Dövlət Komitəsi məcburi köçkünlərin məşğulluğunu təmin edir
2022-ci ilin aprel-iyul ayları ərzində Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinə aktiv məşğulluq tədbirlərinə cəlb edilmək üçün 81 nəfər məcburi köçkün müraciət edib. Onlardan 51-i kişi, 30-u qadındır.
Məcburi köçkünlərdən 58 nəfərinə müxtəlif idarə və təşkilatlarda müvafiq iş təklif olunub, 23 nəfər təklifi qəbul edib. Özünüməşğulluq proqramı üzrə kiçik sahibkarlıq fəaliyyəti qurmaq təklif edilən 31 nəfərdən 14-nün müxtəlif biznes ideyaları qeydiyyata alınıb. Məcburi köçkünlərdən 18 nəfəri onlara təklif edilən iş yerlərindən və ya özünüməşğulluq proqramına qoşulmaqdan imtina edib.
Xatırladaq ki, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi və Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin (ƏƏSMN) birgə əməkdaşlığı çərçivəsində işsiz məcburi köçkünlərin əmək bazarına qaytarılması, onların bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər görülüb. Komitəyə daxil olan müraciətlər aidiyyatı üzrə araşdırılıb və işsiz şəxslərə müxtəlif iş yerləri təklif edilib. Birgə əməkdaşlıq çərçivəsində, məcburi köçkün statuslu şəxslər müxtəlif idarə və təşkilatlarda iş ilə təmin edilib, özünüməşğulluq proqramı və peşə kurslarına yönləndiriliblər.
Komitə və nazirlik arasında əməkdaşlıq məcburi köçkünlərin əmək bazarına inteqrasiyası istiqamətində davam etdirilir.

From April to July 2022, some 81 IDPs (51 men and 30 women) applied to the State Committee for Refugees and IDPs to be involved in active employment programs. 58 IDPs got job offers in various organizations, 23 offers were accepted.
The Committee registered various business ideas of 14 out of 31 IDPs who got an offer to get engaged in small entrepreneurship under the self-employment program. 18 IDPs refused job offers as well as the opportunity to join self-employment program.
Worth noting the State Committee for Refugees and IDPs jointly with the Ministry of Labour and Social Protection of the Population perform relevant measures to return unemployed IDPs to the labour market and improve their knowledge and skills.
The Committee reviewed received applications and made various job offers to unemployed persons. Within the framework of cooperation, IDPs were provided with employment in various departments and organizations and directed to self-employment programs and professional courses.
The Committee and the Ministry continue cooperation to ensure integration of internally displaced persons into the labour market.