Aprelin 26-da Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev əvvəlcədən növbəlilik əsasında qəbula yazılmış vətəndaşların müraciətlərini dinləyib, suallarını cavablandırıb.
Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması, məşğulluğunun artırılması üçün genişmiqyaslı tədbirlər həyata keçirilib. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın da müharibədən əziyyət çəkən insanlara, o cümlədən məcburi köçkünlərə xüsusi diqqət və qayğı göstərdiyi qeyd olunub.
Nəzərə çatdırılıb ki, bu günədək məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşdığı ərazilərdə onların mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün tədbirlər görülüb. Vətən müharibəsində qazanılan qələbədən sonra yeni reallıqlar yaranıb. Bundan sonra məcburi köçkünlər üçün mənzillər işğaldan azad edilmiş ərazilərdə inşa ediləcək, onların mərhələli şəkildə doğma yurda qayıdışı həyata keçiriləcək. Hazırda, Zəngilan, Füzuli, Ağdam rayonlarında, həmçinin Şuşa şəhərində yeni yaşayış sahələrinin inşası davam etdirilir, müvafiq infrastruktur yaradılır.
Qəbulda iştirak edən vətəndaşların müraciətləri, əsasən, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, kommunal xidmətlər, status, vahid aylıq müavinət, məşğulluq, işğaldan azad olunmuş ərazilərə qayıdış və digər məsələlərlə əlaqədar olub.

The chairman of the State Committee received the citizens
On April 26, Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs Rovshan Rzayev heard the appeals of citizens registered for the reception on a rotating basis and answered their questions.
It was noted that under the leadership of President Ilham Aliyev, large-scale measures have been taken to improve the living conditions of refugees and IDPs and increase employment. It was noted that First Vice President Mehriban Aliyeva also paid special attention and care to people suffering from the war, including IDPs.
It was noted that to date, measures have been taken to improve the housing and living conditions of IDPs in the areas temporarily settled. After the victory in the Patriotic War, new realities emerged. After that, apartments for IDPs will be built in the liberated areas, and they will gradually return to their homeland. At present, the construction of new residential areas is underway and the relevant infrastructure is being created in Zangilan, Fizuli, Aghdam regions, as well as in Shusha.
The appeals of the citizens participating in the reception were mainly related to the improvement of housing and living conditions, utility services, status, a single monthly allowance, employment, return to the liberated territories and other issues.
At the reception of the chairman of the committee, the appeals of the majority of IDPs were heard and duly registered. They were told that the issues raised will be investigated and resolved in accordance with the legislation.