Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının və digər idarəetmə qurumlarının rəhbərlərinin şəhər və rayonlarda vətəndaşların qəbulu cədvəlinə uyğun olaraq, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev iyunun 19-da Kəlbəcər rayonunda vətəndaşları qəbul edib.
Qəbulda Kəlbəcər və Laçın rayonlarının sakinləri iştirak ediblər. Vətəndaşların müraciətlərində, əsasən, qayıdışın qeydiyyatı və təşkili, vahid aylıq müavinət, məşğulluq və digər sosial müdafiə tədbirləri haqqında müraciətlər üstünlük təşkil edib.
Prezident İlham Əliyevin sosial siyasətində məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılmasının, məşğulluğunun artırılmasının daim prioritet istiqamət olduğu, Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın bu kateqoriyadan olan insanlara xüsusi diqqət və qayğı göstərdiyi qəbulda iştirak edən vətəndaşlara bir daha xatırladılıb. Qeyd edilib ki, hazırda dövlətimizin başçısının qarşıya qoyduğu ən mühüm vəzifə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa və yenidənqurma işlərinin aparılması, keçmiş məcburi köçkünlər üçün təhlükəsiz və layiqli həyat şəraitinin yaradılması, onların doğma yurda qayıdışının sürətləndirilməsi, dayanıqlı məskunlaşmanın təmin edilməsidir.
Böyük Qayıdışın uğurla davam etdiyi, mərhələli qaydada aparılan bu prosesdə ilk növbədə müvəqqəti məskunlaşma yerlərində ən ağır vəziyyətdə yaşayan ailələrin köçürülməsinə üstünlük verildiyi diqqətə çatdırılıb.
Qəbul zamanı vətəndaşların qaldırdıqları məsələlərin bir qismi yerində həll edilib. Müraciətlərdə vurğulanan digər məsələlərin qısa müddətdə araşdırılacağı, həmçinin aidiyyəti üzrə dövlət qurumlarına çatdırılacağı bildirilib.

In accordance with the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, and in line with the schedule for the reception of citizens by the heads of central executive authorities and other administrative bodies in cities and districts, the Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons, Rovshan Rzayev, received citizens in the city of Kalbajar on June 19.
Residents from the districts of Kalbajar and Lachin took part in the reception. The majority of the citizens’ appeals concerned the registration and organization of return, the unified monthly allowance, employment, and other social protection measures.
It was emphasized to the citizens that improving the living conditions and enhancing the employment opportunities of internally displaced persons have always been priority directions in the social policy of President Ilham Aliyev, and that the First Vice-President, Mehriban Aliyeva, pays particular attention and care to this category of people. It was noted that one of the most important tasks set by the Head of State at the present stage is the implementation of reconstruction and rehabilitation works in the liberated territories, the creation of safe and dignified living conditions for former internally displaced persons, accelerating their return to their native lands, and ensuring sustainable settlement.
It was emphasized that the Great Return is successfully continuing and that, within this phased process, priority is given to relocating families living in the most difficult conditions in temporary settlements.
During the reception, a number of issues raised by the citizens were resolved on the spot. It was also stated that the remaining matters highlighted in the appeals would be reviewed in a short period and communicated to the relevant state institutions.