Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı»nın, həmin Dövlət Proqramına Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2007-ci il 31 oktyabr tarixli 2475 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş «Əlavələr»in icrası, 2007-ci il 4 sentyabr tarixdə Prezident Sarayında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sədrliyi ilə qaçqınların və məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli ilə bağlı keçirilmiş müşavirədə Ölkə başçısı tərəfindən qarşıya qoyulmuş vəzifələrin, habelə bu sahədə mövcud olan normativ-hüquqi sənədlərin yerinə yetirilməsi ilə əlaqədar 2010-cu il ərzində aşağıdakı işlər görülmüşdür.
2010- cu ildə qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həllinə 339,1 milyon manat vəsait sərf edilmişdir (207,1 milyon manat büdcə, 105 milyon manatı Dövlət Neft Fondunun, 27 milyon manatı isə beynəlxalq humanitar və inkişaf təşkilatlarının vəsaiti). Dövlət büdcəsində xərclənməsi nəzərdə tutulmuş 207,1 milyon manat vəsaitdən 202,0 milyon manatı cari il ərzində təyinatı üzrə xərclənmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İ.Əliyev 2010-cu il fevralın 27-də Qəbələ rayonu ərazisində 155 məcburi köçkün ailəsi üçün tikilmiş iki beşmərtəbəli binanın, 2010- cu il noyabrın 10-da Yevlax rayonu ərazisində 612 məcburi köçkün ailəsi üçün tikilmiş çoxmərtəbəli binalardan ibarət (10 ədəd 5 mərtəbəli binaların, 440 şagird yerlik məktəbin, 50 yerlik uşaq bağçasının və s.) məhəllənin, 2010- cu il noyabrın 11-də Ağdam rayonu ərazisində 689 məcburi köçkün ailəsi üçün (rayondakı fin qəsəbəsində məskunlaşmış 651 və məktəb binalarında 38 məcburi köçkün ailələri üçün) Quzanlı qəsəbəsinin yaxınlığında tikilmiş yeni qəsəbənin, Füzuli rayonunun Horadiz şəhərində tikilmiş yeni Olimpiya İdman Kompleksinin açılış mərasimində iştirak və çıxış etmişdir. Hazırda məcburi köçkün ailələrinin həmin çoxmərtəbəli binalarda olan mənzillərə və qəsəbədəki evlərə köçürülməsi təmin edilmişdir.
Bakı şəhərində təcili köçürülməsinə zərurət yaranmış obyektlərdən (əsasən metro stansiyaları) köçürülməsi nəzərdə tutulan 70 məcburi köçkün ailəsi üçün Abşeron rayonunun Ramana qəsəbəsində beşmərtəbəli yaşayış binasının tikintisi başa çatdırılmış və məcburi köçkünlərin həmin binadakı mənzillərə köçürülməsi təmin edilmişdir.Qəbələ rayonunun Zarağan kəndində kimyəvi maddələr tullantısı olan ərazidə yerləşən keçmiş Sovet ordusunun hospitalında müvəqqəti məskunlaşmış 40 məcburi köçkün ailəsinin köçürülməsi ilə əlaqədar, Zarağan bələdiyyəsi tərəfindən ayrılmış və bu ərazidə tikilmiş 155 məcburi köçkün ailəsi üçün 2 ədəd 5 mərtəbəli binanın məhəlləsində 1 ədəd 5 mərtəbəli 40mənzilli binanın tikintisi başa çatdırılmış və məcburi köçkünlərin həmin binadakı mənzillərə köçürülməsi təmin edilmişdir.
Biləsuvar rayonu ərazisində Jəbrayıl rayon İcra Hakimiyyətinin İnzibati binasının tikintisi başa çatdırılmışdır. Hazırda binanın otaqlarının mebel və avadanlıqlarla təchizatına başlanmışdır.
Naftalan şəhərinin sosial-iqtisadi inkişafının sürətləndirilməsi ilə əlaqədar Goranboy rayonu ərazisində 164 məcburi köçkün ailəsi üçün tikilən 3 ədəd (2 ədəd 60 mənzilli və 1 ədəd 45 mənzilli) beşmərtəbəli yaşayış binalarının və 360 şagird yerlik məktəbin tikintisi başa çatmışdır. Hazırda Dövlət Qəbul Komissiyasının Aktı rəsmiləşdirilir. Uşaq bağçasında və mühəndis kommunikasiyalarında işlər davam edir. Goranboy rayonu ərazisində inşa edilən məhəllədə əlavə binaların (musigi məktəbi, inzibatı bina)tikintisi və razılaşdırılmış baş planda düzəlişlərin edilməsi məqsədi ilə müvafiq layihə-smeta sənədlərinin hazırlanması üçün hazırlıq işləri aparılır.
