Alman alimin Şuşanın qədim Azərbaycan şəhəri olduğunu təsdiqləyən kitabının təqdimatı keçirilib
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində Almaniyanın Qiesen Universitetinin dosenti, türkoloq alim Mixael Reynhard Hessin “Şuşanın irsi. Azərbaycan mədəniyyət paytaxtının tarixi və inkişaf yolu” adlı kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə Şuşa şəhərinin azad edilməsinin tarixi əhəmiyyəti vurğulanıb. Almaniyalı alimin bu yeni kitabı xalqımızın Zəfər salnaməsinə çox böyük bir töhfə kimi dəyərləndirilib və müəllifə minnətdarlıq bildirilib. Vurğulanıb ki, bu Şuşa haqqında əcnəbi müəllif tərəfindən xarici dildə ölkədən kənarda çap olunmuş ilk elmi fundamental monoqrafiyadır. M.Hessin Azərbaycanın ən yaxın dostlarından olduğu, dilimizi, ədəbiyyatımızı, mədəniyyətimizi, tariximizi tükənməz bir həvəslə öyrəndiyi və bacarıqla təbliğ etdiyi diqqətə çatdırılıb.
M.Hess çıxışında deyib ki, kitabı yazıb çap etdirməkdə məqsədi Qarabağın və Şuşanın Azərbaycanın ədəbiyyat və mədəniyyət tarixindəki zəngin irsini qərbli oxuculara çatdırmaqdır. O, Avropada Azərbaycan haqqında məlumatların daha geniş yayılmasının vacibliyini qeyd edərək, kitabın bu sahədə növbəti addım, eyni zamanda, ölkəmizlə bağlı elmi araşdırmalar aparmaq istəyən şəxslər üçün etibarlı mənbə olduğunu bildirib. Alman alim apardığı araşdırmalara verdiyi dəstəyə görə ölkəmizin müvafiq qurumlarından və elmi dairlələrindən də razılıq ifadə edib.
Tədbir iştirakçıları Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli ordumuz tərəfindən uzun illər Ermənistanın işğalı atında olan ərazilərin, o cümlədən Şuşa şəhərinin azad edilməsindən böyük qürur hissi keçirdiklərini qeyd edib.
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin nümayəndəsi Rizvan Nəbiyev alman alimin bu günədək Azərbaycanla bağlı olan fəaliyyəti, həyat və yaradıcılığı, həmçinin bu ilin əvvəllərində çapdan çıxmış “Şuşanın irsi...” kitabı haqqında tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. O qeyd edib ki, ermənilərin Azərbaycana qarşı ərazi iddialarının tarixi faktlar, elmi araşdırmalar hesabına əssassız olduğunu Qərb alimlərinin şəxsən araşdırması və əsl həqiqətin ortaya çıxmasına dəstək olması vacibdir.  M.Hess Şuşanın yalnız beynəlxalq hüquqa görə və siyasi-tarixi baxımdan deyil, həm də misilsiz ədəbi, mədəni və etnoqrafik irsinə görə Azərbaycan xalqına məxsus olduğunu kitabda təkzibolunmaz dəlil və sübutlarla göstərə bilib.
Şuşalı ziyalılardan Yunis Hüseynov, Vasif Quliyev, komitə yanında İctimai Şuranın sədri Anar Xəlilov və başqaları tədbirdə çıxış edərək, Azərbaycan tarixində özünəməxsus yeri olan şəhər barədə alman alimin araşdırmalar aparmasını və sanballı bir əsər ərsəyə gətirməsini yüksək qiymətləndirib, ona təşəkkür edib, gələcək yaradıcılıq fəaliyyətində uğurlar arzulayıblar.
Tədqimat başa çatdıqdan sonra Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev və Mixael Hess Şuşadan məcburi köçkün, əslən alman olan 80 yaşlı xanım İrma Veberlə görüşüblər. İkinci Dünya müharibəsinə qədər Rusiyada Volqaboyu ərazidə yaşamış alman ailələrdən biri kimi Veberlər 1941-ci ildə deportasiyaya məruz qalaraq, Sibirə köçürülüblər. İrma xanımın dul qalmış anası burada əslən Şuşadan olan azərbaycanlı bir şəxslə yenidən ailə qurub. Həmin izdivacdan bir oğlan və bir qız dünyaya gəlib. Sonra ailə Şuşa şəhərinə köçüb. İrma xanım da burada 4 nömrəli məktəbdə işləyib, 1992-ci ildə isə Şuşadan məcburi köçkün olaraq Bakı şəhərinə pənah gətirib. M.Hess şuşalı alman xanımın həyat hekayəsini maraqla dinləyib, onunla səmimi söhbət edib. Daha sonra ona “Şuşanın irsi...” kitabını imzalayaraq, hədiyyə edib.
Dövlət Komitəsindəki görüşlərdən sonra almaniyalı alim Bakıdakı Müqəddəs Qriqori erməni kilsəsində də olub. Prezident Kitabxanasının direktoru Mayıl Əhmədov qonağa kilsə haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, hazırda kilsədə həm də nadir erməni ədəbiyyatı və depozitar fond saxlanılır. M.Hess Bakıdakı "Xilaskar" yevangelik-lüteran alman kilsəsinə də baş çəkib. Almaniyalı qonağı Dövlət Komitəsi sədrinin müşaviri Nəsimi Nərimanov müşayiət edib.
