Oktyabrın 5-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Yaponiyanın ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Cuniçi Vada ilə görüşüb.
Dövlət Komitəsinin sədri qonağı yeni təyinatı münasibəti ilə təbrik edib və ona fəaliyyətində uğur arzu edib.
Səfirə məcburi köçkünlərlə bağlı həyata keçirilən dövlət siyasəti haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyev qaçqınların və məcburi köçkünlərin problemlərinin həllini sosial siyasətin prioritetlərindən biri kimi müəyyənləşdirib, onların yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılmasına, məşğulluğunun artırılmasına xüsusi diqqət yetirilir. Dövlət qayğısı nəticəsində bu günədək məcburi köçkünlər üçün 100-dən çox yeni qəsəbə salınıb, nəticədə bu kateqoriyadan olan 320 min vətəndaşın mənzil-məişət şəraiti yaxşılaşdırılıb. Birinci vise-prezident xanım Mehriban Əliyeva bu kateqoriyadan olan vətəndaşlarla bağlı bütün məsələlərin həllinə qayğı və həssaslıqla yanaşır.
Səfirə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi, səbəbləri və mövcud vəziyyəti, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərindən qeyd-şərtsiz çıxarılması ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsi, eyni zamanda digər beynəlxalq təşkilatların qəbul etdiyi qərarların hələ də icra olunmadığı haqqında məlumat verilib.
Yaponiyalı diplomata təcavüzkar Ermənistanın hərbi birləşmələrinin son günlər törətdiyi təxribat və buna cavab olaraq Azərbaycan Ordusunun həyata keçirdiyi əks-həmlə əməliyyatı barədə məlumat verilib. Təəssüflə bildirilib ki, işğalçıların cəbhəboyu zonada yerləşən yaşayış məntəqələrimizi intensiv atəşə tutması nəticəsində mülki əhali, o cümlədən məcburi köçkünlər arasında həlak olanlar və yaralananlar vardır.
Dövlət Komitəsinin sədri Yaponiya tərəfindən müxtəlif illərdə məcburi köçkünlərlə bağlı həyata keçirdiyi layihələrə görə təşəkkür edib.
Cuniçi Vada səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirib. Öz ölkəsinin dünyada sülhə böyük önəm verdiyini vurğulayan səfir, bununla yanaşı, işğalın aradan qaldırılması uğrunda Azərbaycanın göstərdiyi şücaəti bəyəndiyini və dəstəklədiyini, münaqişənin həllinin region üçün mühüm əhəmiyyət daşıdığını bildirib. Qeyd olunub ki, Yaponiya tərəfindən ölkəmizdə məcburi köçkünlərə dəstək məqsədi ilə layihələr icra edilir.

On October 5, Chairman of the State Committee for Refugees and Internally Displaced Persons Rovshan Rzayev met with the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Azerbaijan Junichi Wada.
The Chairman of the State Committee congratulated the guest on his new appointment and wished him success in his activities.
The Ambassador was informed about the state policy pursued regarding IDPs. It was noted that the President Ilham Aliyev identified the addressing of the problems of refugees and IDPs as one of the priorities of social policy, and particular attention is paid to improving their living conditions and increasing employment. More than 100 new settlements have been built for IDPs by now as a result of state care, so the housing and living conditions of 320 000 people from this category have been improved. The First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva treats with care and sensitivity to resolving all issues related to this category of citizens.
The Ambassador was informed about the history, reasons and current situation of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict, nonfulfillment of four UN Security Council resolutions on the unconditional withdrawal of Armenian troops from the occupied territories of Azerbaijan, as well as decisions of other international organizations.
The Japanese diplomat was informed about the recent provocations committed by the aggressor Armenian military units and the counter-offensive operation carried out by the Azerbaijani Army in response. It was regretfully stated that as a result of the occupiers` intensive firing of our settlements in the frontline, a number of civilians, including IDPs died and injured.
The Chairman of the State Committee thanked for the projects implemented by Japan regarding IDPs in different years.
Junichi Wada thanked for the warm welcome. Emphasizing that his country attaches great importance to global peace, the Ambassador stated that he approved and supported Azerbaijan`s courage in overcoming the occupation and added that resolving the conflict is quite important for the region. It was noted that Japan is implementing projects to support IDPs in our country.