Aprelin 12-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Türkiyə Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Erkan Özoralla görüşüb.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin “bir millət, iki dövlət” kimi səciyyələndirdiyi Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin xalqlarımızın mənafeyinə tam uyğun olduğunu, Prezident İlham Əliyevlə Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin ölkələrimizə böyük fayda gətirdiyini vurğulayan komitə sədri görüşün əlamətdar bir vaxta təsadüf etdiyini bildirib. Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində Qələbə qazanmasında, torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsində Türkiyənin dəstəyinin əhəmiyyətli rol oynadığı və xalqımızın yaddaşında həmişə yaşayacağı qeyd olunub.
Prezident İlham Əliyevin diqqət və qayğısı, Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın həssas münasibəti sayəsində məcburi köçkünlərin problemlərinin mərhələli şəkildə öz həllini tapdığı, indi isə onların doğma yurda təhlükəsiz qayıdışına hazırlıq, işğaldan azad edilmiş ərazilərin dirçəlişi istiqamətində zəruri tədbirlərin görüldüyü vurğulanıb.
Komitə sədri səfir Erkan Özoralı Azərbaycanın yüksək dövlət təltifinə - “Dostluq” ordeninə layiq görülməsi münasibətilə təbrik edib, onun ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyəti dövründə məcburi köçkünlərlə bağlı tədbirlərə göstərdiyi dəstəyə görə təşəkkür bildirib, gələcək işlərində uğurlar arzulayıb.
Türkiyəli diplomat səmimi qəbula görə minnətdarlıq edərək, Azərbaycandakı fəaliyyətinin onun həyatında unudulmaz bir dövr olduğunu, xüsusən, bu dövrdə torpaqlarımızın işğalına son qoyulmasından, Vətən müharibəsində möhtəşəm Qələbənin qazanılmasından sevinc və qürur hissi keçirdiyini bildirib. O, ölkəmizdə ən çox səfər etdiyi yerin Cocuq Mərcanlı olduğunu xatırladaraq deyib ki, məcburi köçkünlərin işğaldan azad olunmuş ərazilərə Böyük qayıdışı zamanı da Azərbaycanın dünyaya nümunə göstəricəyinə əmindir.
Səfir bundan sonrakı fəaliyyətində də qardaş xalqlarımız arasındakı əlaqələrdə fəal iştirak edəcəyini qeyd edib.

A meeting was held with Ambassador of Turkey to our country at the State Committee
On April 12, Chairman of the State Committee for Refugees and IDPs Rovshan Rzayev met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey to Azerbaijan Erkan Ozoral.
Underlining that the Azerbaijani-Turkish relations described by National Leader Heydar Aliyev as “one nation, two states” are in the full interests of our people, the friendly and fraternal relationship of the President Ilham Aliyev and President Recep Tayyip Erdogan brings great benefits to our countries, the Chairman of the Committee stated that the meeting fell into a remarkable time. It was noted that Turkey`s support played an important role in Azerbaijan`s victory in the 44-day Patriotic War and the liberation of our lands from occupation, and it will always live in the memory of our people.
It was underlined that thanks to the attention and care of the President Ilham Aliyev and the sensitive attitude of the First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva, the problems of IDPs have been resolved in stages, and now necessary measures are being taken to prepare for their safe return to their homeland and restoration of the liberated territories.
Chairman of the Committee congratulated Ambassador Erkan Ozoral on being awarded the highest state award of Azerbaijan – “Dostlug” Order (the Order of Friendship), thanked him for his support of IDP activities during his diplomatic career in our country and wished him success in his future work.
Expressing gratitude for the warm welcome, the Turkish diplomat said that his activity in Azerbaijan was an unforgettable period in his life, especially he was particularly happy and proud of the end of the occupation of our lands and the great victory in the Patriotic War during this period. Recalling that the place he visited most in our country was Jojug Marjanli, he said he was confident that Azerbaijan will set an example to the world during the Great Return of IDPs to the liberated territories as well.
The Ambassador noted that he will continue to take an active part in the relations between our brotherly people in his future activities.