İmişli rayonunun inzibati ərazisində 500 məcburi köçkün ailəsi üçün qəsəbə salınması məqsədi ilə 100 hektar torpaq sahəsi ayrılmışdır.
Mingəçevir şəhərində (502 ailə üçün 8,0 ha)ayrılmış sahəyə texniki şərtlər alınmış və layihə işlərinin aparılması üçün layihəçi təşkilatla müqavilə bağlanmışdır. Layihə-smeta sənədlərinin hazırlanması başa çatmış və Dövlət Ekspertiza Baş İdarəsinə sənədlərin təqdim edilməsi üçün müvafiq razılaşdırmaların alınması ilə bağlı müraciətlər edilmişdir.
Şəki şəhərində (423 ailə üçün 84,0 ha)ayrılmış sahəyə texniki şərtlər alınmış, layihə-smeta sənədlərinin hazırlaması üçün müqavilə bağlanmışdır. Obyektdə mühəndis-axtarış işləri başa çatmış, hazırda qəsəbənin baş planı, evlərin (1,2,3,4 otaqlı evlərin) layihələri və smetaları hazırlanmış, sosial və infrastruktur kommunikasiyalarının layihələri hazırlanır.
Ağcabədi rayonu üzrə (rayondakı fin qəsəbələrində məskunlaşmış 994 və məktəb binalarında məskunlaşmış 114 məcburi köçkün ailələri üçün cəmi -1108 ailə): bundan Laçın rayonundan olan 552 ailə üçün yeni qəsəbənin salınması, digər rayonlarından olan 556 ailə üçün çoxmərtəbəli evlərin tikintisi) torpaq sənədləri və texniki şərtlər alınmışdır. «Azərdövləttikintilayihə» DLİ ilə hər iki obyekt üzrə müqavilələr bağlanmış və hazırda layihə-smeta sənədlərinin hazırlanması davam edir.
Balakən rayonu üzrə (rayondakı məktəb binalarında müvəqqəti məskunlaşmış 43 ailə üçün beşmərtəbəli evin tikintisi) torpaq sənədləri alınmış, texniki şərtlərin alınması üçün müraciətlər edilmişdir.
Ağdam rayonunun «Dördyol»adlanan ərazisində yeraltı qazmalarda, qamış və çiy kərpiç daxmalarda ağır şəraitdə yaşayan 932 məcburi köçkün ailəsi üçün həmin rayonun Bənövşələr (30 hektar)və İmamqulubəyli (70 hektar) qəsəbələri ərazisində torpaq sahələri ayrılmışdır. Hazırda texniki şərtlər alınmış və «İnşaat Pasportu» hazırlanmışdır.
Beyləqan rayonu ərazisində Xocavənd rayon İcra Hakimiyyətinin inzibati binasının tikintisi üçün torpaq sahəsi ayrılmış, texniki şərtlər alınmış, layihə-smeta sənədlərinin tərtibatı başa çatdırılmış, Dövlət Ekspertiza Baş İdarəsindən müsbət rəy alınmış və podrat təşkilatı ilə müqavilə bağlanmışdır.
2010-cu ildə məcburi köçkünlərin mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılmasına Dövlət Neft Fondundan 105 milyon manat vəsait sərf edilmişdir.
2010-cu ildə 7047 nəfərdən ibarət 1566 məcburi köçkün ailəsi yeni tikilmiş qəsəbələrdə və hündürmərtəbəli binalarda olan mənzillərə köçürülməklə mənzil-məişət şəraitləri yaxşılaşdırılmışdır.
Ümumilikdə cari ildə 2360 nəfər, o cümlədən məcburi köçkünlərin sıx müvəqqəti məskunlaşdıqları ərazilərdə735 nəfər, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və onun struktur bölmələri ilə qarşılıqlı fəaliyyət nəticəsində isə 1625 nəfər daimi işlə, 4458 nəfər isə mövsümi işlə təmin olunmuşdur. Bundan əlavə 104 nəfərə işsiz statusu verilmiş, 123 nəfərə işsizlik müavinəti təyin edilmişdir. 363 nəfər əmək bazarının müasir tələbləri əsasında peşə hazırlığı kurslarına, 312 nəfər isə haqqı ödənilən ictimai işlərə cəlb olunmuşdur.
