Dövlət Komitəsində beynəlxalq və yerli professorlarla görüş keçirilib
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində beynəlxalq və yerli ekspertlərin iştirakı ilə “dəyirmi masa” təşkil edilib.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərə qayıdış və reinteqrasiya, məcburi köçkünlük və qaçqınlıq problemlərinin həllində beynəlxalq təcrübə məsələlərinə həsr olunmuş tədbir Dövlət Komitəsinin sədr müavini Fuad Hüseynovun moderatorluğu ilə keçirilib. Mövzu ilə bağlı müzakirədə Bohum Universitetinin (Almaniya) Sülhün Tədqiqi və Beynəlxalq Humanitar Hüquq İnstitutunun professoru Hans Yoahim Hainze, Şimali Karolina Universitetinin (ABŞ) professoru Əli Əsgərov, Bakı Dövlət Universitetinin professoru Əlimusa İbrahimov, BMT-nin Qaqınlar üzrə Ali Komissarlığının (QAK) Azərbaycandakı nümayəndəliyinin əməkdaşları Aydan Seyidova, İlkin Abdıyev, Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının (BMqT) nümayəndəsi Anar İskəndərov iştirak ediblər.
Dövlət Komitəsinin sədr müavini Fuad Hüseynov Azərbaycanda qaçqınlıq və məcburi köçkünlüyün tarixi kökləri, ötən əsrin sonlarında Ermənistanın apardığı deportasiya və işğalçılıq siyasətinin ağır nəticələri, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpası istiqamətindəki uzunmüddətli diplomatik və hərbi-siyasi fəaliyyətin yekunları, 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra bölgədə yaranmış vəziyyət, qaçqınların və məcburi köçkünlərin geri dönüşü üçün görülən tədbirlər barədə ətraflı danışıb.
Prezident İlham Əliyevin sosial siyasətində qaçqınların və məcburi köçkünlərin problemlərinin həllinə prioritetlik verildiyi, Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın bu kateqoriyadan olan insanlara xüsusi diqqət və qayğı göstərdiyi vurğulanıb.
Bildirilib ki, hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası və yenidən qurulması, məcburi köçkünlərin doğma yurda könüllü, təhlükəsiz və ləyaqətlə qaytarılması, reinteqrasiya proseslərinin səmərəli aparılması, qaçqınların hüquqlarının müdafiəsi və geri dönüşünün beynəlxalq prinsiplər çərçivəsində təmin olunması mühüm vəzifə kimi qarşıya qoylub. Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda irimiqyaslı layihələr həyata keçirilir, bu yerlərin ən abad və gözəl yerlərə çevrilməsi üçün bütün zəruri tədbirlər görülür.
İşğal dövründə və sonradan Azərbaycan ərazilərinin ermənilər tərəfindən minalanmasının qayıdış prosesini ləngitdiyi qeyd olunub. 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsi başa çatandan indiyə qədər ümumilikdə 298 nəfər mina terrorunun qurbanı olub, onlardan 54 nəfər həyatını itirib. Ərazilərin minalardan təmizlənməsinə BMT İnkişaf Proqranının, Böyük Britaniyanın töhfə verdiyi diqqətə çatdırılıb.
Professor Hans Yoahim Hainze ölkəmizə səfərinin məqsədi haqqında məlumat verdikdən sonra işğaldan azad edilmiş Şuşa şəhərində olduğunu, burada işğalın nəticələrini, həmçinin Azərbaycan dövlətinin  apardığı bərpa və yenidənqurma işlərini gördüyünü, insanların geri qayıdışı üçün imkan yarandığını və dövlətin çox böyük vəsaiti hesabına orada irimiqyaslı işlər görüldüyünü bildirib.  Alman alim  ölkəmizə postmünaqişə dövrünün çağırışları və işğalın hüquqi nəticələri barədə fikirlərini bölüşüb, bu sahədə  apardığı tədqiqatların beynəlxalq ictimaiyyətin obyektiv məlumatlandırılmasına xidmət etdiyini vurğulayıb. İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə mina təhlükəsinə diqqət çəkən alim bildirib ki, bir çox humanitar təşkilatların iştirakı ilə işçi görüş keçirilməli, geri qayıtmağa hazırlaşan iki nəslin – yaşlıların və gənclərin köçməyə can atdığı, amma mina təhlükəsinə görə gedə bilmədiyi diqqətə çatdırılmalıdır.
Xatırladaq ki, professor H.Y.Hainzenin  Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları ilə bağlı monoqrafiyası 2016-cı ildə alman dilində, BMT-nin 1993-cü ildə qəbul etdiyi məlum qətnamələrə dair hüquqi rəyi 2020-ci ildə ingilis dilində nəşr olunub.
“Dəyirmi masa”nın iştirakçısı, əslən Qərbi Azərbaycandan olan Əli Əsgərov soydaşlarımızın öz tarixi torpaqlarından deportasiyasının bir neçə mərhələdə aparıldığını qeyd edərək, öz ailə üzvlərinin də bu soyqırımı siyasətindən əziyyət çəkdiyini bildirib, qaçqınlıq probleminin həllinin beynəlxalq və nəzəri aspektləri barədə fikirlərini bölüşüb.
