Zabux sakini: Zabuxda tarixən məskunlaşmış bir nəfər də erməni olmayıb
Laçın şəhərində,  Zabux və Sus kəndlərində işğal dövründə Ermənistanın törətdiyi hərbi cinayətin - qanunsuz məskunlaşdırmanın nəticələrinin aradan qaldırılması bu yerlərin həqiqi sahiblərinin yenidən doğma yurda qayıtmasına imkan yaradır.
Laçın rayon Zabux kənd sakini Məhər Quliyev bildirib ki, Laçın rayonunun digər kəndlərində olduğu kimi, Zabuxda da  tarixən məskunlaşmış bir nəfər də erməni olmayıb, onların Azərbaycan ərazilərinə qarşı olan iddiaları yersizdir.
Tezliklə dogma yurdlarına qayıdacağını bildirən M. Quliyev Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevə, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya, torpaqlarımızı işğaldan qurtaran rəşadətli Azərbaycan Ordusuna, qəhrəman əsgər və zabitlərimizə minnətdarlıqlarını ifadə edib, Allahdan şəhidlərimizə rəhmət, qazilərimizə şəfa diləyib.
Dövlət Komitəsinin hazırladığı videoçarxlarda Zabux və Sus kəndinin sakinləri fikir və duyğularını bölüşür, tarixən Azərbaycana məxsus olan həmin torpaqlarda əvvəllər ermənilərin yaşamadıqlarını bildirirlər.

With the elimination of the problem of illegal settlement - military crime committed by Armenia during the years of occupation in the in the city of Lachin, the villages of Zabukh and Sus, real owners of these places return to their homeland.
Mahar Guliyev, a resident of Zabukh village in Lachin district, mentioned that, as in other villages of Lachin district, not a single person historically settled in Zabukh was Armenian, and their claims lack any reasonable basis.
Mentioning that they will return to their native land shortly M. Guliyev expressed his gratitude to Victorious Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev, First Vice-President Mrs. Mehriban Aliyeva, mighty army of Azerbaijan and brave soldiers who liberated our lands from occupation. He asked God's mercy for all martyrs and wished healing to those wounded during the war.
In the videos prepared by the State Committee, the residents of Zabukh and Sus villages share their thoughts and feelings, stating that Armenians did not live on those lands that historically belonged to Azerbaijan.