Əvvəllər büdcədən maliyyələşdirilən müəssisələrdə çalışmış və işlə təmin olunmamış 14 min nəfərdən çox məcburi köçkünə orta aylıq əmək haqqının ödənilməsi davam etdirilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 1 iyul tarixli 298 nömrəli Sərəncamının 2-ci bəndi üzrə Komitəyə 770 müraciət (579 müraciət qaçqın və məcburi köçkünlərdən, 191 müraciət isə vətəndaşlardan) daxil olmuş, məcburi köçkünlərin məskunlaşdıqları yerlərdən çıxarılmalarına dair 144 məhkəmə prosesində Komitənin nümayəndəsi iştirak etmişdir.
Dövlət investisiya xərcləri hesabına Sabirabad, Saatlı,Ağcabədi və Şəmkir rayonlarında məskunlaşmış məshəti türkləri üçün tikintisi yarımçıq qalmış 54 evdə inşaat işləri başa çatdırılmışdır.
Qaçqın və məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşdıqları 44 obyektdə cari təmir işləri aparılmışdır.
Məcburi köçkünlərin istifadə etdikləri kommunal xərclər üçün 2010-cu ildə təsdiqlənmiş 80,3 milyon manat vəsaitdən 77,1 milyon manatı müəyyən edilmiş normativlər üzrə faktiki istehlaka görə mərkəzləşmiş qaydada, birbaşa xəzinadarlıq vasitəsilə xidmət təşkilatlarına ödənilmişdir.
2010–cu il ərzində «Azərenerji» ASJ tərəfindən nəzərdə tutulmuş 83730 elektrik sayğacından fərdi evlərdə 45360, kompakt məskunlaşma obyektlərində isə 23300 mənzildə sayğac quraşdırılmışdır. «Azərenerci» ASJ üzrə ümumilikdə cəmi 68660 ədəd (82%) sayğac quraşdırılmışdır. «Bakıelektrikşəbəkə» ASJ tərəfindən fərdi və kompakt yaşayış yerlərində elektrik sayğaclarının quraşdırılması tam başa çatdırılmışdır.
Respublikanın bütün ərazilərində nəzərdə tutulmuş kompakt məskunlaşma obyektlərinin elektrik təchizatının sərbəstləşdirilməsi («Bakıelektrikşəbəkə» ASJ üzrə 570, «Azərenerci» ASJ üzrə 1055) tamamilə 100% başa çatdırılmışdır. Respublikanın bütün şəhər və rayonlarında məskunlaşmış məcburi köçkün ailələri elektrik enercisi ilə fasiləsiz təchiz olunurlar və enerci təchizatında heç bir məhdudiyyətlərə yol verilmir.
«Azəriqaz» İB üzrə respublikanın bütün şəhər və rayonlarında (o cümlədən Bakı şəhərində) fərdi və kompakt məskunlaşma obyektlərində nəzərdə tutulmuş (kompakt- 1535, fərdi- 45659, ümumilikdə- 47194) qaz sayğaclarının quraşdırılması işi tamamilə başa çatdırılmışdır. Məcburi köçkünlərin məskunlaşdıqları yaşayış məntəqələri və qəsəbələri sürətlə qazlaşdırılır. Yeni binalar istismara verilərkən sayğaclaşdırılır. Hazırda respublika üzrə məcburi köçkün ailələrinin təxminən yarısı (260933 nəfər) təbii qazla təchiz olunurlar.
Son zamanlar məcburi köçkünlər üçün tikilmiş hündürmərtəbəli binalarda olan ınənzillərin qızdırılması üçün müasir istilik sistemi quraşdırılır və məcburi köçkünlərin mənzilləri istiliklə təchiz edilir. Müxtəlif rayonlar üzrə 74 məskunlaşma obyektlərinə 35 ədəd müxtəlif markalı güc transformatoru, 25 ədəd KTP şkafı, 48 ədəd su nasosu, 2200 metr güc kabeli, 67900 metr elektrik naqili verilmişdir.
Dövlət büdcəsindən 2010-cu il üçün yemək xərci müavinətinin ödənilməsi məqsədilə təsdiqlənmiş 92,1 milyon manat vəsaitdən 90,9 milyon manatı məcburi köçkünlərə bankomatlar vasitəsi ilə verilmişdir.
