Dövlət Komitəsində IFRC-nin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
Martın 11-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Beynəlxalq Qızıl Xaç və Qızıl Aypara Cəmiyyətləri Federasiyasının (IFRC) Cənubi Qafqaz ölkələri üzrə nümayəndəliyinin rəhbəri Davron Mühəmədiyev və federasiyanın Bakı ofisinin əməliyyat rəhbəri Tiffani Laakla görüşüb.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qaçqınlar və məcburi köçkünlərlə iş sahəsində həyata keçirilən dövlət siyasəti haqqında qonaqlara ətraflı məlumat verilib. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın da müharibədən əziyyət çəkən insanlara, o cümlədən məcburi köçkünlərə xüsusi diqqət və qayğı göstərdiyi qeyd olunub. Ölkəmizdə sosial  siyasətin prioriteti kimi qaçqınların və məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması ilə bağlı görülmüş işlərdən danışılıb. Dünyanın ən nüfuzlu humanitar təşkilatı kimi IFRC-nin Birinci Qarabağ müharibəsi dövründə, Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində xalqımızın üzləşdiyi çətinliklərin aradan qaldırılmasına dəstək və köməklik göstərməsi, sonrakı dövrdə də Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyəti (AzQAC) ilə əməkdaşlıq şəraitində məcburi köçkünlərlə bağlı layihələrin icrasını davam etdirməsi razılıq hissi xatırlanıb.
Beynəlxalq qurumun rəsmiləri - Davron Mühəmədiyev və  xanım Tiffani Laak səmimi qəbula görə təşəkkür bildirib, IFRC-nin ölkəmizdə öz mandantına uyğun olaraq həyata keçirdiyi fəaliyyətin əsas istiqamətləri, işğaldan azad edilmiş ərazilərə qayıdışla bağlı görə biləcəyi tədbirlər, həmçinin yeni situasiyada Dövlət Komitəsi ilə əməkdaşlıq imkanları barədə məlumat veriblər.

A meeting was held with IFRC representatives in the State Committee
On March 11 Chairman of State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons – Rovshan Rzayev met Mr. Davron Mukhamadiev – Head of South Caucasus Country Cluster Delegation for International Federation of Red Cross (IFRC) and Ms. Tiffany Laak - Head of Operations in Baku Office of the Federation.
Visitors were provided with detailed information on the state policy carried out for affairs of refugees and IDPs and led by President Ilham Aliyev. It was also noted that the First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva also paid special attention and care for people suffered from the war, including IDPs. Actions taken to improve housing conditions and increase employment opportunities for refugees and IDPs as a priority of the social policy in our country were discussed. The fact that as the most important humanitarian organization throughout the world IFRC supported and helped to eliminate challenges faced by our people due to Armenia’s military aggression during Karabakh War I and afterwards continued to implement projects related to IDPs in cooperation with the Azerbaijan Red Crescent Society (AzQAC) was noted with great pleasure.
Officials of the international organization – Mr. Davron Mukhamadiev and Ms. Tiffany Laak thanked for such warm reception, provided information on main directions of IFRC’s activity in our country within its mandate, measures that it could take regarding the return in liberated territories, as well as cooperation opportunities with the State Committee in the updated situation.