Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən 2009 - cu il ərzində görülmüş işlər barədə
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 1 iyul tarixli 298 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş «Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı»nın, həmin Dövlət Proqramına Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2007-ci il 31 oktyabr tarixli 2475 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş Əlavələrin icrası, 2007-ci il 4 sentyabr tarixdə Prezident Sarayında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sədrliyi ilə qaçqınların və məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli ilə bağlı keçirilmiş müşavirədə Ölkə başçısı tərəfindən qarşıya qoyulmuş vəzifələrin, habelə bu sahədə mövcud olan nörmativ-hüquqi sənədlərin yerinə yetirilməsi ilə əlaqədar 2009-cu il ərzində aşağıdakı işlər görülmüşdür:
2009- cu ildə qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həllinə 309,9 milyon manat vəsait sərf edilmişdir. (192,9 milyon manat büdcə, 90 milyon manatı Dövlət Neft Fondunun, 27 milyon manatı isə beynəlxalq humanitar və inkişaf təşkilatlarının vəsaiti). Büdcədə nəzərdə tutulmuş 192,9 milyon manat vəsait il ərzində təyinatı üzrə xərclənmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İ.Əliyev 2009-cu il 17 noyabr tarixdə Bakı şəhəri, Binəqədi rayonundakı 2 saylı Evtikmə Kombinatının ərazisində 369 məcburi köçkün ailəsi üçün 5 ədəd hər biri 63 mənzildən və 1 ədəd 54 mənzildən ibarət doqquzmərtəbəli yaşayış binalarının və 260 şagirdyerlik orta məktəb binasının, həmçinin 2009-cu il 20 noyabr tarixdə Goranboy rayonundakı fin tipli qurma evlərdən ibarət qəsəbədə müvəqqəti məskunlaşmış 596 məcburi köçkün ailəsi üçün həmin rayonun inzibati ərazisində salınmış qəsəbənin açılış mərasimlərində iştirak və çıxış etmişdir.
Xocalı rayonundan olan məcburi köçkünlər üçün Goranboy rayonu ərazisində salınan 500 ailəlik 4 qəsəbədən qalan Yuxarı Ağcakənd qəsəbəsində 120 ailəlik qəsəbənin, Göygöl rayonu ərazisində 26 məcburi köçkün ailəsi üçün məhəllənin tikintisi başa çatdırılmış və məcburi köçkünlərin həmin qəsəbələrə köçürülməsi təmin edilmişdir.
Bakı şəhəri, Sabunçu rayonu, Pirşağı qəsəbəsində Elmi-Tədqiqat Əkinçilik İnstitutunun yardımçı binalarında müvəqqəti məskunlaşmış, əsasən Zəngilan rayonundan olan 31 məcburi köçkün ailəsinin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədi ilə Abşeron rayonunun Fatmayi qəsəbəsi ərazisində salınan qəsəbənin tikintisi başa çatmış və məcburi köçkünlər qəsəbədəki evlərə köçürülmüşdür.
Füzuli rayonunun Horadiz şəhərində İdman Kompleksinin tikintisinə başlanılmış, işğaldan azad olunmuş yaşayış məntəqələrində isə 1500 evin bərpası işləri həyata keçirilir.
Biləsuvar rayonu ərazisində Jəbrayıl rayon İcra Hakimiyyətinin İnzibati binasının tikintisi başa çatmaq üzrədir.
Bakı şəhərində təcili köçürülməsinə zərurət yaranmış obyektlərdən (əsasən metro stansiyaları) köçürülməsi nəzərdə tutulan 70 məcburi köçkün ailəsi üçün Abşeron rayonunun Ramana qəsəbəsində beşmərtəbəli yaşayış binasının tikintisinə başlanmış və 2010-cu ilin fevral ayında başa çatdırılaraq məcburi köçkünlərin həmin binaya köçürülməsi təmin ediləcəkdir.