Soba yanacağının alınması üçün təsdiqlənmiş 7,5 milyon manat vəsaitdən 80 min məcburi köçkün ailəsinə payız-qış mövsümündə (yanvar-fevral aylarında) hər ailəyə 40 litr ağ neft paylanılmış və 7,1 milyon manat vəsait sərf olunmuşdur.
Nazirlik, komitə, şirkət, konsern və səhmdar cəmiyyətləri tərəfindən bayramlar ərəfəsində məcburi köçkünlərə 3,3 milyon manat həcmində müxtəlif yardımlar göstərilmişdir.
Dünya Bankı və Azərbaycan Hökuməti arasında bağlanmış Kredit Sazişi üzrə 2010-cu il ərzində MKSİF tərəfindən 97 müxtəlif növ icma mikrolayihəsi (mikrolayihələrin ümumi dəyəri 5,5 mln manat təşkil etmişdiro cümlədən 47,14 min (84,0%) məcburi köçkün faydalanmışdır. ) başa çatdırılmışdır. Bu mikrolayihələrdən 56,12 min nəfər əhali. Dünya Bankı və Azərbaycan Hökumətinin maliyyə vəsaiti hesabına Azərbaycanın müxtəlif rayon və şəhərlərində 2383 nəfərə, o cümlədən 1906 nəfər məcburi köçkünə, ümumi məbləği 2,8 milyon manat (məcburi köçkünlərə – 2,2 milyon manat)təşkil edən mikrokreditlər verilmişdir. Bu mikrokredit proqramlarından 9,5 min nəfər əhali faydalanmışdır ki, onların 80%-i, yəni 7,6 min nəfəri məcburi köçkünlərdir.
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqqında həqiqətlərin dünya içtimaiyyətinin diqqətinə müntəzəm çatdırılması ilə bağlı müvafiq tədbirlər həyatat keçirilmiş və davam etdirilir.2010-cu il yanvarın 19-da Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri tərəfindən “Euronevs” telekanalının müxbirinə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi kökləri, bunun nəticəsində ölkədə yaranmış bir milyondan çox qaçqın və məcburi köçkünlərin problemi, onların üzləşdikləri çətinliklər, dövlət tərəfindən qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə ətraflı məlumat vermişdir.
2010-cu il yanvarın 20-21-də isə müxbir Füzuli, Ağdam, Beyləqan və Goranboy rayonlarının ərazisində məcburi köçkünlər üçün salınmış yeni qəsəbələrlə tanış olmuş, məcburi köçkünlərlə görüşüb söhbət etmiş, həmçinin Tərtər və Ağdam rayonlarının təmas xəttindəki hərbi hissələrə baş çəkərək vaxtilə ermənilər tərəfindən işğal olunmuş, sonradan azad edilmiş Şıxarx qəsəbəsində olmuş, dağıdılmış evləri, ermənilərin törətdikləri vəhşilikləri öz gözləri ilə görüb lentə almış və “Dağlıq Qarabağ: Azərbaycandakı qaçqınlar düşərgəsində” adlı reportac hazırlamış və həmin reportac “Euronevs” telekanalında yayımlanmışdır.
Ölkəmizdə səfərdə olan BMT Baş katibinin məcburi köçkünlərin insan hüquqları üzrə nümayəndəsi Valter Kalin mayın 21-də məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşdıqları bölgələrə səfr etmiş, havadan Füzuli rayonunda məcburi köçkünlər üçün salımış Zobucuq qəsəbələrinə baxmış, Beyləqan rayonu ərazisində “Xocavənd-500” qəsəbəsində sakinlərlə görüşmüş, Laçın rayonundan olan məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşdıqları Taxta körpü ərazisində Vağazin obasında məskunlaşan məcburi köçkünlərin həyat şəraiti ilə yaxından tanış olmuşdur.
BMT Baş katibinin müavini xanım Aşa Rouz Migiro Binəqədi rayonunda İdarəetmə və Texnologiya Kollecinin 1 nömrəli yataqxanasında məskunlaşmış məcburi köçkünlərlə görüşmüş, iki nömrəli evtikmə kombinatının ərazisində yeni salınmış kompleksdə olmuşdur.
Fransa senatının üzvü xanım Natali Quli Binəqədi rayonunun Dərnəgül qəsəbəsində İdarəetmə və Texnologiya Kollecinin 1 nömrəli yataqxanasında müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünlərlə görüşmüş, Xocavənd rayonundan olan məcburi köçkünlər üçün Beyləqan rayonu ərazisində salınmış yeni qəsəbəyə səfər etmişdir.
