üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən 2015-ci il ərzində görülmüş işlər barədə
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 1 iyul tarixli 298 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı”na və həmin Dövlət Proqramına Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2007-ci il 31 oktyabr tarixli 2475 nömrəli və 2011-ci il 21 fevral tarixli 1346 nömrəli sərəncamları ilə təsdiq edilmiş Əlavələrdə nəzərdə tutulan tədbirlərin icrası 2015-cı ildə də uğurla davam etdirilmişdir.
2003-2015-ci illərdə isə bu məqsədlə Ölkə Prezidenti tərəfindən 54 fərman və sərəncam imzalanmış, Nazirlər Kabineti 194 qərar və sərəncam, Milli Məclis isə 11 qanun qəbul etmişdir.
2015-ci il ərzində:
Bu sahə ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən 1 Fərman imzalanmış, Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti 10 qərar və sərəncam qəbul etmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 2004-2015-ci illərdə məcburi köçkünlərlə yeni salınmış yaşayış qəsəbələrində 30, 2015-ci ildə isə 2 görüş keçirmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 2015-ci il fevralın 24-də Mingəçevir şəhərində 594 məcburi köçkün ailəsi üçün inşa edilmiş 11 ədəd 9 mərtəbəli və martın 12-də isə Bərdə rayonu ərazisində 588 məcburi köçkün ailəsi üçün inşa edilmiş 14 ədəd 7 mərtəbəli yeni yaşayış kompleksinin açılışında iştirak etmişdir.
2015-ci il mayın 10-da Heydər Əliyev Fondunun bilavasitə təşəbbüsü və dəstəyi ilə Xırdalan şəhərində 121 məcburi köçkün ailəsi üçün yeni inşa edilmiş yaşayış binasının açılışında Fondun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva iştirak etmişdir.
2015-ci ildə məcburi köçkünlər üçün 5 yeni yaşayış kompleksi, qəsəbə və məhəllə salınmışdır (Bərdə rayonunda 588, Sabirabad rayonunda 234 və 206, Qazax rayonunda 304, Zaqatala rayonunda 135 ailəlik).
Qaradağ rayonunun Müşfiqabad qəsəbəsində 80, Sabunçu rayonunun Ramana qəsəbəsində 80 və Şirvan şəhərində 21 ailə üçün hündürmərtəbəli yaşayış binaları, Ahıska türkləri üçün 94 ev tikilib istifadəyə verilmişdir. Müdafiə Nazirliyinin Sumqayıt şəhərində yerləşən aviasiya bazasının ərazisində 50 mənzilli 5 mərtəbəli yaşayış binasının inşası başa çatmış, Bakı şəhəri, Sabunçu rayonunun Ramana qəsəbəsində 50 mənzilli yaşayış binasının tikintisi isə davam etdirilir.
İl ərzində 120 min kvadrat metr sahəsi olan 5 yeni yaşayış kompleksi salınmış, 1380 şagird yerlik 5 məktəb binası inşa edilmiş, həmçinin 3 uşaq bağçası, 3 tibb məntəqəsi, 3 klub - icma mərkəzi, 3 inzibati bina tikilib istifadəyə verilmiş, 20 kilometr yol, 45,0 kilometr su xətti, 56,0 kilometr elektrik xətti, 35,0 kilometr qaz, 7 kilometristilik xətti çəkilmiş, müxtəlif həcmə malik 25 ədəd su anbarı, 11 nasos stansiyası, 8 komplekt transformator yarımstansiyası inşa edilmiş, 22 ədəd yüksəkgərginlikli transformator quraşdırılmışdır.
Ümumiyyətlə, 2015-ci ildə 2788 məcburi köçkün ailəsinin (Mingəçevir şəhərində 594, Hacıqabul rayonunda 101, Saatlı rayonunda 230, Xırdalan şəhərində 121, Bərdə rayonunda 588, Sabirabad rayonunda 440, Qazax rayonunda 304, Zaqatala rayonunda 135, Qaradağ rayonunun Müşfiqabad qəsəbəsində 80, Sabunçu rayonunun Ramana qəsəbəsində 80 və Şirvan şəhərində 21 ailə, Ahıska türkləri üçün 94 ev) yeni salınmış yaşayış komplekslərinə, qəsəbə və məhəllələrə köçürülməsi təmin edilmiş və bununla da 15 min nəfər məcburi köçkünün mənzil-məişət şəraiti yaxşılaşdırılmışdır.
