Dövlət Komitəsinin sədri Sabirabadda vətəndaşları qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları rəhbərlərinin şəhər və rayonlarda vətəndaşların qəbulu cədvəlinə uyğun olaraq, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev iyulun 15-də Sabirabad rayonunda vətəndaşları qəbul edib.
Qəbulda Sabirabad, Saatlı və İmişli rayonlarından olan vətəndaşlar iştirak ediblər ki, onların da əksəriyyəti həmin ərazilərdə məcburi köçkün kimi müvəqqəti məskunlaşan şəxslər olub. Müraciətlərdə dövlət mənzil fonduna məxsus xüsusi təyinatlı yaşayış sahələrinin verilməsi, müvəqqəti yaşayış sahələrinin təmiri, vahid aylıq müavinətin təyin edilməsi, məşğulluq və Böyük Qayıdışa hazırlıq məsələləri üstünlük təşkil edib.
Prezident İlham Əliyevin məcburi köçkünlərin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi istiqamətində zəruri tədbirlər həyata keçirdiyi, Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın bu kateqoriyadan olan insanlara xüsusi diqqət və qayğı göstərdiyi qeyd edilib. Dövlətimizin başçısının işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası, məcburi köçkünlərin doğma yurd-yuvasına qayıdışının başlanması üçün verdiyi tapşırıqların icra vəziyyəti barədə vətəndaşlara məlumat verilib. Bildirilib ki, məcburi köçkünlər üçün yaşayış sahələri yalnız işğaldan azad edilmiş ərazilərdə inşa olunur və qarşıdakı illərdə bu sahədə işlər daha sürətləndiriləcəkdir. Mərhələli qaydada aparılacaq qayıdış zamanı, ilk növbədə, müvəqqəti məskunlaşma yerlərində ən ağır vəziyyətdə yaşayanlar yeni mənzillərə köçürüləcəklər.

The chairman of the State Committee received citizens in Sabirabad
According to the order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, based on the schedule of reception of citizens in cities and regions of the heads of the central executive authorities, the Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs Rovshan Rzayev received citizens in Sabirabad region on July 15.
The reception was attended by citizens from Sabirabad, Saatli and Imishli regions, most of whom were temporarily settled in those areas as IDPs. In the appeals, issues of providing special purpose residential areas belonging to the state housing fund, repairing temporary residential areas, setting a single monthly allowance, employment and preparation for the Great Return prevailed.
It was noted that President Ilham Aliyev took necessary measures to strengthen the social protection of IDPs, and First Vice-President Mrs. Mehriban Aliyeva paid special attention and care to people from this category. Citizens were informed about the status of implementation of the tasks given by the head of state for the restoration of territories liberated from occupation and the return of IDPs to their native homes. It was reported that residential areas for IDPs are built only in territories liberated from occupation, and the works in this area will be accelerated in the coming years. During the return, which will be carried out in stages, first of all, those living in the most difficult conditions in temporary settlements will be moved to new apartments.
Some of the issues raised by citizens during the reception were resolved on the spot. The chairman of the State Committee said that other issues raised in the appeals will be investigated in a short time and appropriate measures will be taken.