Almaniyanın KİV-nin təmsilçiləri iyunun 7-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin lşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri ilə görüşmüş, məcburi köçkünlərin vəziyyəti ilə yerində tanış olmaları üçün Ağcabədi, Ağdam, Tərtər və Yevlax rayonlarına səfərləri təşkil edilmişdir.
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri 2010-cu il oktyabrın 18-də Ukraynanın “1+1” telekanalının müxbirinə müsahibə vermiş və Ermənistan- Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi kökləri, ölkəmizdə olan 1 milyondan çox qaçqın və məcburi köçkünlərin problemləri, son illərdə dövlət tərəfindən onların problemlərinin həlli istiqamətində həyata keçirilən geniş miqyaslı tədbirlər barədə ətraflı məlumat vermişdir. Həmçinin müxbir oktyabrın 19-da Füzuli rayonu ərazisində yeni salınmış qəsəbələrdə məcburi köçkünlər üçün yaradılmış şəraitlə tanış olmaq məqsədilə həmin rayona səfər etmişdir.
İran İslam Respublikasının səhiyyə nazirinin müşaviri, Respublika Saglamlıq Xeyriyyə Birliyinin baş katibi Seyyid Rza Nəyyiri 2010-cu il dekabrın 24-də Bakının Binəqədi rayonundakı 2 nömrəli evtikmə kombinatının ərazisində inşa olunmuş doqquzmərtəbəli yaşayış binaları kompleksində müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünlərlə görüşmüşdür.
Komitə üzrə 24 rayon (şəhər) icra hakimiyətlərinə 772,9 min manat, qaçqın və məcburi köçkünlərdən daxil olmuş müraciətlər əsasında isə 198 ailəyə 18,8 min manat, cəmi 791,7 min manat məbləğindəhumanitar yardım verilmişdir.
Qurban bayramı münasibətilə 18650 ailəyə İslam İnkişaf Bankının xətti ilə 186,5 ton ət payı verilmişdir.
Komitənin nəzdində olan Aqrar Sənaye və Aqrar Fermer Təsərrüfatları tərəfindən 2010-cu ilin məhsulu üçün əkilmiş 166 hektar sahədən 168 ton taxıl məhsulu yığılmışdır. 2010-cu ilin payız səpini və 2011-ci ilin məhsulu üçün 136 ha sahədə səpin işləri aparılmışdır.Həmçinin Sənaye, AS və AFT-da 900,0 min manatlıq sənaye malı istehsal edilmişdir.
16941 şəxsə, o cümlədən 6 şəxsə qaçqın, 16935 şəxsə məcburi köçkün statusu və bu barədə müvafiq vəsiqə verilmişdir.
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin Mərkəzi Aparatında 6817 nəfər vətəndaş qəbul olunmuş,qaçqın, məcburi köçkünlərdən və müxtəlif təşkilatlardan daxil olmuş 35201 yazılı və şifahi müraciətə baxılmış, müraciətlərin 99 % icra olunub, 66 %-i müsbət həll edilmişdir.
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədrinin qəbulunda 189 nəfər qaçqın və məcburi köçkün, o cümlədən 1 kollektiv olmuşdur.
Qaçqınlar və məcburi köçkünlərlə bağlı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən 4 fərman və sərəncam, Nazirlər Kabineti tərəfindən 15 qərar vəsərəncam qəbul edilmişdir.

About the works done by the State Committee for Affairs of Refugee and Internally Displaced Persons of the Republic of Azerbaijan within 2010
In 2010 the following works were carried out in accordance with the execution of “The State Program on Improving Living Conditions and Increasing Employment among Refugees and IDPs” by the Order No. 298 of the President of the Republic of Azerbaijan of July 1, 2004, “Appendixes” made to the same State Program by Order No. 2475 of the President of the Republic of Azerbaijan of October 31, 2007 and the solution of the problems of refugees and IDPs, and due to the fulfillment of the duties put forward by great leader, as well as normative-legal documents in this sphere under the chairmanship of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev in Presidential Palace on September 04, 2007:
339,1 million manats was spent to solve social problems of refugees and IDPs in 2010 (207, 1 million manats from budget, 105 million manats from State Oil Fund, but 27 million manats from international humanitarian and development organizations). 202, 0 million manats of 207, 1 million manats, intended to be paid from state budget, was spent in current year appropriately.
