Koreya səfirliyi məcburi köçkünlərə dəstək tədbirlərini gələcək illərdə daha da genişləndirəcək
Noyabrın 26-da Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Koreya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli səfiri Kim Tonq Opla görüşüb.
Görüşdə Ermənistanın işğalçılıq siyasəti, onun ağır nəticələrinin aradan qaldırılması, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası ilə bağlı mövcud vəziyyət, məcburi köçkünlər üçün tikilmiş qəsəbələrin artilleriya hücumu ilə dağıdılması, qaçqınların və məcburi köçkünlərin işğaldan azad edilən ərazilərə qayıtması məsələsi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd olunub ki, Ermənistanın 1988-93-cü illərdə həyata keçirdiyi etnik təmizləmə və işğalçılıq siyasəti nəticəsində doğma yurdlarını tərk etməyə məcbur olmuş 1 milyondan çox həmvətənimiz respublikanın müxtəlif bölgələrində müvəqqəti məskunlaşıb. Prezident İlham Əliyev məcburi köçkünlərə hər zaman diqqət və qayğı göstərir. Bu kateqoriyadan olan soydaşlarımızın sosial problemlərinin həlli ilə bağlı dövlət başçısının müəyyənləşdirdiyi prioritet vəzifələr ardıcıllıqla yerinə yetirilir. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva da məcburi köçkünlərə xüsusi qayğı ilə yanaşır, onun rəhbərliyi ilə böyük layihələr həyata keçirilir.
Görüşdə Ermənistanın hərbi təxribatının qarşısını almaq üçün Azərbaycan Ordusunun sentyabrın 27-dən noyabrın 10-dək apardığı əks-həmlə əməliyyatı haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, bu əməliyyat nəticəsində Azərbaycan özünün ərazi bütövlüyünü bərpa edib. Qeyd olunub ki, Ermənistan, Azərbaycan və Rusiya dövlət rəhbərlərinin Qarabağda silahlı münaqişənin dayandırılması məqsədilə imzaladıqları bəyanatda təsbit olunan tədbirlərin icrası azərbaycanlı məcburi köçkünlərin tarixən xalqımıza məxsus olan torpaqlara, oradakı ata-baba yurdlarına qayıtmasına şərait yaradır. Ölkə prezidentinin sərəncamlarına uyğun işlər aparılır, bu işlər bitdikdən sonra məcburi köçkünlər öz torpaqlarına qaytarılacaqlar.
Səfir Kim Tonq Op Koreyanın da bölünmə tarixini yaşadığından 10 milyona yaxın qaçqının olduğunu və bu səbəbdən qaçqın və məcburi köçkünlərin çətinliklərini çox yaxşı başa düşdüyünü qeyd edib. Koreya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfirliyi 2014-cü ildən başlayaraq hər il Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində öz torpaqlarından didərgin düşmüş şəxslərə dəstək tədbirləri həyata keçirir. 2019-cu ildə Qaradağ rayonunda yerləşən məcburi köçkünlər üçün inşa edilmiş “Qobu Park” yaşayış kompleksinə səfər edərək sakinlər üçün könüllü tibbi xidmət, şagirdlər arasında inşa müsabiqəsi, məktəbin texniki avadanlıqlarla təmini, məcburi köçkün ailəsinə ziyarət kimi dəstək tədbirləri təşkil edib. Bu il pandemiya ilə əlaqədar olaraq yardım məhsullarının təminatı ilə kifayətlənməli olublar.
Daha sonra “2020-ci il Qaçqın və Məcburi Köçkünlərə Dəstək Tədbiri” çərçivəsində qaçqın və məcburi köçkünlərə çatdırılacaq yardım məhsullarını təqdimatı keçirilib.
Səfirə məcburi köçkünlərə dəstək məqsədi ilə keçirilən tədbirlərə görə təşəkkür edilib və nəzərə çatdırılıb ki, bu yardım rayonlarda yaşayan məcburi köçkün ailələrinə paylanacaq.
Koreya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfirliyi  məcburi köçkünlərə dəstək tədbirlərini gələcək illərdə daha da genişləndirməyi planlaşdırır.

The Korean embassy will further expand its support for IDPs in the following years
On November 26, Chairman of the State Committee for Refugees and IDPs Rovshan Rzayev met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Korea to the Republic of Azerbaijan Kim Tong Op.
The views were exchanged on Armenia`s policy of occupation, elimination of its severe consequences, current situation regarding the restoration of Azerbaijan`s territorial integrity, destruction of settlements built for IDPs by artillery attacks, return of refugees and IDPs to the liberated territories at the meeting.
It was noted that more than 1 million of our compatriots, who were forced to leave their native lands as a result of the policy of ethnic cleansing and occupation pursued by Armenia in 1988-93, temporarily settled in different regions of the country. The President Ilham Aliyev always pays attention and care to IDPs. The priorities set by the President to address the social problems of our compatriots from this category are being consistently implemented. The First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva also treats IDPs with particular care, and large projects are being implemented under her guidance.
The Ambassador was informed about the counter-offensive operation carried out by the Azerbaijani Army from September 27 to November 10 to prevent Armenian military provocation at the meeting. It was noted that Azerbaijan restored its territorial integrity as a result of this operation. It was stated that implementation of the measures set out in the statement signed by the Presidents of Armenia, Azerbaijan and Russia to end the armed conflict in Karabakh allows the return of Azerbaijani IDPs to the lands historically belonging to our people. Work is being carried out under the orders of the country President, after which the IDPs will be returned to their native lands.
Ambassador Kim Tong Op said that Korea also has a history of division, with about 10 million refugees, and therefore understands the difficulties of refugees and IDPs very well. The Embassy of the Republic of Korea in the Republic of Azerbaijan has been implementing measures to support those displaced from their native lands as a result of the Nagorno-Karabakh conflict every year since 2014. In 2019, they visited “Gobu Park” residential complex built for IDPs in Garadagh district and organized support activities such as voluntary medical care for residents, essay contest among students, provision of school with technical equipment and visits to internally displaced families. This year, due to the pandemic, they had to be satisfied with the provision of aid materials.
Later, a presentation of aid materials to be delivered to refugees and IDPs within the framework of “2020 Refugee and IDP Support Event” was held.
They thanked the ambassador for the measures taken to support IDPs and it was noted that this assistance will be distributed to internally displaced families living in the regions.
The Embassy of the Republic of Korea in the Republic of Azerbaijan plans to further expand the support measures for IDPs in the following years.