Bakı, Sumqayıt, digər şəhər və rayonlarda məcburi köçkünlərin sıx məskunlaşdıqları yataqxana, ictimai bina, sanatoriya və sağlamlıq düşərgələrindən təcili təmirə ehtiyacı olan 130 məskunlaşma obyektinin 50-də təmir işləri başa çatdırılmış, qalan 80 obyektdə isə təmir işlərinin sifarişçi təşkilat olan Azərbaycan Respublikasının Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondu tərəfindən Dunya Bankının kredit vəsaiti hesabına icma mikrolayihələri çərçivəsində həyata keçirilməsinə razılıq əldə edilmişdir.
İmişli rayonunun inzibati ərazisində 983 məcburi köçkün ailəsi(birinci mərhələdə 550 ev) üçün 197 hektar torpaq sahəsi ayrılmışdır.Layihə-smeta sənədlərinin tərtibatı başa çatmış və sənədlər Baş Ekspertiza İdarəsinə təqdim edilmişdir. Lakin məcburi köçkünlərin İmişli rayonunun Bəhrəmtəpə qəsəbəsinin yaxınlığında müvəqqəti məskunlaşdıqlarını və onların müraciətlərini nəzərə alaraq - torpaqayırma, texniki şərtlərin alınması və layihənin tərtibatının yenidən aparılmasının zəruriyyəti yaranmışdır. Bununla əlaqədar torpaq sahəsi ayrılmış, texniki şərtlər alınmış və hazırda qəsəbənin baş planının tərtibatı davam edir.
Yevlax rayonu ərazisində 612 məcburi köçkün ailəsinə çoxmərtəbəli binaların inşası üçün 10 ha torpaq sahəsi ayrılmış və texniki şərtlər alınmışdır. Layihə sənədlərinin hazırlanması üçün müqavilə bağlanmış, sənədlər Baş Ekspertiza İdarəsinə təqdim edilmişdir.
Mingəçevir şəhərində (502 ailə üçün 8,0 ha) ayrılmış sahəyə texniki şərtlər alınmış və layihə işlərinin aparılması üçün layihəçi təşkilatla müqavilə bağlanmışdır. Layihə-smeta sənədlərinin hazırlanması davam edir.
Şəki şəhərində (423 ailə üçün 84,0 ha) ayrılmış sahəyə texniki şərtlər müvafiq təşkilatlardan alınmışdır.
Ağcabədi rayonu üzrə (rayondakı fin qəsəbələrində məskunlaşmış 994 və məktəb binalarında 114 məcburi köçkün ailələri üçün (cəmi -1108 ailə): bundan Laçın rayonundan olan 552 ailə üçün yeni qəsəbənin salınması, digər rayonlarından olan 556 ailə üçün çoxmərtəbəli evlərin tikintisi) torpaq sənədləri, texniki şərtlər alınmış, layihə-smeta sənədlərinin tərtibatına başlanmışdır.
Ağdam (651 ailə üçün yeni qəsəbənin salınması) və Balakən rayonları üzrə (rayondakı məktəb binalarında müvəqqəti məskunlaşmış 43 ailə üçün beşmərtəbəli evlərin tikintisi) torpaq sənədləri alınmış, texniki şərtlərin alınması üçün müraciətlər edilmişdir.
Qəbələ rayonu ərazisində 152 məcburi köçkün ailəsi üçün iki beş mərtəbəli binanın tikintisinə başlanmış və hazırda tikinti işləri davam edir.
Naftalan şəhərinin sosial-iqtisadi inkişafının sürətləndirilməsi ilə əlaqədar Goranboy rayonu ərazisində 164 məcburi köçkün ailəsi üçün 3 ədəd (2 ədəd 60 mənzilli və 1 ədəd 45 mənzilli) 5 mərtəbəli binaların layihələndirilməsinə və eyni zamanda tikntisinə başlanmışdır.
Məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitlərinin yaxşılaşdırılması məqsədi ilə 2009-cu ildə dövlət Neft Fondundan 90 mln.manat vəsait ayrılmışdır. 2009-cu ildə 5710 nəfərdən ibarət 1142 məcburi köçkün ailəsi yeni tikilmiş evlərə köçürülmüşdür.