The President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev participated and had a speech in the opening ceremony of 2 five - storey buildings for 155 IDP`s families constructed in Gabala region on February 27, 2010, a block of multi-storey buildings (10 five-storey buildings, a school for 440 pupils, 50 kindergartens with 50 beds etc.) for 612 IDP`s families in Yevlakh region on November 10, 2010, new settlement built for 689 IDP`s families near Guzanlı settlement (for 651 IDP`s families settled in fin settlement and 38 IDP’s families in school buildings) in Aghdam region on November 11, 2010, new Olympic Sport Complex built in Horadiz city of Fuzuli region.
The construction of five-story dwelling house is finished in Ramana settlement of Absheron region for 70 IDPs families intended to be moved from the objects (especially metro stations) in Baku city and IDPs were guaranteed to be moved from the apartments in that building.
The construction of a five-story building with 40 apartments was finished in the block of 2 five - story buildings built in the territory allocated by Zaraghan municipality for 155 IDPs families in accordance with the moving of 40 IDPs families settled temporarily in the ex military hospital of the Soviet army situated in the territory of Zaraghan village in Gabala region where chemical waste was gathered and internally displaced persons were moved to the apartments in that building.
The construction of Administrative building for Jabrail region Executive Power was finished in Bilasuvar region. Afterwards the rooms of the building were begun to be furnished and equipped.
The construction of 3 five-storey dwelling houses (2 of them with 60 apartments and the other one with 45 apartments) for 164 İDPs families in Goranboy region and a school for 360 pupils was finished in accordance with the acceleration of social-economic development of Naftalan city. The Act of State Admission Committee is being officially registered at present. The works is being carried in kindergarten and engineering services on. Preparatory works is being carried out to prepare appropriate design budget documents in accordance with the construction of additional buildings (music school, administrative building) in the block built in Goranboy region and to propose amendments in the agreed main plan.
100 hectare land area was allocated to construct a settlement for 500 families of internally displaced persons in administrative territory of Imishli region.
The specifications were developed for the territory (8, 0 hectare for 502 families) allocated in Mingechevir city and an agreement was made with design organization in respect of carrying out design work. The preparation of design budget documents was finished and Head Office of State Expertise was applied in accordance with getting appropriate agreements to present the documents.
The specifications were developed for the territory (84, 0 hectare for 423 families) allocated in Shaki city, an agreement was made to prepare design budget documents. Engineering searching jobs were finished in object, the main plan of the settlement, the designs and budgets of houses (1, 2, 3, 4 room houses) were prepared and the designs of social and infrastructure services are being prepared.
Land documents and specifications on Agjabadi region (for 994 families settled in Finnish settlements and 114 IDPs families settled in school buildings-totally 1108 families): to construct new settlement for 552 families from Lachin region and to build multistory houses for 556 families from other regions) have beenobtained. Agreements on both objects have been made with “Azerdovlettikintilayihe” (“Azerstateconstructionproject”) State Project Institute and preparation is being continued for project estimation documents at present.
22,0 hectare (pasture) land was allocated (near Mushvigabad settlement)from winterfield No 14 in the administrative territory of Garadagh district of Baku city for 1410 IDPs families temporarily settled in the buildings of the Ministry of Defense of Azerbaijan Republic and those who needed to moved, in accordance with the design and construction of new micro-district with necessary social-technical infrastructure. The specifications was obtained from “Azersu” OJSC, “Azeriqaz” PU and “Azerenergy” OJSC, the “Construction Passport” was prepared by the Executive Power of Baku City and preparatory works are being carried out to make an agreement with the project organization.
Land documents were obtained on Balakan region (the construction of five-storey building for 43 families temporarily settled in school buildings in the region) and the specifications were applied to be obtained.
Land areas were allocated for 932 IDPs families living under bad condition in dugouts, shacks made from reed and air-brick in the territory called “Dordyol” (“Four ways”) of Aghdam region from the Banovsheler (30 hectare) and Imamqulubeyli (70 hectare) settlements of the same region. The specifications were gained and the “Construction Passport” was prepared.
Land area has been allocated from Beylagan region territory for the construction of the administrative Building of Khojavand region Executive Power, the specifications have been obtained, compiling of project estimation documents have been finished, Head Office of State Expertise has given a positive reference and agreement has been signed with contractor organization.