Ümumilikdə 2001-2015-ci illər ərzində qaçqın və məcburi köçkünlər üçün respublikanın 30-dan artıq şəhər və rayonunda Dövlət Neft Fondundan və digər mənbələrdən ayrılmış vəsait hesabına 2,9 milyon kvadrat metr sahəsi olan, bütün sosial-texniki infrastruktura malik 94 müasir qəsəbə və çoxmərtəbəli binalardan ibarət yaşayış kompleksi salınmışdır. Bunun da 2,7 milyon kvadrat metr yaşayış sahəsinə malik 89-u, yaxud 94 faizi son 12 ildə inşa edilmişdir.
Yeni salınmış yaşayış məntəqələrində 150 məktəb, 6 musiqi məktəbi, 1 incəsənət məktəbi, 1 mədəniyyət sarayı, 50 mədəniyyət mərkəzi, 59 uşaq bağçası, 58 tibb məntəqəsi, 2 olimpiya idman kompleksi tikilmiş, 718 kilometr yol, 960 kilometr su, 1605 kilometr hava elektrik, 442 kilometr qaz, 66 kilometr rabitə, 26 kilometr istilik, 89 kilometr kanalizasiya xətti, 163 kilometr drenaj şəbəkəsi çəkilmiş, 830 ədəd müxtəlif gücə malik elektrik transformatoru quraşdırılmışdır.
Bu günədək 49 min ailə və ya 243 min nəfər qaçqın və məcburi köçkünün mənzil-məişət şəraiti yaxşılaşdırılmışdır ki, ondanda 45 min ailə, yaxud 225 min nəfər (92 %) son 12 ilin payına düşür.
Nazirlik, komitə, şirkət, konsern və səhmdar cəmiyyətlər tərəfindən bayramlar ərəfəsində məcburi köçkünlərə 4,0 milyon manat həcmində müxtəlif yardımlar göstərilmişdir.
Soba yanacağının alınması üçün təsdiqlənmiş 5,0 milyon manat vəsaitdən yanvar ayında 1,0 milyon manat hesabına hər ailəyə ayda 40 litr olmaqla, 41 min məcburi köçkün ailəsinə ağ neft paylanmışdır.
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi üzrə 20 rayon (şəhər) icra hakimiyyətinə 511 min manat məbləğində humanitar yardım verilmişdir.
Əvvəllər büdcədən maliyyələşdirilən müəssisələrdə, təşkilatlarda çalışmış, özlərindən asılı olmayan səbəblərə görə iş yerlərindən məhrum olmuş və işlə təmin olunmamış 9 min nəfər məcburi köçkünə orta aylıq əməkhaqqının ödənilməsi davam etdirilmişdir.
Məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşdıqları 72 obyektdə cari təmir işləri aparılmışdır.
Azərbaycan Hökuməti ilə Dünya Bankı arasında bağlanmış Kredit Sazişinə əsasən həyata keçirilən “Məcburi Köçkünlərin Yaşayış Şəraiti və Gəlir İmkanlarının Dəstəklənməsi” Layihəsi üzrə Azərbaycan Respublikasının Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondu tərəfindən 60 min nəfərin faydalandığı dəyəri 6,6 milyon manat olan 80 icma mikrolayihəsi icra edilmiş, məcburi köçkünlərin sıx məskunlaşdığı 31 obyektdə 9,2 milyon manat vəsait hesabına əsaslı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
2015-ci ildə Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən:
23909 şəxsə məcburi köçkün vəsiqəsi verilmişdir;
müvəqqəti məskunlaşma obyektlərinə 30 ədəd müxtəlif markalı güc transformatoru, 45 ədəd artezian və digər su nasosu, 5305 metr güc kabeli, 61,0 min metr elektrik naqili və başqa yardımçı avadanlıq və mal-materiallar verilmişdir.