1747 nəfər Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və onun struktur bölmələri ilə qarşılıqlı fəaliyyət nəticəsində işlə təmin olunmuşlar. Bundan əlavə 563 nəfərə işsiz statusu verilmiş, 680 nəfərə işsizlik müavinəti təyin edilmişdir. 467 nəfər qacqın və məcburi köckün əmək bazarının müasir tələbləri əsasında peşə hazırlığı kurslarına, 253 nəfər isə haqqı ödənilən ictimai işlərə cəlb olunmuşdur. Əvvəllər büdcədən maliyyələşdirilən müəssisələrdə çalışmış və işlə təmin olunmamış 14 min nəfərdən çox məcburi köçkünə orta aylıq əmək haqqının ödənilməsi davam etdirilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 1 iyul tarixli 298 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş «Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı»nın və ona Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2007-ci il 31 oktyabr tarixli 2475 nömrəli Sərəncamı ilə edilmiş əlavələrin icrası nəticəsində məcburi köçkünlər arasında yoxsulluq həddi 74%-dən 25%-ə enmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 1 iyul tarixli 298 nömrəli Sərəncamının 2-ci bəndi üzrə il ərzində Komitəyə 776 müraciət daxil olmuş, onlardan 568 müraciət qaçqın və məcburi köçkünlərin məskunlaşdıqları yerlərdən köçürülməsi, 208 müraciət isə vətəndaşlar tərəfindən evlərinin və ya mənzillərinin məcburi köçkünlər tərəfindən zəbt olunması ilə əlaqədar olmuşdur. Məcburi köçkünlərin məskunlaşdıqları yerlərdən çıxarılmalarına dair 88 məhkəmə prosesində Komitənin nümayəndəsi iştirak etmiş, daxil olan müraciətlərə Sərəncamın 2-ci bəndinə uyğun olaraq baxılaraq köçürülmələrin qarşısı alınmış, vətəndaşlara müvafiq cavablar verilmişdir.
Qaçqın və məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşdıqları 16 obyektdə 450 min manat vəsait həcmində cari, 500 min manat vəsait həcmində isə 18 məskunlaşma obyektində əsaslı təmir işləri aparılmışdır. Dövlət investisiya xərcləri hesabına Sabirabad, Saatlı, Şəmkir, Ağcabədi və Xaçmaz rayonlarında məskunlaşmış məshəti türkləri üçün 49 tikintisi yarımçıq qalmış ev tikilmişdir.
Məcburi köçkünlərin istifadə etdikləri kommunal xərclər üçün 2009-cu ildə təsdiqlənmiş 81,1 milyon manat vəsaitdən 74,6 milyon manatı müəyyən edilmiş normativlər üzrə faktiki istehlaka görə mərkəzləşmiş qaydada, birbaşa xəzinadarlıq vasitəsilə xidmət təşkilatlarına ödənilmişdir.
2009-cu il üzrə “Bakıelektrikşəbəkə”, “Sumqayıtelektrikşəbəkə” ASC tərəfindən fərdi evlərdə və 570 kompakt yaşayış yerlərində elektrik sayğaclarının quraşdırılması işi tam başa çatdırılmışdır. Azərenerji ASC-nin “Regional Enerji Təchizat ” MMC-ləri tərəfindən isə nəzərdə tutulan ümumi 83730 sayğacdan fərdi evlərdə 36193, 1180 kompakt məskunlaşma obyektlərində olan 32182 mənzildən isə 23914 mənzildə sayğac quraşdırılmışdır. Azərenerji ASC üzrə ümumilikdə cəmi 60107 ədəd (71,8%) sayğac quraşdırılmışdır.
Kompakt məskunlaşma obyektlərinin elektrik təchizatlarının sərbəstləşdirilməsi sahəsində-“Bakıelektrikşəbəkə”, “Sumqayıtelektrikşəbəkə” ASC üzrə nəzərdə tutulan 570 obyektdən indiyədək 566, “Regional Enerji Təchizat” MMC-ləri üzrə isə nəzərdə tutulan 1055-dən 950 (90%) məskunlaşma obyektləri sərbəstləşdirilmişdir.
