Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Fuad Hüseynov ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyinin siyasi müşaviri Filip Tişu ilə görüşüb.
Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyev keçmiş məcburi köçkünlərin problemlərinin həllini sosial siyasətin prioritet istiqamətlərindən biri kimi müəyyən edib. Məcburi köçkünlərin təhsil, sağlamlıq problemlərinin həllinə Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva da xüsusi diqqət və qayğı göstərir, bu sahədə mühüm işlər görür.
Dövlət Komitəsinin sədr müavini bu illər ərzində məcburi köçkünlərə göstərilən humanitar dəstəyə görə ABŞ hökumətinə təşəkkürünü bildirib. Qeyd edilib ki, məcburi köçkünlərin mütləq əksəriyyəti işğaldan azad edilmiş ərazilərə - öz daimi yaşayış yerlərinə qayıtmaq niyyətindədir. Könüllülük prinsipi ilə həyata keçiriləcək qayıdış prosesi həmin ərazilərdə təhlükəsizlik və ləyaqətli həyat şəraiti təmin edildikdən sonra başlanacaq. Prezidentin tapşırıqlarına əsasən, hazırda dövlət qurumları bununla bağlı məsələləri həll etmək məqsədilə əlaqəli fəaliyyət göstərirlər.
Qonağa işğaldan azad edilmiş ərazilərin mövcud vəziyyəti, həyata keçirilən təhlükəsizlik tədbirləri, bərpa-quruculuq işləri və məcburi köçkünlərin qayıdışa hazırlanması barədə də məlumat verilib. Fuad Hüseynov nəzərə çatdırıb ki, işğaldan azad edilmiş bir neçə şəhərin Baş planı təsdiq edilib və digərlərinin də Baş planları yaxın zamanlarda təsdiqlənəcək. Bu ilin əvvəlindən işğaldan azad olunmuş Şuşa və Ağdam rayonlarına müntəzəm avtobus səfərləri təşkil olunur. İşğaldan azad olunmuş digər rayonlara avtobus xətləri planlaşdırılır.
Fuad Hüseynov vurğulayıb ki, post-münaqişə dövründə Ermənistan tərəfindən iki dəfə təqdim olunan mina xəritələrinin etibarlılığı həqiqəti əks etdirmir. Bu ərazilərin kütləvi minalanması yüz minlərlə məcburi köçkünün öz evlərinə təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə qayıtması hüququnun həyata keçirilməsinə mənfi təsir göstərir. Ərazilərin minalardan təmizlənməsi prosesinin sürətlə aparılmasına baxmayaraq, mütəmadi olaraq baş verən mina partlamaları vətəndaşların həlak olması və ağır xəsarət alması ilə nəticələnir.
Filip Tişu səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirib. Azərbaycan dövlətinin məcburi köçkünlərlə bağlı həyata keçirdiyi siyasətin təqdirəlayiq olduğunu vurğulayıb. Ötən il Ağdam şəhərinə səfər etdiyini qeyd edən qonaq şəhərin dağıntıları ilə tanış olduğunu, bu görüntülərdən sonra həm təəccüb, həm də təəssüf hissi keçirdiyini ifadə edib.
Sonda Filip Tişu gələcək əməkdaşlığın mümkün imkanlarından söz açılıb. Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər müzakirə olunub.

Deputy Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons Fuad Huseynov met Phillip Tissue, Foreign Service Officer at US Embassy in Azerbaijan.
It was noted that President Ilham Aliyev set the solution of issues of former IDPs as one of priorities of social policy. The first Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva also pays special attention and care for solution of education and health issues of IDPs and takes necessary actions in this regard.
Deputy Chairman of the State Committee thanked the US government for humanitarian aid provided to IDPs during these years. He noted that major IDPs were willing to return to liberated territories – their permanent residential places. Return process that will be implemented voluntarily will start upon providing safe and worthy living conditions in such areas. According to instructions of President, now government agencies act in cooperation to solve such issues.
The visitor was informed on the current situation in liberated territories, safety measures, restoration and reconstruction works and preparation of IDPs for return. Fuad Huseynov noted that Master plans of several liberated cities had been approved, and Master plans of others would be approved soon. Regular bus tours to liberated Shusha and Aghdam are arranged since early this year. Bus lines to other liberated districts are planned.
Fuad Huseynov stressed that during the post-conflict period, reliability of landmine maps provided by Armenia for two times didn’t reflect the truth. Massive mining of those territories has negative effect on the execution of the right hundreds of thousands of people to return safely and worthily to their own homeland. Despite the fast implementation of mine clearance process in those territories, mine explosions that occur regularly cause to death and severe injuries of people.
Phillip Tissue thanked for such warm reception. He appreciated the policy carried out by Azerbaijani state for IDPs. The visitor said that he visited Aghdam last year, saw the ruins of the city and those views made him both surprised and sad.
Finally, Phillip Tissue spoke about possible cooperation opportunities. Issues of mutual interest were discussed at the meeting.