İl ərzində fəaliyyətləri Beynəlxalq Humanitar Yardım üzrə Respublika Komissiyası tərəfindən əlaqələndirilən 21 beynəlxalq, 14 yerli humanitar təşkilata yaradılmıış şəffaf, sərbəst və səmərəli şərait nəticəsində onların xətti ilə dəyəri 24,0 milyon manat məbləğində müxtəlif humanitar və inkişaf layihələri həyata keçirilmişdir.
“Azərişıq”ASC tərəfindən ümumilikdə 151925 mənzildə elektrik sayğacının quraşdırılması nəzərdə tutulmuşdur. Hazırda 148886 mənzildə (98%), o cümlədən 110061 fərdi evdə, yığcam məskunlaşma obyektlərində isə 38825 mənzildə elektrik sayğacı quraşdırılmışdır. Bunlardan 59554 ədədi (40,0%) "smart-kart" tipli sayğaclardır.
Məcburi köçkünlərin məskunlaşdıqları yaşayış məntəqələri və qəsəbələri sürətlə qazla təchiz edilir. Yeni tikilmiş binalar istismara verilərkən sayğaclaşdırılır. Dövlət Neft Şirkətinin “Azəriqaz” İstehsalat Birliyi üzrə respublikanın bütün şəhər və rayonlarında (o cümlədən Bakı şəhərində) fərdi və yığcam məskunlaşma obyektlərində nəzərdə tutulmuş qaz sayğaclarının quraşdırılması işi tam başa çatdırılmışdır. Dövlət Proqramının məcburi köçkünlərin məşğulluğunun artırılması və yoxsulluğunun azaldılması üzrə 2-ci bölməsində nəzərdə tutulan tədbirlərlə əlaqədar yeni iş yerlərinin yaradılması daim diqqət mərkəzində saxlanılmışdır.
Sıx müvəqqəti məskunlaşma yerlərində 184 məcburi köçkün daimi, 400 nəfər isə mövsümi işlə təmin edilmişdir. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və onun struktur bölmələri ilə qarşılıqlı fəaliyyət nəticəsində 1726 nəfər daimi işlə təmin olunmuş, 383 nəfərə işsiz statusu verilmiş, 422 nəfərə işsizlik müavinəti təyin edilmişdir. 310 nəfər əmək bazarının müasir tələbləri əsasında peşə hazırlığı kurslarına və 203 nəfər isə ictimai işlərə cəlb olunmuşdur.
Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin Sahibkarlığa Kömək Milli Fondunun xətti ilə 286 məcburi köçkün sahibkarlıq subyektinin investisiya layihəsinin maliyyələşdirilməsinə 5 milyon manat güzəştli kredit verilmiş və nəticədə 356 yeni iş yeri təşkil edilmişdir.
Dünya Bankı və Azərbaycan Hökuməti arasında bağlanmış Kredit Sazişi (“Məcburi Köçkünlərin İqtisadi İnkişafına Yardım Layihəsi”) üzrə Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondunun xətti ilə 450 nəfərə ümumi məbləği 4,5 milyon manat təşkil edən mikrokredit verilmişdir ki, bundan 7600 nəfər faydalanmışdır.
2015-ci ildə hər bir nəfər məcburi köçkünə 840 manat vəsait sərf olunmuşdur.
Həyata keçirilmiş tədbirlər nəticəsində məcburi köçkünlər arasında yoxsulluq həddi son 12 ildə 75 faizdən 12 faizədək azalmışdır.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 1 iyul tarixli 298 nömrəli Sərəncamının 2-ci bəndi üzrə Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinə daxil olmuş müraciətlər əsasında cari ildə məcburi köçkünlərin məskunlaşdıqları yerlərdən çıxarılmalarına dair 263 məhkəmə prosesində Komitənin nümayəndəsi iştirak etmişdir.
2015-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə və Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinə qaçqın və məcburi köçkünlər tərəfindən daxil olmuş 65 mindən artıq yazılı müraciətə baxılmış, 18 min nəfər qəbul edilmiş və müraciətlərin 80 faizindən çoxu müsbət həll edilmişdir.
Mövcud qanunvericilik aktlarında, bu sahə ilə bağlı qəbul edilmiş Dövlət Proqramına, həmin Dövlət Proqramında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamları ilə təsdiq edilmiş Əlavələrdə nəzərdə tutulan məsələlər, ölkə başçısı tərəfindən qarşıya qoyulan vəzifələr və verilmiş tapşırıqlar bundan sonra da vaxtlı-vaxtında və uğurla həyata keçiriləcəkdir.