“Azəriqaz” Səhmdar Cəmiyyəti tərfəindən Bakı şəhərində və respublikanın digər rayon və şəhərlərində fərdi və kompakt məskunlaşma obyektlərində nəzərdə tutulan 47194 sayğacın quraşdırılması tam başa çatmışdır(100%).
müxtəlif rayonlar üzrə 90 məskunlaşma obyektlərinə 39 ədəd müxtəlif markalı güc transformatorları, 26 ədəd şkaf KTP, 66 ədəd su nasosları, 2925 metr kabel, 67000 metr elektrik naqili verilmişdir.
Dövlət büdcəsindən 2009-cu il üçün yemək xərci müavinətinin ödənilməsi məqsədilə təsdiqlənmiş 87,1 milyon manat vəsaitdən 86,8 milyon manatı məcburi köçkünlərə bankomatlar vasitəsi ilə verilmişdir.
Soba yanacağının alınması üçün təsdiqlənmiş 7,9 milyon manat vəsaitdən 80 min məcburi köçkün ailəsinə payız-qış mövsümündə (yanvar-fevral, oktyabr-dekabr aylarında) hər ailəyə 40 litr ağ neft paylanılmış və 7,2 milyon manat vəsait sərf olunmuşdur.
BMT-nin «Ümumdünya Ərzaq Proqramı» təşkilatının Azərbaycanda ərzaq yardımı üzrə proqramı 2008-ci ilin sonunda başa çatmışdır. Artıq məcburi köçkünlərə münasibətdə humanitar yardımdan sosial inkişaf layihələrinə keçid başlanmışdır.
Nazirlik, komitə, şirkət, konsern və səhmdar cəmiyyətləri tərəfindən bayramlar ərəfəsində məcburi köçkünlərə 3 milyon manat həcmində müxtəlif yardımlar göstərilmişdir.
Ölkəmizdəki 72 beynəlxalq humanitar və bu sahədəki inkişaf təşkilatları tərəfindən 30 milyon ABŞ dolları həcmində müxtəlif layihələr həyata keçirilmişdir.
Dünya Bankı və Azərbaycan Hökuməti arasında bağlanmış Kredit Sazişi üzrə 2009 cu ildə MKSİF tərəfindən 107 icma mikro - layihəsi qeydiyyata alınmışdır. Bundan 2009-cu il ərzində dəyəri-1 208,23 min AZN (1 515,10 min ABŞ dolları) olan 30 mikrolayihənin icrası artıq başa çatmışdır ki, bundan da faydalanan əhalinin sayı 17507 nəfər təşkil edir. Eyni zamanda, dəyəri - 791,46min AZN (992,73min ABŞ dolları) olan 11 mikrolayihənin icrasına başlanmış və faydalanan əhalinin sayı 7469 nəfər olacaqdır.
Dünya Bankı və Azərbaycan Hökumətinin maliyyə vəsaiti hesabına Azərbaycanın müxtəlif rayon və şəhərlərində məcburi köçkünlər üçün ümumi məbləği 2,1 milyon ABŞ dolları təşkil edən mikrokredit proqramları həyata keçirilir. 2009-cu il ərzində mikrokredit proqramları çərçivəsində 2200 nəfərə ümumi həcmi 1,5 milyon ABŞ dolları məbləğində mikrokreditlər verilmişdir. Ümumiyyətlə, MKSİF-in mikrokredit proqramlarından 15 mindən artıq adam faydalanmışdır.Faydalanan əhalinin 60%-i, yəni 9000 nəfəri məcburi köçkünlərdir.
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri tərəfindən xarici ölkələrin, beynəlxalq maliyyə qurumlarının, humanitar və inkişaf təşkilatlarının nümayəndələri ilə 185-dən çox görüş keçirilmişdir.
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqqında həqiqətlərin dünya içtimaiyyətinin diqqətinə müntəzəm çatdırılması ilə bağlı müvafiq tədbirlər həyatat keçirilmiş və davam etdirilir. Məcburi köçkünlər haqqında iki dildə «Ümid və İnam» adlı film hazırlanmış, filmlə bağlı müvafiq bukletlər və «Qaçqın və məcburi köçkünlərə Prezident qayğısı» adlı kitab nəşr edilmişdir.
Komitə üzrə 18 rayon (şəhər) icra hakimiyətlərinə 606,4 min manat məbləğində, qaçqın və məcburi köçkünlərdən daxil olmuş müraciətlər əsasında 314 ailəyə 23,3 min manat, cəmi 629,7 min manat məbləğində humanitar yardım verilmişdir.
