Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Kanadadan ölkəmizə səfərə gəlmiş nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqlara Ermənistanın işğalçılıq və deportasiya siyasəti nəticəsində ölkəmizin üzləşdiyi qaçqınlıq və məcburi köçkünlük problemi, onun həlli istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, dövlət komitəsinin fəaliyyət istiqamətləri, torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsindən sonra yaranan reallıqlar, Böyük Qayıdış proqramı haqqında ətraflı məlumat verilib. Qeyd edilib ki, Prezident İlham Əliyevin sosial siyasətində qaçqınlara və məcburi köçkünlərə dəstək və qayğı xüsusi yer tutur, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva onların yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılmasını, təhsil, sağlamlıq, mədəni inkişaf məsələlərinin həllini daim diqqətdə saxlayır.
Bildirilib ki, beynəlxalq hüququn prinsiplərinə əsasən, məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına könüllü, təhlükəsiz və ləyaqətlə qayıdışının həyata keçirilməsi hazırda dövlətin qarşısında duran mühüm vəzifədir. 30 ilə yaxın müddətdə işğal altında qalmış və yaşayış məntəqələrinin əksəriyyəti tamamilə dağıdılmış Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda geniş bərpa-quruculuq işləri aparılır. İrimiqyaslı layihələrin icrası soydaşlarımızın doğma yurdlarında dayanıqlı məskunlaşmasına imkan yaradır. Böyük Qayıdış proqramı çərçivəsində bu günədək 2000-dən çox məcburi köçkünün Zəngilanda, Laçında, Füzulidə və Tərtərdə bərpa edilən və ya yeni salınan yaşayış məntəqələrində məskunlaşdırılması təmin edilib. Onların köçürülməsi Dövlət Komitəsi tərəfindən icra olunur. Diqqətə çatdırılıb ki, aparılan sorğuların nəticəsinə əsasən, məcburi köçkünlərin mütləq əksəriyyəti doğma yurda qayıtmaq əzmindədir.
Kanada İcmalar Palatasının üzvü, deputat Çandra Arya verilən ətraflı məlumatlara görə təşəkkür edib. Bildirib ki, Kanada da qaçqınlara dəstək olan ölkədir, əsasən, Asiya və Afrikadan gələn qaçqınlar qəbul edilir. Çandra Arya Azərbaycanda qaçqın və məcburi köçkünlər üçün çox yaxşı imkanlar yaradıldığını, bunun dövlətin məcburi köçkünlərə diqqət və qayğısının təzahürü olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, onların sülh şəraitində doğma yurdlarına qayıdışı mühüm hadisədir.
Görüşdə Kanadanın nüfuzlu “Thej.ca” yəhudi media platformasının nəşriyyatının direktoru Ron İst və Kanadanın paytaxtı Ottava şəhərində fəaliyyət göstərən “Qarabağ” Azərbaycan həftəsonu məktəbinin həmtəsisçisi Nigar Əliyeva da iştirak edib.

A meeting was held with the delegation from Canada at the State Committee
Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs Rovshan Rzayev met with the delegation from Canada that visited our country.
The guests were informed in detail about the problem of refugees and forced displacement faced by our country as a result of Armenia's policy of occupation and deportation, the measures taken to solve it, the activities of the state committee, the realities arising after the liberation of our lands from occupation, and the Great Return program. It was noted that support and care for refugees and IDPs occupies a special place in the social policy of President Ilham Aliyev, and First Vice-President Mehriban Aliyeva always pays attention to improving their living conditions, solving issues of education, health and cultural development.
It was noted that, according to the principles of international law, the implementation of voluntary, safe and dignified return of IDPs to their native lands is an important task facing the state at present. Extensive restoration works are underway in Karabakh and East Zangazur, which have been under occupation for about 30 years and most of the settlements have been completely destroyed. The implementation of large-scale projects allows our compatriots to settle in their native lands permanently. To date, more than 2000 IDPs have been settled in restored or newly built settlements in Zangilan, Lachin, Fuzuli and Tartar within the framework of the Great Return program. Their relocation is carried out by the State Committee. It was noted that according to the results of surveys conducted, the absolute majority of IDPs are determined to return to their native lands.
Member of the House of Commons of Canada, MP Chandra Arya thanked for the detailed information provided. He said that Canada is also a country that supports refugees, mainly refugees from Asia and Africa are accepted. Chandra Arya stressed that very good opportunities have been created for refugees and IDPs in Azerbaijan, and this is a manifestation of the state's attention and care for IDPs. He noted that their return to their native lands in peace is an important event.
Ron East, the publishing director of the influential Canadian Jewish media platform "Thej.ca" and Nigar Aliyeva, the co-founder of the "Karabakh" Azerbaijani weekend school operating in Ottawa, the capital of Canada, also took part in the meeting.