Dövlət Komitəsində fransalı tarixçi ilə görüş olub
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev fransalı tarixçi və politoloq Maksim Qaunu qəbul edib.
Qonağa Ermənistanın deportasiya və işğalçılıq siyasəti nəticəsində 1988-1993-cü illərdə qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşən azərbaycanlıların üzləşdikləri çətinliklər, onların problemlərinin həlli ilə bağlı dövlətimizin həyata keçirdiyi tədbirlər barədə ətraflı məlumat verilib. Prezident İlham Əliyevin sosial siyasətinin prioritet istiqaməti kimi bu kateqoriyadan olan insanlara daim diqqət və qayğı göstərildiyi bildirilib. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, təhsil imkanlarının genişləndirilməsi, sağlamlığının qorunması üçün zəruri iş apardığı qeyd olunub.
Qonağa 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra yaranmış reallıqlar, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə bərpa-quruculuq işləri, minalardan təmizlənmə, təhlükəsiz və dayanıqlı məskunlaşma üçün zəruri olan fəaliyyətlərin icra edildiyi bildirilib. Qeyd olunub ki, Ermənistanın hərbi təyinatı olmayan torpaqları belə minalaması əhalinin təhlükəsizliyinə təhdiddir və qayıdış prosesini ləngidir. Nəzərə çatdırılıb ki, könüllülük prinsipi ilə həyata keçiriləcək qayıdış prosesi həmin ərazilərdə təhlükəsiz və layiqli həyat şəraiti təmin edildikdən sonra başlanacaq. Prezidentin tapşırıqlarına əsasən, hazırda dövlət qurumları bununla bağlı məsələləri həll etmək məqsədilə əlaqəli fəaliyyət göstərirlər.

Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons Rovshan Rzayev received Maxime Gauin, a French historian and political expert.
The visitor was informed in detail on challenges faced by Azerbaijani people who became an IDP as a result of Armenia’s deportation and occupation policy in 1988-1993, measures taken by our state to solve their problems. It was noted that people from this category were always provided with attention and care as a priority of President Ilham Aliyev’s social policy. It was stated that the First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva took necessary measures to improve housing and living conditions of IDPs, to expand education opportunities and to protect their health.
The visitor was informed on realities emerged after the 44-day Patriotic War, as well as restoration and construction works and necessary actions for mine clearance, safe and sustainable settlement were carried out in liberated territories. It was stated that even non-military territories mined by Armenia endangered lives of citizens and delayed the return process. It was noted that the return process to be carried out voluntarily shall start only after ensuring safe and proper living conditions in such areas. According to President’s instructions, now government agencies cooperate to solve these issues.