Qurban bayramı münasibətilə 10289 ailəyə İslam İnkişaf Bankının xətti ilə 36,9 ton ət payı verilmişdir.
Komitənin nəzdində olan Aqrar Sənaye və Aqrar Fermer Təsərrüfatları tərəfindən 2009-cu ilin məhsulu üçün 188 hektar sahədə taxıl əkilmiş və 207 ton taxıl biçilmişdir. Sənaye, AS və AFT-da 810 min manatlıq sənaye malı istehsal edilmişdir.
18230 şəxsə, o cümlədən 54 şəxsə qaçqın, 18176 şəxsə məcburi köçkün statusu və bu barədə müvafiq vəsiqə verilmişdir.
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin Mərkəzi Aparatında 8699 nəfər vətəndaş qəbul olunmuş, qaçqın, məcburi köçkünlərdən və müxtəlif təşkilatlardan daxil olmuş 35218 yazılı və şifahi müraciətə baxılmış, müraciətlərin 98,4 % icra olunub, 74,7 %-i müsbət həll edilmişdir.
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədrinin qəbulunda 150 nəfər qaçqın və məcburi köçkün, o cümlədən 5 kollektiv olmuşdur.
Qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial müdafiəsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən 2 fərman, 2 sərəncam Nazirlər Kabineti tərəfindən 14 qərar və sərəncam qəbul edilmişdir.

On works performed within 2009 year by the State Committee of the Republic of Azerbaijan on deals of Refugees and Internally Displaced Persons
The following works were performed within 2009 year related with the execution of duties proposed by Head of State as well as normative-legal documents available in this sphere in the conference held related with “State Program on improvement of living conditions and increasing employment of refugees and internally displaced persons” approved by Decree No 298 of 1st July 01, 2004 issued by the President of Azerbaijan Republic, Additions performance to this State Program approved by the Decree 2475 of 31st October, 2007 issued by the President of Azerbaijan Republic, solution of refugees and internally displaced persons problems under the chairmanship of Mr. Ilham Aliyev, President of Azerbaijan Republic in the President Palace on September 04, 2007:
309,9 million manats were spent on the solution of refugees and internally displaced persons problems in 2009 (192,9 million manats of budget, 90 million manats of State Oil Foundation, 27 million of international humanitarian and development organizations). 192,9 million manats specified in the budget were spent on purpose within a year.
Mr. Ilham Aliyev, the President of Azerbaijan Republic has participated and spoken at the opening ceremonies of 5 nine-story dwelling houses each consisting of 63 flats and one consisting of 54 flats and building of secondary school for 260 pupils for the 369 internally displaced families in the territory of Housing Center No 2 in Binagadi region, Baku city on November 17, 2009 as well as of the settlement constructed in the administrative area of that region for 596 internally displaced families temporarily settled in the settlement consisting of Finnish type houses in Goranboy region on November 20, 2009.
Construction of the settlement with 120 families in Upper Aghjakand settlement of remaining 4 settlements with 500 families constructed in Goranboy region for internally displaced persons from Khojali region, estates for 26 internally displaced families in the territory of Goygol region were completed and movement of the IDPs was provided to these settlements.
The construction of the settlement laid in the territory of Fatmayi settlement of Absheron region was completed for improvement of living-welfare conditions of 31 internally displaced families temporarily settled in the auxiliary buildings of the Institute of Scientific -Research Agriculture in the Pirshagi settlement, Sabunchu district, Baku city, particularly from Zangilan region and displaced persons were resettled in houses in the settlements.
The construction of Sports Complex in the Horadiz city of Fuzuli region was began and restoration works of 1500 houses were realized in the populated areas released from occupation.
The construction of the Executive Power building of Jabrayil region is about to be concluded in the territory of Bilasuvar region.
Construction of five -storied building in the Ramana settlement of Absheron region was started for 70 displaced families the movement of which is considered from the objects (especially metro stations) required for an urgent movement in Baku city and movement of IDPs to that building will be provided being concluded on February 2010.