On the works done by the State Committee on Deals of Refugees and Internally Displaced Persons during 2015
Print
INFORMATION
In the years of 2003-2015 54 decrees and orders were signed by the President of the country and 194 decisions and orders were adopted by the Cabinet of Ministers and 11 laws were adopted by the National Assembly for this purpose.
During the year of 2015:
1 Decree was signed by the President of Azerbaijan Republic and 10 decisions and orders were adopted by the Cabinet of Ministers of Azerbaijan Republic regarding with this field.
The President of Azerbaijan Republic Mr. Ilham Aliyev held 30 meetings in the newly built settlements in the years of 2004-2015 and 2 meetings in 2015 with internally displaced persons.
The President of Azerbaijan Republic Mr. Ilham Aliyev attended the opening of 11-unit 9-storey new residential complexes built for 594 internally displaced families in Mingachevir city on February 24, 2015 and 14-unit 7-storey new residential complexes built for 588 internally displaced families in Barda city on March 12, 2015.
The President of Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva attended the opening of newly built residential buildings for 121 internally displaced families in Khirdalan city with the direct initiative and support of the Foundation on May 10, 2015.
In 2015 5-unit new residential complexes, settlements and neighborhoods were built for the internally displaced persons (for 588 families in Barda, for 234 and 206 families in Sabirabad, for 304 families in Gazakh, for 135 families in Zagatala).
High-rise residential buildings for 80 families in Mushfigabad settlement of Garadagh district, 80 families in Ramana settlement of Sabunchu district and 21 families in Shirvan city and 94-unit houses for Akhiska Turks were built and put commissioned. The construction of 5–storey residential building with 50 apartments in the territory of aviation base of the Ministry of Defence located in Sumgait city was completed but the construction of residential building with 50 apartments in Ramana settlement of Sabunchu district of Baku city is continued.
Throughout the year 5-unit new residential complexes with an area of 120 thousand square meters were built, 5 school buildings were built for 1380 students, as well as 3 kindergartens, 3 medical centers, 3 clubs-community center, 3 administrative buildings were built and commissioned, 20 km of road, 45,0 km of water line, 50,6 km of power line, 7 km of heating line was established, 25 water reservoirs  in different capacity, 11 pumping stations,  8 complete transformer substations were built and 22 high-voltage transformers were installed.
In general, the resettlement of 2788 internally displaced families (594 families in Mingachevir city, 101 families in Hajigabul region, 230 families in Saatli region, 121 families in Khirdalan city, 588 families in Barda region, 440 families in Sabirabad region, 304 families  in Gazakh region, 135 families in Zagatala region, 80 families in Mushfigabad settlement of Garadagh district, 80 families in Ramana settlement of Sabunchu district and 21 families in Shirvan city, 94-unit houses for Akhiska Turks) to the newly built residential complexes, settlements and quarters were provided in 2015 and so the living conditions of 15 thousand of internally displaced persons were improved.
In general the residential complex was built consisting of 94-unit modern settlements and high-rise buildings with the area of 2,9 million square meters having all the social and technical infrastructures at the expense of the funds allocated from the State Oil Fund and other sources in the more than 30 cities and regions of the Republic for the refugees and internally displaced persons during the years of 2001-2015.  So 89 or 90% of the area with 2,7 million square meters  were built in the last 12 years.
150 schools, 6 music schools, 1 art school, 1 cultural palace, 50 cultural centers, 59 kindergartens, 58 medical centers, 2 Olympic sport complexes were built and 718 km of roads, 960 km of water, 1605 km of air power, 442 km of gas, 66 km of communication, 26 km heating, 89 km of sewage line, 163 km of drainage system were established and 830 power transformers of different of different capacities were installed in the newly built residential areas.
Living conditions of 49 thousand of families or 243 thousand of refugees and internally displaced persons were improved u until now and 45 thousand of families or 225 thousand of people (92%) of them accounts for the last 12 years.
The various aids were provided for the internally displaced persons by the ministries, committees, companies, concerns and joint companies in the amount of 4,0 million manats on the eve of holidays.
