Dövlət Komitəsinin sədri BMT nümayəndəsi ilə humanitar məsələləri müzakirə edib
Oktybarın 9-da Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev BMT-nin Azərbaycandakı rezident-əlaqələndiricisi Qulam İshaqzai ilə görüşüb. Görüşdə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə humanitar məsələlərin həlli və bu istiqamətdə qarşılıqlı əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Dövlət Komitəsinin sədri məcburi köçkünlərlə bağlı həyata keçirilən dövlət siyasəti haqqında məlumat verib. Bildirib ki, Prezident İlham Əliyev qaçqınların və məcburi köçkünlərin problemlərinin həllini sosial siyasətin prioritetlərindən biri kimi müəyyənləşdirib, onların yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılmasına, məşğulluğunun artırılmasına xüsusi diqqət yetirilir. Birinci vise-prezident xanım Mehriban Əliyeva bu kateqoriyadan olan vətəndaşlarla bağlı bütün məsələlərin həllinə qayğı və həssaslıqla yanaşır.
Qeyd olunub ki, təcavüzkar Ermənistanın silahlı birləşmələrinin getdikcə intensiv xarakter alan və mülki əhalinin həyatına təhlükə yaradan təxribatlarına son qoymaq üçün Azərbaycan ordusu əks-həmlə əməliyyatına başlayıb. Dinc əhalinin hədəfə alınması nəticəsində mülki şəxslər, o cümlədən məcburi köçkünlər arasında ölənlər və yaralananlar var. Bildirilib ki, BMT-nin Azərbaycanda fəaliyyət göstərən təsisatlarının rəhbərlərinin ötən il səfər etdikləri Tərtər rayonunun Şıxarx qəsəbəsində, eyni zamanda Ağdam, Füzuli və Goranboy rayonlarında məcburi köçkünlər üçün salınmış yaşayış kompleksi də ağır silahlardan atəşə tutulub,  binalarda dağıntı, sakinlər arasında ölən və yaralılar var.
Dövlət Komitəsinin sədri bildirib ki, təcavüzkar Ermənistan beynəlxalq hüquq norma və prinsiplərinə, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquq üzrə öhdəliklərinə əməl etmir, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasına dair tələblərini yerinə yetirmir.
Qulam İshaqzai cəbhəboyu zonada vəziyyətin gərginləşməsindən narahatlığını bildirərək hərbi və mülki şəhidlərə görə başsağlığı verib. BMT ilə Dövlət Komitəsi arasında olan sıx və səmərəli münasibətlərin daim inkişaf edəcəyinə əminliyini bildirib. O, münaqişə zamanı ziyan dəymiş mülki əhalinin vəziyyəti ilə maraqlanıb. Q.İshaqzai indiki vəziyyətdə BMT təsisatları ilə birlikdə müxtəlif istiqamətlərdə ünvanlı dəstək verilməsinə hazır olduğunu bildirib.
Görüşdə iştirak edən BMT-nin İnkişaf Proqramının Azərbaycandakı rezident nümayəndəsi Alessandro Frakasetti isə müharibədən ziyan çəkən insanlara yardım etməklə yanaşı BMT-nin digər təsisatları kimi münaqişə başa çatdıqdan sonra bərpa işlərinə də dəstək verə biləcəklərini diqqətə çatdırıb.
BMT-nin agentlikləri tərəfindən 1992-ci ildən etibarən Azərbaycanda məcburi köçkünlərlə bağlı həyata keçirilən layihə və humanitar yardım tədbirlərin əhəmiyyəti qeyd edilib. Azərbaycanın işğal olunmuş əraziləri azad olunduqdan sonra məcburi köçkünlərin geri qayıdışının həyata keçirilməsində BMT-nin təsissatları ilə əməkdaşlığın davam etdiriləcəyinə inam ifadə olunub.

Chairman of the State Committee discussed humanitarian issues with the UN representative
On October 9, Chairman of the State Committee for Refugees and Internally Displaced Persons Rovshan Rzayev met with UN Resident Coordinator in Azerbaijan Gulam Ishaqzai. Addressing of humanitarian issues in the territories liberated from occupation and opportunities for mutual cooperation in this area were discussed in the meeting.
The Chairman of the State Committee informed about the state policy pursued regarding IDPs. He said that the President Ilham Aliyev identified the addressing of the problems of refugees and IDPs as one of the priorities of social policy, particular attention is paid to improving their living conditions and increasing employment. The First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva treats with care and sensitivity to resolving all issues related to this category of citizens.
It was noted that the Azerbaijani Army launched a counter-offensive operation to put an end to the increasingly intensive provocations of the aggressor Armenian armed forces which endanger the lives of civilians. There are casualties among civilians, including IDPs as a result of targeting civilians. It was stated that the residential complex built for IDPs in Shikharkh settlement of Tartar, which was visited by the heads of UN agencies operating in Azerbaijan last year, as well as those in Aghdam, Fuzuli and Goranboy regions was fired at with heavy weapons, the buildings are severely damaged, there are casualties among the residents.
The Chairman of the State Committee said that the aggressor Armenia does not comply with the norms and principles of international law, including its obligations under international humanitarian law, and does not fulfill the requirements of UN Security Council resolutions on the immediate, complete and unconditional withdrawal of Armenian troops from the occupied territories of Azerbaijan.
G.Ishaqzai expressed his concern over the escalation of tension in the frontline and presented his condolences regarding the military and civilian martyrs. He expressed confidence that the close and fruitful relations between the UN and the State Committee will continue to further develop. He took an interest in the situation of civilians affected by the conflict. Ishaqzai said that in current situation, he was ready to provide targeted support in various directions jointly with the UN agencies.
UNDP Resident Representative in Azerbaijan Alessandro Fracasetti, who attended the meeting, underlined that in addition to helping people affected by the war, they can support post-conflict reconstruction like other UN agencies.
The importance of the projects and humanitarian assistance measures implemented by UN agencies in Azerbaijan since 1992 regarding IDPs was noted. Confidence was expressed that cooperation with UN agencies will continue in the course of IDPs` return after liberation of the occupied territories of Azerbaijan.