Məcburi köçkün gənclər kiçik sahibkarlıq fəaliyyətinə başlamaq üçün avadanlıqlarla təmin edilib
Azərbaycan Hökumətinin və Dünya Bankının birgə maliyyələşdirməsi üzrə həyata keçirilən Məcburi Köçkünlərin Yaşayış Şəraiti və Gəlir İmkanlarının Dəstəklənməsi Layihəsinin (Əlavə maliyyələşdirmə) alt komponenti olan Məcburi Köçkün Gənclərin Dəstəklənməsi proqramının ilk mərhələsinə yekun vurulub.
Bu mərhələ çərçivəsində növbəti tədbir dekabrın 10-da Mingəçevir şəhərində keçirilib. Tədbirdə Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Dünya Bankı, digər aidiyyəti orqan və jurnalistlər iştirakı ediblər.
Tədbir iştirakçılarına məlumat verilib ki, dövlət başçısı məcburi köçkünlərin problemlərinin həllini sosial siyasətin prioritet istiqamətlərindən biri kimi müəyyən edib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin imzaladığı Dövlət Proqramına uyğun olaraq məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraiti yaxşılaşdırılır, eyni zamanda onların məşğulluğunun artırılması üçün ardıcıl tədbirlər həyata keçirilir.
Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva da məcburi köçkün gənclərin təhsil, məşğulluq kimi problemlərinin həllinə həssaslıqla yanaşır.
Proqram üzrə respublikanın müxtəlif bölgələrində müvəqqəti məskunlaşmış  2500 məcburi köçkün gəncin peşə təlimlərinə cəlb olunması, seçdikləri sahələr üzrə biliyə yiyələnməsi, təcrübə əldə etməsi, təlimlərin sonunda sertifikat alması və təlim keçdikləri peşə üzrə zəruri olan bütün avadanlıqlarla təmin edilməsi nəzərdə tutulub.
Layihənin şərtlərinə uyğun olaraq, proqram 3 mərhələdə həyata keçirilir. Birinci mərhələdə köçkün gənclərdən 833 nəfəri  6 ay  peşə və 3 ay kompüter bacarıqları üzrə təlimlər keçib. Təlimləri uğurla başa çatdıran gənclər əlavə olaraq, 15 günlük  “Biznesin idarə olunması” təlimlərinə cəlb edilib.
Məcburi köçkün gənclər mühasib, dərzi, çilingər, dülgər, bərbər, plastik qapı-pəncərə ustası, dizayner, mebel ustası, xalçaçı, videooperator, fotoqraf, şirniyyatçı, rəngsaz, qaynaqçı, qaz operatoru, kompüter operatoru kimi 40-dan çox ixtisas üzrə peşə təlimlərində iştirak ediblər.
Peşə təlimlərini və biznes təlimi üzrə imtahanları qənaətbəxş səviyyədə başa çatdıran, biznes planları layihənin İcraçı Komitəsi tərəfindən təsdiq edilən gənclər, bu il noyabr ayının 19-dan etibarən seçdikləri sahə üzrə öz bizneslərini formalaşdırmaq üçün zəruri olan bütün alət və avadanlıqlarla təmin edilir.
Mingəçevirdə keçirilən tədbirdə də bir qrup gəncə seçdikləri peşələrə uyğun alət və avadanlıqlar verilib.
Xatırladaq ki, Məcburi Köçkün Gənclərin Dəstəklənməsi proqramının ilk mərhələsinin yekun vurulmasına noyabrın 29-da başlanılıb. Həmin gün Gəncə şəhərində məcburi köçkün gənclərə şəxsi bizneslərini qurmaq üçün avadanlıqlar təqdim edilib.

Internally displaced young people were provided with equipment to start small businesses
The first stage of the Internally Displaced Youth Support Program, a subcomponent of the Project for Support to Living Conditions and Income Opportunities of IDPs implemented by co-financing of the Azerbaijani Government and the World Bank (Extra financing), was completed.
The next event within this stage was held on December 10 in Mingachevir. The State Committee for Refugees and IDPs, the World Bank, other relevant authorities and journalists attended the event.
The event participants were informed that the head of state identified addressing the IDP problems as one of the priority directions of social policy. Housing and living conditions of IDPs are being improved, as well as consistent measures are being taken to increase their employment pursuant to the State Program signed by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev.
The First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva also treats the problems of internally displaced youth, such as education and employment in a sensitive way.
Involvement of 2500 internally displaced young people temporarily settled in various regions of the republic to vocational training, gaining knowledge in selected areas, getting experience, obtaining certificates at the end of trainings and providing all equipment necessary for profession receiving training were planned within the program.
According to the terms of the project, the program is implemented in 3 stages. In the first stage, 833 of the displaced young people received 6 months of vocational and 3 months of computer trainings. Young people who successfully completed the trainings were additionally involved in 15 days of Business Management training.
Internally displaced youth attended vocational trainings on more than 40 professions such as accountant, tailor, locksmith, carpenter, hairdresser, plastic door and window maker, designer, furniture maker, carpet-waver, video operator, photographer, confectioner, painter, welder, gas operator, computer operator.
Starting November 19, the young people who have successfully completed their vocational trainings and passed business training exams and whose business plans have been approved by the Project Executive Committee, have been provided with appropriate tools and equipment to start their own businesses relevant to the area chosen by them.
A group of young people were given the tools and equipment relevant to the professions chosen by them at the event held in Mingachevir.
It should be reminded that the finale of the first stage of the Internally Displaced Youth Support Program began on November 29. The same day, internally displaced young people were provided with equipment to start their own businesses in Ganja.