Tədbir iştirakçıları qaçqınların və məcburi köçkünlərin hüquqlarının müdafiəsi, onların repatriasiyası və reinteqrasiyası ilə bağlı dünyada mövcud olan təcrübə və beynəlxalq hüququn prinsiplərinə əsasən geri qayıdışının təmin edilməsi ətrafında fikirlərini bildiriblər. F.Hüseynov “dəyirmi masa”da səsələndirilən rəy və mülahizələrin əhəmiyyətini qeyd edib, Böyük Qayıdışın və reinteqrasiyanın səmərəli təşkilində beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsinin və tətbiqinin əhəmiyyətli olduğunu bildirib.

State Committee Hosts Meeting with International and Local Professors
The State Committee for Affairs of Refugees and IDPs hosted a “round table” with international and local experts.
A "round table" session moderated by Deputy Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs was focused on exploring international best practices in resolving challenges related to return to liberated territories, reintegration, forced displacement, and refugees. Distinguished participants who contributed their insights to discussions included Professor Hans-Joachim Hainze from Peace Research and International Humanitarian Law Institute of Bochum University (Germany), Professor Ali Asgarov from the University of North Carolina (USA), Professor Alimusa Ibrahimov from Baku State University, and employees of a representative office of the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) in Azerbaijan Aydan Seyidova and Ilkin Abdiyev, and representative from the International Organization for Migration (IOM) Anar Iskandarov.
Deputy Chairman Fuad Huseynov delved into the historical roots of the problem of refugees and forced displacement in Azerbaijan shedding light on the grave consequences of Armenia's deportation and occupation policies, pursued in the final years of the previous century. Huseynov highlighted the outcomes of long-term diplomatic and military-political endeavours that were aimed at reinstating our country's territorial integrity, situation in the region following the 44-day Patriotic War and provided a comprehensive overview of the measures undertaken for the successful repatriation of IDPs.
During the discussion, it was underlined that President Ilham Aliyev's social policy places significant emphasis on resolving the challenges faced by refugees and IDPs. Notably, First Vice-President Mrs. Mehriban Aliyeva displays exceptional attention and care towards individuals in this category. It was highlighted that the most crucial objectives include restoration and reconstruction of liberated territories, voluntary, safe, and dignified return of IDPs to their ancestral lands, efficient reintegration processes, and safeguarding the rights of refugees within international principles. Large-scale projects are being implemented in Karabakh and Eastern Zangezur, accompanied by comprehensive measures to transform these regions into prosperous and picturesque locations.
During discussions it was emphasized that Azerbaijani territories were heavily mined by Armenians during the occupation period and mine menace hinders return process.  Disturbingly, since the end of the 44-day Patriotic War in 2020, a total of 298 people have fallen victim to mine terrorism, with 54 of them losing their lives. It was noted that significant efforts have been made within the United Nations Development Program (UNDP) and by Great Britain to address the issue of mines in affected areas.
Professor Hans-Joachim Hainze spoke about the purpose of his visit to Azerbaijan, mentioning his trip to liberated city of Shusha. Hainze noted that he witnessed the consequences of the occupation as well as the commendable restoration and reconstruction work undertaken by the Azerbaijani government, emphasizing efforts that have been made to ensure people return to their lands, and large-scale projects implemented through investments made using state funds. As a German scientist, Hainze further shared his insights on the challenges faced during the post-conflict period and the legal implications of the occupation for Azerbaijan. He highlighted that his research aims to provide an objective understanding to the international community. Speaking about the menace of mines in the liberated areas, Professor Hainze emphasized the necessity of a meeting involving numerous humanitarian organizations. He underlined that it is crucial to address the issue promptly, particularly for the two generations eagerly preparing to return - the elderly and the young. Despite their willingness, they are unable to do so due to the lingering threat of mines.
Worth highlighting that in 2016 Professor H. Y. Hainze published a monograph in German that delves into the territorial claims of Armenia against Azerbaijan. Furthermore, in 2020, Professor Hainze published his legal opinion in English, focusing on the well-known resolutions adopted by the United Nations back in 1993.
During the "round table" discussion, Ali Asgarov, who hails from Western Azerbaijan, provided valuable insights into the deportation of compatriots from their historical lands, emphasizing that the process was implemented in several stages. Sharing his views on the international and theoretical aspects of resolving the refugee problem Asgarov noted that his family members experienced the repercussions of this genocidal policy.
During the event, participants shared their perspectives on crucial aspects such as safeguarding the rights of refugees and IDPs, facilitating their repatriation and reintegration, and drawing upon international legal principles and global experiences. F. Huseynov highlighted the significance of the viewpoints expressed during the discussions and emphasized the importance of studying and applying international experiences to effectively organize the Great Return and ensure successful reintegration.