Repair works were began in 50 settlement objects of 130 required an urgent repair than hostels, communal buildings, sanatoriums and health camps closely settled by internally displaced persons in Baku, Sumgait, other cities and regions and it was agreed to realize repair works in the remaining 80 objects within the communal micro projects on the account of credits of World Bank by the Social Development Foundation of IDPs of Azerbaijan Republic which is a sponsoring agency.
197 hectare plot of land was allocated for 983 IDPs (550 houses at first stage) in the administrative area of Imishli region. Development of estimate-project documents was concluded and documents were presented to Head Expertise Office. But taking into consideration temporarily settlement of IDPs near Bahramtapa settlement of Imishli region and their applications-there had been a necessity for farming, obtaining specifications and redevelopment of the project. Thereby a plot of land was allocated, specifications were obtained and the development of general layout of the settlement still continues.
10 hectare plot of land for construction of multi-story buildings was allocated and specification was obtained for 612 internally displaced families in the territory of Yevlakh region. A contract was concluded for working of project documents and documents were produced to the Head Expertise Office.
Specifications were obtained to the plot of land allocated (for 502 families) and a contract was concluded with developer center for carrying out projects in Mingachevir city. Working out of estimate-project documents still continues.
Specifications were obtained from corresponding organizations for allocated area (84, 0 hectare for 423 families) in Shaki city.
Land documents, specifications were obtained, development of estimate-project documents was started on Aghjabadi region (for 994 and 114 internally displaced families settled in Finnish settlements and school buildings in the region (total-1108 families): construction of new settlements for 552 families from Lachin region, construction of multi-story houses for 556 families from other regions).
Land documents were obtained; it was applied to obtaining specifications on Agdam (construction of new settlements for 651 families) and Balakan regions (construction of five-story buildings for 43 families temporarily settled in school buildings in the region).
Construction of two five-story buildings for 152 internally displaced families was begun and construction works still continues in the territory of Gabala region.
Projection and simultaneously the construction of three 5 story buildings were started (two 60 apartment and one 45 apartment) for 164 families of internally displaced persons in the territory of Goranboy region related with the expediting the social-economic development of Naftalan region.
To improve housing and living condition for internally displaced persons 90 million manat was allocated by State Oil Fund in 2009. 1142 IDP families consisting of 5710 people were settled in newly built homes.
1747 people were employed as a result of cooperation between the Ministry of Labour and Social Protection of Population and its structural sections. Furthermore, 563 people were given a status of unemployed, unemployment benefits were determined to 680 people. 467 refugees and IDPs were involved in professional training courses, but 253 persons in the paid social works on the basis of the modern demands of labour market. Paying average monthly salary to over 14 thousand IDPs, worked in the enterprises funded from the budged and hadn’t been employed before, were carried on.
The poverty level diminished form 74% to 25% between IDPs as a result of “State Program on improvement of living conditions and employment for refugees and internally displaced persons” approved by the Decree No 298 of July 01, 2004 of the President of the Republic of Azerbaijan and the Appendixes made by the Decree No 2475 of 31st of October, 2007 of the President of the Republic of Azerbaijan.
Under the Item 2 of the Decree No 298 of the President of the Republic of Azerbaijan of July 1, 2004, 776 applications were presented to the Committee for a year, 568 of them were about replacement of refugees and internally displaced persons, but 208 applications were about houses or flats of populations had been occupied by refugees and internally displaced persons.
The representative of the Committee participated in 88 judicial proceedings on displacement of IDPs from the places they had settled in, moving were irresistible after the applications were reviewed as per the Item 2 of the Decree, the citizens were answered appropriately.
Current repair was carried out in the 16 objects refugees and IDPs settled permanently at the amount of 450 thousand manat, but a capital repair in 18 settled objects at the amount of 500 thousand manat. At the investment expense of state 49 half constructed houses were built for mashati Turks settled in Sabirabad, Saatli, Aghjabadi and Khachamaz regions.
From 81, 1 million manat affirmed in 2009, 74, 6 million manat was paid to service organization for communal expenses of internally displaced persons by post of treasurer in centralized order regarding real consumption on defined norms.
