Milli qəhrəman Şirin Mirzəyevə şeir ithaf olundu
Şair Avdal Qəhrəman Şəhid Milli qəhrəman Polkovnik-leytenant Şirin Mirzəyevlə bağlı xatirələrini qələmə aldığı “El oba unutmaz səni, komandir” şeirini təqdim edib. Şeirdə Milli qəhrəmanın hərbi xidmət illəri, həmin dövrdəki Azərbaycan ordusuna göstərdiyi misilsiz xidmətlər öz əksini tapıb.
Əslən Ağdam rayonundan olan şairin Ş. Mirzəyevlə tanışlığı 90-cı illərdə Milli qəhrəmanın ilk nizami özünümüdafiə batalyonu yaratdığı zaman olub. Daha sonra Ağdam istiqamətində gedən döyüşlərdə Milli qəhrəmanla yaxın dost münasibəti yaranıb.
Qeyd edək ki, Şirin Mirzəyev 1947-ci ildə Xankəndidə doğulub. Daxili Qoşunlarda xidmətə başladıqdan sonra Rusiyanın Ali Siyasi Hərbi məktəbində təhsilini davam etdirib. Bakıya qayıdan Ş.Mirzəyev daha 15 il Daxili Qoşunlarda xidmətini davam etdirib. Mirzəyev Fərrux, Pircamal, Qazançı, Ballıqaya, Qaraşlar, Bəşirli, Sırxavənd, Ağbulaq, Dəhraz, Naxçıvanik kəndlərinin azad edilməsində misilsiz xidmətləri olub. 1992-ci ildə Sırxavənd istiqamətində gedən döyüş əməliyyatı zamanı minaya düşərək şəhid olub.

A poem was dedicated to the national hero Shirin Mirzayev
Poet Avdal Gahraman presented his poem “People will not forget you, commander” in which he wrote his memories about the Martyr National Hero Lieutenant Colonel Shirin Mirzayev. The poem reflects the years of military service of the National Hero and the incomparable services he rendered to the Azerbaijani army at that time.
The poet met with Sh. Mirzayev, originally from Aghdam region, in the 90s when the National Hero created the first regular self-defense battalion. Later, during the battles in the direction of Aghdam, he became a close friend with the National Hero.
It should be noted that Shirin Mirzayev was born in Khankendi in 1947. After serving in the Internal Troops, he continued his education at the Higher Political Military School of Russia. Returning to Baku, Sh. Mirzayev continued his service in the Internal Troops for another 15 years. Mirzayev had incomparable services in liberating the villages of Farrukh, Pirjamal, Gazanchi, Balligaya, Garashlar, Bashirli, Sirkhavand, Aghbulag, Dahraz, and Nakhchivanik. In 1992, he fell into a mine and died during a military operation in the direction of Sirkhavand.