Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Avropa İttifaqının Azərbaycanda yeni təyin olunmuş nümayəndəsi Peter Mixalko ilə görüşüb.
Peter Mixalkonu ölkəmizdə yeni və vacib vəzifədə fəaliyyətə başlaması münasibətilə təbrik edən Dövlət Komitəsinin sədri ona işlərində uğurlar arzulayıb.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə qaçqın və məcburi köçkünlərlə iş sahəsində həyata keçirilən dövlət siyasətinin əsas istiqamətləri haqqında qonağa məlumat verilib. Qeyd edilib ki, onların sosial problemlərinin həllinə daim xüsusi diqqət yetirilir. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın bu kateqoriyadan olan vətəndaşlara həssas və qayğıkeş münasibət göstərdiyi vurğulanıb.
Bildirilib ki, məcburi köçkünlərin mütləq əksəriyyəti ötən il işğaldan azad edilmiş ərazilərə - öz daimi yaşayış yerlərinə qayıtmaq istəyir. Könüllülük prinsipi ilə həyata keçiriləcək qayıdış prosesi həmin ərazilərdə təhlükəsizlik və laqyiqli həyat şəraiti təmin edildikdən sonra başlanacaq. Prezidentin tapşırıqlarına əsasən, hazırda dövlət qurumları bununla bağlı məsələləri həll etmək məqsədilə əlaqəli fəaliyyət göstərirlər.
Görüşdə qaçqınlıq və məcburi köçkünlüklə bağlı məsələlərin həllində beynəlxalq təcrübənin müxtəlif aspektləri, bunların ölkəmizdə tətbiqi imkanları barəsində fikir mübadiləsi aparılıb.
Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Peter Mixalko səmimi qəbula görə təşəkkür edib. O, Azərbaycan vətəndaşlarının 30 ilə yaxın müddətdə qaçqın və məcburi köçkün kimi yaşamağa məcbur olmasından təəssüf hissi keçirdiyini bildirib. Peter Mixalko qeyd edib ki, qaçqın və məcburi köçkünlərin tezliklə, təhlükəsiz, könüllü və ləyaqətli formada doğma yurdlarına qayıdacağına inanır.

Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons Rovshan Rzayev met with newly appointed EU Representative in Azerbaijan Peter Michalko.
Congratulating Peter Michalko on his appointment to a new and important position in our country, the Chairman of the State Committee wished him success in his work.
The guest was informed about the main directions of the state policy implemented in the field of work with refugees and IDPs in our country under the leadership of President Ilham Aliyev. It was noted that particular attention is paid constantly to addressing their social problems. It was stated that First Vice President Mehriban Aliyeva treats in a sensitive and caring way to citizens of this category.
It was underlined that the vast majority of IDPs want to return to the territories liberated from occupation last year - to their permanent residences. The voluntary return process will begin once security and decent living conditions are in place in those territories. Government agencies are currently working together to address related issues at the President`s instructions.
Views on various aspects of international practice in addressing issues related to refugees and IDPs, and the possibility of their application in our country were exchanged.
Peter Michalko, Head of the EU Delegation to Azerbaijan, thanked for the warm welcome. He expressed regret that Azerbaijani citizens have been forced to live as refugees and IDPs for almost 30 years. Peter Michalko noted that he believes that refugees and IDPs will soon return to their native lands in a safe, voluntary and dignified manner.