In private houses and 570 compact residential places assembling the meter finished by “Bakielektrikshebeke”, “Sumgaitelektrikshebeke” JSC in 2009. The meters, from 83730 ones intended totally, were assembled in 23914 private houses of 32182 ones in 1180 compact settlement objects by Azerenergy “Regional Energy Supply” LLCs. Totally 60107 (71, 8%) meters were implemented under Azerenergy JSC.
In the direction of free usage of power supplies of compact settlement objects - 566 objects of 570 ones intended regarding “Bakielektirikshebeke”, “Sumgaitelektrikshebeke” JSC, but 950 (90%) residential objects of 1055 ones intended regarding “Regional Energy Supply” LLCs were used freely.
“Azerigas” Joint Stock Company completed the construction of 47194 meters (100%) intended in the private and compact residential objects in Baku city and in other regions of the Republic.
39 power transformers with different marks, 26 shelf KTP, 66 water pumps, 2925 meter cables, and 67000 meter power conductors were supplied to 90 settlement objects on different regions.
80 thousand IDPs families were provided with 40 liter kerosene per family from 7, 9 million manat aid affirmed to get stove fuel in autumn-winter seasons and 7, 2 million manat aid was spent for them (January-February, October-December months).
“International Food Program” organization program of UN in accordance with food aid in Azerbaijan completed in 2008. A transition has already begun from humanitarian allowance to social improvement projects in respect of IDPs.
Different benefits granted to IDPs at the amount of 3 million manat by ministry, committee, company, concern and joint company during the holidays.
Different projects have been implemented at the amount of 30 million USA dollars by 72 international humanitarian and development organizations in this are, in our Republic. 107 community micro-projects were registered by FSİDPs on the agreement between the World Bank and the Republic of Azerbaijan in 2009. The implementation of 30 micro-projects at the amount of 1 208, 23 thousand AZN (1 515, 10 thousand USA dollars) was already been completed within 2009 that, 17507population benefited from that. At the same time 11 micro-projects were begun to be implemented which were at the amount of 791, 46 thousand AZN (992, 73 thousand USA dollars) and 7469 populations would benefited from.
Microcredit programs with total amount of 2, 1 million USA dollars are implemented for IDPs in different regions and cities of Azerbaijan at the expense of The World Bank and Azerbaijan Government. 2200 people were given microcredits with the total amount of 1, 5 million USA dollars in the framework of microcredit programs during the year 2009. Generally, over 15 thousand people made use of the microcredit programs of MKSIF. 60 %, that is 9000 people of them are internally displaced persons.
Over 185 meetings have been held with the representatives of foreign countries, international finance organizations, and humanitarian and development organizations by chairman of State Committee under Refugees and IDPs affairs.
In regard to putting the truth about Armenia – Azerbaijan, Upper Garabakh conflict into attention of the World community different appropriate measures have been held and is still carried on. A film named “Hope and Belief” in two languages about IDPs was made, different booklets and a book was published named “Care of President for Refugees and Internally Displaced Persons”.
Totally 629, 7 thousand manat humanitarian aid was granted to executive powers of 18 regions (cities) under the committee at the amount of 606,4 thousand manat, to 314 families at the amount of 23,3 thousand manat.
36, 9 ton meat share was delivered to 10289 families with the line of Islamic Development Bank on the occasion of Sacrifice holiday.
For 2009 harvest year crop was planted in 188 hectare area and 207 ton crop was reaped by Agrarian Industrial and Agrarian Farmer Economies under the Committee. Industrial goods (products) with 810 thousand manat in Industry, AS and AFT.
18230 people, as well as 54 people were given refugee status, 18176 people internally displaced person and thereof, appropriate certificates were issued.
8699 citizens were accepted in the Central Apparatus of State Committee under Refugees and IDPs affairs, 35218 written and oral applications presented by refugees, IDPs and different organizations were looked at, 98.4% of the applications were observed (executed), but 74,7 % of them were solved.
150 refugees and internally displaced persons, as well as 5 collectives were received (accepted) by chairman of State Committee under Refugees and IDPs affairs.
2 decrees, 2 disposals were adopted by the President of the Republic of Azerbaijan, 14 conclusions (decisions) and disposals were adopted by the Cabinet of Ministers.