M.Hess Bakıda məcburi köçkün ailəsinin toyunda iştirak edib, Azərbaycan adət-ənənəsi ilə bir daha yaxından tanış olub.
Xatırladaq ki, “Şuşanın irsi...” kitabı Mixael Reynhard Hessin Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları ilə bağlı qələmə aldığı sayca üçüncü kitabıdır. Onun Azərbaycanın obyektiv mövqeyini əks etdirən “Tanklar cənnətdə. Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi” kitabı 2016-cı ildə alman dilində Berlində, “Qarabağ 13-cü əsrdən 1920-ci ilədək. Azərbaycan tarixinin açılımı” kitabı isə 2020-ci ildə ingilis dilində Münhendə çap edilib.
“Şuşanın irsi...” kitabının bu gün ADA Universitetində, sabah isə Azərbaycan Dillər Universitetində təqdimatı nəzərdə tutulub.

The presentation of the German scientist’s book confirming that Shusha is an ancient city of Azerbaijan was held
Görüşlər 04 JULY, 2022
The presentation of the book of Michael Reinhard Hess, docent of Giessen University in Germany, turkologist scientist, named “The heritage of Shusha. “History and development path of the cultural capital of Azerbaijan” was held at the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs.
The historical significance of the liberation of Shusha was emphasized at the event. This new book of the German scientist was evaluated as a great contribution to the history of Victory of our nation, and gratitude was expressed to the author. It was emphasized that this is the first scientific fundamental monograph about Shusha published by a foreign author in a foreign language outside the country. It was brought to attention that M. Hess is one of the closest friends of Azerbaijan, he studies our language, literature, culture, and history with inexhaustible enthusiasm and skillfully promotes it.
M. Hess said in his speech that the purpose of writing and publishing the book is to convey the rich heritage of Karabakh and Shusha in the literary and cultural history of Azerbaijan to Western readers. He pointed out the importance of spreading information about Azerbaijan more widely in Europe, and said that the book is the next step in this direction, and at the same time, it is a reliable source for those who want to conduct scientific research about our country. The German scientist also expressed approval from the relevant institutions and scientific circles of our country for their support to his research.
The participants of the event noted that they felt great pride in the liberation of the territories which have been under the occupation of Armenia for many years, including Shusha, by our brave army under the leadership of the President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
The representative of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Rizvan Nabiyev, gave detailed information to the participants of the event about the German scientist’s activities in connection with Azerbaijan, life and creativity, as well as his book “The heritage of Shusha...” published earlier this year. He noted that it is important for Western scientists to personally investigate that the territorial claims of Armenians against Azerbaijan are groundless due to historical facts and scientific research and to support the emergence of the real truth. M. Hess was able to show in the book with irrefutable evidence that Shusha belongs to the Azerbaijani people not only according to international law and from a political-historical point of view, but also due to its unique literary, cultural and ethnographic heritage.
Shusha intellectuals Yunis Huseynov, Vasif Guliyev, the chairman of the Public Council under the Committee, Anar Khalilov, and others spoke at the event and highly appreciated the German scientist’s research on the city, which has a unique place in the history of Azerbaijan, and creation of a work of art, thanked him and wished him success in his future creative activities.
After the presentation, the Chairman of the State Committee Rovshan Rzayev and Mikhail Hess met with Irma Weber, an 80-year-old woman of German origin, an IDP from Shusha. As one of the German families who lived in Russia along the Volga until the Second World War, the Webers were deported to Siberia in 1941. Irma’s widowed mother remarried here with an Azerbaijani man originally from Shusha. A boy and a girl were born from that marriage. Then the family moved to Shusha. Mrs. Irma also worked here at school No. 4, and in 1992 she took refuge in Baku as an IDP from Shusha. M. Hess listened to the life story of the German lady from Shusha with interest and had a sincere conversation with her. Later, he signed the book “The Heritage of Shusha…” and gave it as a present.
After the meetings at the State Committee, the German scientist also visited the St. Gregory Armenian Church in Baku. Mayil Ahmadov, director of the Presidential Library, gave the guest detailed information about the church. He said that rare Armenian literature and a depository fund are kept in the church. M. Hess also visited the “Savior” Evangelical-Lutheran German Church in Baku. The German guest was accompanied by Nasimi Narimanov, adviser to the chairman of the State Committee.
M. Hess took part in the wedding of an internally displaced family in Baku and got to know the traditions of Azerbaijan again.
It should be noted that the book “The Heritage of Shusha...” is the third book written by Michael Reinhard Hess regarding Armenia’s territorial claims against Azerbaijan. The book “Tanks in heaven. Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict” reflecting the objective position of Azerbaijan was published in German in Berlin in 2016, and the book “Karabakh from the 13th century to 1920. Opening of the history of Azerbaijan” was published in English in Munich in 2020.
The presentation of the book “The heritage of Shusha...” is planned today at ADA University and tomorrow at Azerbaijan Languages University.