Azərbaycanda dövlət səfərində olan Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədov iyunun 23-də Füzuli rayonuna gəlib.
Füzuli Beynəlxalq Hava Limanında Türkmənistan Prezidentinin şərəfinə fəxri qarovul dəstəsi düzülmüşdü.
Sərdar Berdiməhəmmədovu Prezident İlham Əliyev qarşıladı.
İyunun 23-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədov Füzuli şəhərinin dağıdılmış yerlərinə baxıblar.
Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Prezidentin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov 30 illik işğal dövründə Füzuli rayonunun ərazisində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən törədilmiş dağıntılar, vandalizm aktları, həmçinin şəhərin Baş planına uyğun olaraq həyata keçirilən və nəzərdə tutulan işlər barədə Türkmənistan Prezidentinə məlumat verdi.
Bildirildi ki, vaxtilə sıx məskunlaşmış və inkişaf edən Füzuli şəhəri erməni işğalı zamanı tamamilə talan edilərək viran qoyulub. İşğaldan azad ediləndən sonra qısa müddətdə şəhərin Baş planı hazırlanıb və dövlətimizin başçısı tərəfindən təsdiqlənib. Füzuli böyük nəqliyyat-logistika potensialına malik olmaqla Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının əsas nəqliyyat arteriyalarının kəsişməsində yerləşir. Ümumi sahəsi 2 min hektara yaxın olan Füzuli şəhərinin Baş planına əsasən, 2040-cı ilə qədər burada 50 min nəfərin yaşaması nəzərdə tutulur. Müasir şəhərsalma standartlarına uyğun yenidən qurulan Füzulidə “Ağıllı şəhər” konsepsiyası tətbiq olunacaq.
Ali qonağa Türkmənistan tərəfindən Füzulidə inşa olunan məscid barədə də məlumat verildi.
Qeyd edilib ki, bu məscidin təməlini Prezident İlham Əliyev, Türkmənistan Xalq Məsləhətinin Sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov və Türk Dövlətləri Təşkilatının Dövlət Başçıları Şurasının ötən ilin oktyabrında Qəbələdə keçirilmiş 12-ci Zirvə Görüşündə iştirak edən digər dövlət və hökumət başçıları onlayn formatda qoyublar.
Məscid kompleksinin ümumi ərazisi 1 hektardan çoxdur. Məscidin hər biri 40 metrdən ibarət 2 minarəsi olacaq. Əsas günbəzin hündürlüyü isə 30 metr təşkil edəcək. Məsciddə eyni vaxtda 500 nəfər ibadət edə biləcək.

Presidents of Azerbaijan and Turkmenistan visited Fuzuli city
President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov, who is on a state visit to Azerbaijan, arrived in the Fuzuli district on June 23.
A guard of honor was lined up at Fuzuli International Airport in honor of the President of Turkmenistan.
Serdar Berdimuhamedov was welcomed by President Ilham Aliyev.
On June 23, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov visited destroyed sites in the city of Fuzuli.
Emin Huseynov, Special Representative of the President of Azerbaijan in the Aghdam, Fuzuli, and Khojavend districts, informed the President of Turkmenistan about the destruction and acts of vandalism committed by Armenian armed forces in Fuzuli district during the 30-year occupation period, as well as ongoing and planned restoration efforts in line with the city’s Master Plan.
Once a densely populated and thriving city, Fuzuli was completely destroyed and looted during the occupation. Following its liberation, the city’s Master Plan was promptly prepared and approved by the President. Located at the intersection of major transport arteries of the Garabagh and East Zangezur economic regions, Fuzuli holds significant transport and logistics potential. The city covers nearly 2,000 hectares and, according to the Master Plan, is projected to accommodate 50,000 residents by 2040. Rebuilt in accordance with modern urban planning standards, Fuzuli will apply the “Smart City” concept.
President Serdar Berdimuhamedov was also briefed on the mosque being built in Fuzuli by the Turkmen side.
The foundation of the mosque was laid in an online format by President Ilham Aliyev, Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov, and other heads of state and government participating in the 12th Summit of the Council of Heads of State of the Organization of Turkic States held in Gabala in October last year.
The mosque complex will cover more than one hectare. It will feature two minarets, each 40 meters high, while the main dome will be 30 meters high. The mosque will accommodate up to 500 worshippers at the same time.