12 hectare land was allocated from Masazir village of Absheron region for 758 IDPs families, settled in 7 dormitories of Baku State University, to be moved from that territory after the construction of new multi-storey buildings. Social Development Fund of Internally Displaced Persons applied to related organizations to provide the new block with appropriate engineering services and specifications were obtained. Executive Power of Absheron region was applied in accordance with the preparation of “Construction Passport”. Preparatory works are being conducted to start design work.
105 million manats was spent by the State Oil Fund to improve the living conditions for IDPs in 2010.
The housing and living conditions of 1566 IDPs families with 7047 persons was improved after they had moved to the apartments in new built settlements and multi-storey buildings in 2010.
Generally 2360 persons out of whom 735 IDPs settled temporarily in densely territories were employed permanently but 1625 persons by Ministry of Labor and Social Defense of Population and as a result of mutual activity with its structural sections and 4458 persons were employed temporarily in the current year. Furthermore, 104 persons were declared unemployed, 123 persons were granted pensions for unemployment. 363 persons were involved in vocational training on the base of requirements of labor market and 312 persons were involved in payable public works.
Paying monthly salary was carried on for over 14 thousand internally displaced persons who worked in the enterprises financed from the budget and weren’t employed.
770 applications were submitted to the Committee under the II Item of the Order No. 298 of the President of the Republic of Azerbaijan dated July 1, 2004 (579 application by refugees and IDPs, but 191 ones by citizens), representative of Committee participated in 144 judicial processes in accordance with moving IDPs from the places they settled in.
Construction of 54 half-built houses was finished for Mashati Turks in Sabirabad, Saatli, Agjabadi and Shamkir regions at the expense of state investment expenditure.
Current repairs were implemented in 44 objects where refugees and IDPs temporarily settled in.
77,1 million manats from funds 80,3 million manats approved in 2010 for communal costs used by internally displaced persons, have been paid to the service organizations centrally, by direct treasury for actual consumption upon estimatednorms.
45360 meters from 83730 active energy meters intended by “Azerenerji” OJSC have been installed in private house and in 23300 flats in compact settlement objects during 2010. Generally, total 68660 (82%) meters were installed upon “Azerenerji” OJSC. Installation of active-energy meters was completely finished in private and compact dwelling areas by “Bakielektrikshebeke” OSJC.
Facilitation (570 upon “Bakielektrikshebeke” OSJC, 1055 upon “Azerenerji” OJSC) of power supply of compact settlement objects considered for all territories of the Republic has been 100 % completely finished. Internally displaced families settled down in all cities and regions of the republic, are supplied with electric power continuously and there are not any limitations in power supply.
The installation of gas meters (compact-1535, private-45659, totally-47194) intended in private and compact settlement objects in all cities and regions of the republic (including Baku city) upon “Azeriqaz” PU has been completely finished. Populated areas and settlements settled down by IDPs are rapidly supplied with gas. New buildings are supplied with meters while exploitating. At present about half (260933 persons) of the internally displaced families upon republic are supplied with natural gas.
Lately, modern heating system is installed for heating flats in high-rise building constructed for IDPs and flats of internally displaced persons are supplied with heat.
35 different mark power transformers, 25 KTP boards, 48 water pumps, 2200 meter power cables, 67900 meter electric cables have been issued to 74 settlement objects upon different regions.
90,9 million manats from means in 92,1 million manats approved for payment of allowance of cost on food from state budget for 2010 were issued to IDPs by cash dispenser.
40 liters of kerosene was distributed per family (in January-February) for 80 IDPs families and means in 7,1 million manats of 7,5 million manats approved for obtaining furnace oil were spent in autumn-winter.
Different subsidies in the amount of 3,3 million manats were rendered to IDPs on the eve of holidays by Ministries, committees, companies, trusts and stock companies.
97 different kinds of communal microprojects were (total cost of microprojects comprised 5,5 million manats) completed by SDFIDP during 2010 on Credit Agreement concluded between World Bank and Azerbaijan Government.
56,12 thousand people as well as 47,14 thousand (84,0%) IDPs benefited from these microprojects. Micro-credits which total cost comprises 2,8 million manats (2,2 million manats –for internally displaced persons) have been allocated to 2383 persons including to 1906 IDPs in different regions and cities of Azerbaijan on account of financial funds of World Bank and Azerbaijan Government.
9,5 thousand people benefited from these microcredit programs so that 80 % of them i.e. 7,6 thousand persons are internally displaced persons.
