Dövlət Komitəsində israilli jurnalistlə görüş olub
Dekabrın 17-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev ölkəmizdə səfərdə olan israilli jurnalist Larri Luksner ilə görüşüb.
Qonağa Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsindən öz doğma yurdundan didərgin düşmüş  1 milyon 200 mindən çox soydaşımızın üzləşdiyi qaçqınlıq və köçkünlük problemi və onun həlli istiqamətində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verilib. Onların daimi yaşayış yerlərini təcavüzkar Ermənistanın uzun illərdir işğal altında saxladığı, həmin ərazilərdə xalqımıza məxsus maddi-mənəvi irsi talan etdiyi bildirilib.
Qeyd olunub ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 26-27 il bundan əvvəl  işğalçı qüvvələrin Azərbaycan ərazilərindən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılması barədə qəbul etdiyi dörd qətnamə hələ də yerinə yetirilməyib. Azərbaycanın ədalətli mövqeyi bir çox beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən dəstəklənsə də, təəssüf ki, ümumilikdə dünya birliyi işğalçı dövlətə qarşı indiyədək heç bir təsirli tədbir görməyib. Münaqişənin dinc vasitələrlə tənzimlənməsi üzrə ATƏT-in Minsk qrupunun təklif və təşəbbüsləri isə Ermənistan hakimiyyətinin qeyri-konstruktivliyi nəticəsində  səmərəsiz qalmaqdadır.
Dövlət Komitəsinin sədri Azərbaycanın haqq səsinin dünyaya çatdırılmasında və münaqişənin səbəbləri barədə obyektiv beynəlxalq ictimai rəyin formalaşmasında nüfuzlu jurnalistlərin və kütləvi informasiya vasitələrinin vacib rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Ölkəmizdə qaçqınlar və məcburi köçkünlərlə iş sahəsində Prezident İlham Əliyevin müəyyənləşdirdiyi dövlət siyasətinin, əsasən, bu kateqoriyadan olan insanların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsinə, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılmasına, məşğulluğunun artırılmasına yönəldiyi bildirilib.  Qaçqınlar və məcburi köçkünlər üçün indiyədək 106 qəsəbənin salındığı,  300 mindən çox məcburi köçkünə yeni ev və mənzillərin verildiyi qeyd edilib.
Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın  qaçqınların və məcburi köçkünlərin problemlərinin həllinə xüsusi diqqət və qayğı göstərdiyi vurğulanıb. Həmçinin özəl sektorun da bu sahədə dövlət siyasətinə dəstək verdiyi, yeni yaşayış kompleksləri inşa etdiyi bildirilib .
Dövlət Komitəsinin sədri israilli jurnalistin suallarını cavablandırıb.
Larri Luksner səmimi görüşə görə təşəkkürünü bildirib. Bundan öncə də Azərbaycanda səfərdə olduğunu deyən qonaq paytaxt Bakının sürətlə dəyişdiyini və müasirləşdiyini  qeyd edib. O, həmçinin qaçqınlar və məcburi köçkünlərlə bağlı həyata keçirilən dövlət siyasətinin təqdirəlayiq olduğunu da vurğulayıb.
Daha sonra israilli jurnalist Larri Luksner Yasamal rayonunda məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşdığı yataqxanada və Abşeron rayonunun Masazır qəsəbəsi ərazisindəki yaşayış kompleksində və məktəbdə vəziyyətlə tanış olub, məcburi köçkünlərlə müsahibə xarakterli söhbət edib.

The State Committee held a meeting with an Israeli journalist
On December 17, Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee for Refugees and IDPs, met with Larry Luxner, an Israeli journalist visiting our country.
The guest was informed in detail about the refugee and IDP problems faced by more than 1 million 200 thousands of our compatriots who had been displaced from their native lands as a result of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict and the work being done for addressing those problems. It was stated that aggressive Armenia had been keeping their permanent residences under occupation for many years, and destroyed the material and moral heritage of our people in those territories.
It was noted that four resolutions adopted by the UN Security Council 26-27 years ago on immediate and unconditional withdrawal of occupying forces from the territory of Azerbaijan still remain on paper. Although many international organizations support the fair position of Azerbaijan, unfortunately, the world community has not yet taken any effective action against the occupying state. Proposals and initiatives of OSCE Minsk Group on peaceful settlement of the conflict remain ineffective as a result of non-constructiveness of the Armenian government.
Chairman of the State Committee noted that influential journalists and mass media play an important role in conveying the voice of truth of Azerbaijan to the world and forming an objective international public opinion on the causes of the conflict.
It was stated that the state policy defined by the President Ilham Aliyev in the field of work with refugees and IDPs in the country is mainly aimed at strengthening social protection of people from this category, improving their housing and living conditions and increasing employment. It was mentioned that 106 settlements had been built for refugees and IDPs so far, and more than 300 thousands of IDPs had been provided with new houses and apartments.
It was underlined that the First Vice President Mehriban Aliyeva pays special attention to addressing the problems of refugees and IDPs. It was stated that the private sector also supports the state policy in this field, and built new residential complexes.
Chairman of the State Committee answered the questions of the Israeli journalist.
Larry Luxner thanked for the warm welcome. Mentioning his previous visit to Azerbaijan, the guest spoke about how Baku was rapidly changing and modernizing. He also highly appreciated the state policy pursued regarding refugees and IDPs.
Later, the Israeli journalist Larry Luxner got acquainted with conditions in the dormitory at Yasamal district and residential complex and school in Masazir settlement, Absheron district where the IDPs were temporarily settled, and made interviews with them.