Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı ilə birgə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Yanvarın 26-da Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının (BMqT) Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Vladimir Giorqyev ilə görüşüb.
Qaçqınların və məcburi köçkünlərin dövlət qayğısı ilə əhatə olunduğu, bu kateqoriyadan olan şəxslərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılmasına, sosial müdafiəsinin səmərəli təşkilinə Prezident İlham Əliyevin xüsusi diqqət yetirdiyi, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın onların problemlərinin həllinə daim həssaslıq və təsirli dəstək göstərdiyi qeyd edilib. Qonağa işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq və yenidənqurma işləri haqqında ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun ən abad guşələrdən birinə çevrilməsi, məcburi köçkünlərin doğma yurdlarında dayanıqlı məskunlaşmasının təmin edilməsi dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir.
Görüşdə “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı” və onun tədbirlər planına uyğun olaraq Dövlət Komitəsinin qarşısında duran vəzifələrin icrası məsələləri haqqında ətraflı söhbət aparılıb. Komitənin doğma yurda qayıdacaq ailələrin sayının dəqiqləşdirilməsi, onların sosial vəziyyətinin və məşğulluq imkanlarının qiymətləndirilməsi üçün zəruri tədbirlər gördüyü, əhali arasında məlumatlandırma, təbliğat işləri apardığı, köçürülmənin texniki-təşkilati məsələləri ilə məşğul olduğu diqqətə çatdırılıb. Həmçinin, BMqT-nin ilə qaçqın və məcburi köçkünlərə dəstək tədbirlərində iştirakı, bu sahədə Dövlət Komitəsi ilə birgə əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Vladimir Giorqiyev səmimi görüşə görə təşəkkür edib və məcburi köçkünlərə dəstək layihələrinin icra edilməsinin mənəvi borc məsələsi olduğunu qeyd edib.

Issues of joint cooperation with the International Organization for Migration were discussed
On January 26, Rovshan Rzayev, the chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs of the Republic of Azerbaijan, met with Vladimir Georgiev, the head of the Azerbaijani delegation of the International Organization for Migration (IOM).
It was noted that refugees and IDPs are surrounded by state care, that President Ilham Aliyev pays special attention to the improvement of living conditions and effective organization of social protection of persons belonging to this category, and that First Vice President Mehriban Aliyeva always shows sensitivity and effective support in solving their problems. The guest was given detailed information about the restoration and reconstruction works carried out in the territories liberated from occupation. It was stated that the transformation of Karabakh and Eastern Zangezur into one of the most prosperous areas, ensuring the sustainable settlement of IDPs in their native lands is one of the priority directions of the state policy.
At the meeting, a detailed discussion was held about the “First State Program on the Great Return to the territories of the Republic of Azerbaijan liberated from occupation” and the tasks facing the State Committee in accordance with its action plan. It was brought to attention that the Committee takes necessary measures to determine the number of families who will return to their homeland, assess their social status and employment opportunities, conducts awareness-raising and promotional activities among the population, and deals with the technical and organizational issues of relocation. Also, the participation of the IOM in support measures for refugees and IDPs and the possibilities of joint cooperation with the State Committee in this field were discussed.
Vladimir Georgiev thanked for the sincere meeting and noted that the implementation of support projects for IDPs is a matter of moral duty.