Appropriate measures were carried out and still are continued related with delivering the truths on Armenian-Azerbaijan, Nagorny Garabakh conflict to attention of world community regularly.On January 19, 2010 detailed information was given to the correspondent of “Euronews” TV channel by the chairman of the State Committee of the Republic of Azerbaijan on affairs of Refugees and Internally Displaced Persons about carried out measures in the direction of historical roots of Upper Garabakh conflict, the problems of more than one million refugees and IDPs caused as a result of it, the difficulties that they met, solution of refugees and IDPs’ problems by state.
On January 20-21, 2010 the correspondent got acquainted with new settlements constructed for IDPS in the area of Fizuli, Agdam, Beylagan and Goranboy regions, spoke to IDPs as well as he visited Shikharkh settlement once being occupied by Armenians then released attending military units in the line of contact of Tartar and Agdam regions, recorder destructed houses, savageries committed by armenians and prepared a reportage named after “Upper Garabakh“: -in the refugees camp in Azerbaijan” and this reportage wastelecasted in “Euronews” TV Channel.
Walter Callin, representative of UNO Secretary General on human rights of IDPs, has visited the regions temporary settled down by IDPs, looked to Zobujug settlements constructed for IDPs in Fizuli region from air, met the inhabitants in “Khojavand-500” settlement in the territory of Beylagan region, got acquainted closely with the living conditions of IDPs settled in area Vagazin in the territory of Takhta korpu temporary settled down by IDPs from Lachin region during his visit to our country.
Deputy Secretary General of UNO Mrs. Asha-Rose Migiro met IDPs settled in the hostel N1of Management and Technology College, visited newly constructed complex in the area of integrated house-building factory N2 in Binagadi district.
Member of French Senate, Mrs. Natali Guli has met IDPs who temporary settled in the hostel №1 of Management and Technology College in Darnagul settlement of Binagadi district, visited new settlement constructed in the area Beylagan region for IDPs from Khojavand region.
On June 7, the members of Mass Media of Germany met chairman of State Committee on affairs of Refugees and Internally Displaced Persons, organized visits to Agjabady, Aghdam, Tartar and Yevlakh regions for getting acquainted on-site with conditions of IDPs.
On October 18, 2010 Deputy Prime Minister-Chairman of State Committee on affairs of Refugees and IDPs gave an interview to the correspondent of “1+1” Ukraine TV channel and gave detailed information on historical roots of Armenian-Azerbaijan, Upper Garabakh conflict, problems of more than 1 million refugees and IDPs from our country, large-scale measures carried out in the direction of solution of their problems by state in recent years. Also on October 19 the correspondent has visited that region for getting acquainted with the conditions created for IDPs in newly constructed settlements in area of Fizuli.
On December 24, 2010 Advisor of the Minister of Health of Islamic Republic of Iran, Secretary General of the Healthcare Charity Union of Iran, Seyyid Rza Nayyiri met IDPs temporary settled in nine-storey dwelling house complex constructed in the area of integrated house-building factory №2 in Binagadi district of Baku.
Humanitarian aid in the amount of 772,9 thousand manats to 24 region (city) executive power upon the committee, 18,8 thousand manats to 198 families on the basis of application submitted by refugees and IDPs, totally in the amount of 791,7 thousand manats was rendered.
186,5 ton part of meat was given to 18650 families by the line of Islamic Development Bank on the occasion of Kurban holiday.
168 ton grain has been gathered from 166 ha area cultivated for the product of 2010 year by Agrarian Industry and Agrarian Farms under the committee. Sowing works were carried out at 136 ha area for the autumn sowing of 2010 year and product of 2011 year. Also 900,0 thousand manats manufactured goods were produced in Industry, AI and AFİ.
16941 persons as well as 6 persons the status of refugee and 16935 persons the status of internally displaced person and appropriate certificate about it were awarded.
35201 written and oral applications entered by 6817 citizens, received by refugees, IDPs and different organizations were reviewed, 99% of applications were executed and 66% were positively settled at Central Apparatus of State Committee on affairs of Refugees and Internally Displaced Persons.
189 refugees and internally displaced persons including 1 collective has been accepted by the Deputy Prime Minister, chairman of State Committee on affairs of Refugees and IDPs.
4 decrees and orders by the President of the Republic of Azerbaijan and 15 resolutions and orders by the Cabinet of Ministers were adopted related with Refugees and internally displaced persons.