Kerosene with 40 liters per family per month were distributed to the 41 thousand of internally displaced families at the expense of 10 million manats in January from 5,0 million manats confirmed to purchase  the heating oil.
Humanitarian aid was provided for the 20 regional (city) executive power authorities on State Committee on Deals of Refugees and Internally Displaced Persons in the amount of 511 thousand manats.
It was continued to pay the average monthly salary for the 9 thousand of internally displaced persons who have worked in the enterprises, organizations financed from the fund before, who were deprived from their jobs and not provided with the job according to the reasons beyond their control.
Current repair works were carried out in 72 facilities where the internally displaced persons temporarily settled.
80 community-based micro-projects in the amount of 6,6  million manats which 60 thousand of people benefited were implemented by the Social Fund for Development of Internally Displaced Persons of Azerbaijan Republic on the “Internally Displaced Persons Living Standards and Livelihood” Project carried out based on the Loan Agreement concluded between The Government of Azerbaijan and World Bank and major repair works were carried out in 31 facilities where the internally displaced persons densely settled at the expense of 9,2 million manats.
In 2015, the followings were carried out by the State Committee on Deals of Refugees and Internally Displaced Persons:
-         Cards for internally displaced persons were given to 23909 persons;
-         30 different brands of power transformers,   45 artesian and other water pumps, 5305 meters of power cables, 61,0 thousand  meters of electrical wire and other auxiliary equipment and materials were given to the temporary residential facilities.
During the year different humanitarian and development projects were implemented in the amount of 24, 0 million manats as a result of transparent, free and efficient conditions created for 21 international and 14 local humanitarian organizations through them which the activities were coordinated by Republican Commission on International Humanitarian Aid.
The liberalization work of power supply of compact residential facilities of internally displaced persons was fully implemented regardless of other electricity processors in all territories of the Republic, as well as Baku city.
It was intended to install the electrical counters in 151925 apartments generally by “Azerishig” OJSC. Currently electrical counters were installed in 148886 apartments (98%), as well as in 110061 individual houses and 38825   apartments in compact residential facilities. 59554 (40,0%) of them are "smart card " type counters.
Residential areas and settlements where the internally displaced persons settled are equipped with gas rapidly. Newly built buildings are supplied with counters when they are commissioned. The works intended for the installation of gas counters of State Oil Company in the individual and compact residential facilities in all cities and regions of the Republic (as well as in Baku city) on “Azerigas” Production Unity were fully completed.
The creation of new jobs related with the events indented in Section 2 of State Programme on the increase of employment and reduction of poverty of the internally displaced person was ever in spotlight.
184 internally displaced persons were provided with permanent job and 400 people with seasonal job in the intense temporary residential areas. 1726 people were provided with permanent job and 383 people were received unemployment status and 422 people were appointed to the unemployment benefits as a result of a mutual activity with the Ministry of Labor and Social Protection of the Population and its structural divisions. 310 people were involved in vocational training courses based on the modern requirements of labor market and 203 people were involved in public works.
5 million manats of soft loans were given for financing of investment project of 286 internally displaced persons business entities through the National Fund for Entrepreneurship Support of the Ministry of Economy and Industry and 356 new work places were organized consequently.
Microcredit in the amount of 4.5 million manats was given to 450 people through the Social Development Fund for Internally displaced persons on Loan Agreement concluded between the World Bank and the Government of Azerbaijan (“Internally Displaced Persons Economic Development Support Project”) and 7600 people benefited from this.
840 manats were spent for each internally displaced person in 2015.
As a result of the measures taken the poverty line among the internally displaced persons was decreased from 75 percent to 12 percent in the last 12 years.
The representative of the Committee participated in 263 judicial process on removal of internally displaced person from the places where they have settled in the current year based on the applications entered to the State Committee on Deals of Refugees and Internally Displaced Persons of Azerbaijan Republic on Paragraph 2 of the Order No. 298 of the President of Azerbaijan Republic dated on July 01, 2004.
More than 65 thousands of written applications entered to the Cabinet of Minister of Azerbaijan Republic and State Committee on Deals of Refugees and Internally Displaced Person by the refugees and internally displaced persons in 2015 were reviewed, 18 thousands of people were accepted and the applications more than 80 percent were solved positively.