Ağdam rayonunda məcburi köçkünlər üçün tibbi aksiya keçirilir
Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı və Ağdam Rayon İcra Hakimiyyətinin dəstəyi ilə Ağdam rayonunun Quzanlı qəsəbəsində "Uşaq ürəkləri Qarabağda döyünür!" şüarı altında məcburi köçkün uşaqlar və böyüklər üçün tibbi xeyriyyə aksiyası keçirilir.
Noyabrın 1-də başlayan və iki gün davam edəcək aksiya çərçivəsində Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin Mərkəzi Hospitalının 20 tibb işçisindən ibarət briqadası Ağdam rayonuna ezam olunub. Yüksəkixtisaslı həkimlər burada müasir tibbi avadanlıqlarla tam təchiz olunmuş Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin Mobil Səyyar Hospitalında və Ağdam Rayon Mərkəzi Xəstəxanasında məcburi köçkün pasiyentləri müayinə ediblər. Müayinəyə 250-yə yaxın məcburi köçkün cəlb olunub.
Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin rəisi Ceyhun Məmmədov bildirib ki, böyük diaqnostik imkanlara və kadr potensialına malik tibb ocaqlarının müntəzəm olaraq bölgələrdə xeyriyyə aksiyalarını keçirməsi Prezident İlham Əliyevin sosialyönümlü siyasətinin bariz nümunəsidir. Azərbaycanda əhalinin sağlamlığının qorunması dövlətin sosial siyasətinin prioritet istiqamətlərindəndir. Bu məqsədlə səhiyyə sistemi təkmiləşdirilir və inkişaf etdirilir, vətəndaşlara keyfiyyətli tibbi xidmət göstərilməsi üçün müxtəlif tədbirlər görülür. Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə hər il respublika əhalisi hərtərəfli tibbi müayinəyə cəlb olunur. Sosial müdafiəyə xüsusi ehtiyacı olan şəxslərin müayinə və müalicəsində Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın, onun rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun çox böyük xidmətləri var.
Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsi tərəfindən cari ildə Astara şəhərində, Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı qəsəbəsində və Füzuli rayonunun Horadiz şəhərində Mərkəzi Gömrük Hospitalının yüksəkixtisaslı həkimləri tərəfindən uşaqların və böyüklərin müayinələrinin edildiyini bildirən Ceyhun Məmmədov, ümumilikdə bu xeyriyyə aksiyalarında 600-ə yaxın insanın diaqnostik tibbi müayinədən keçdiyini diqqətə çatdırıb.
Regionlarda yaşayan uşaqlar arasında ürək xəstəliklərinin erkən aşkarlanması və müalicəsinin vacibliyini vurğulayan Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi Təcrübi və Tədris Mərkəzinin rəisi, ürək-damar cərrahı, Milli Məclisin deputatı, tibb elmləri doktoru Rəşad Mahmudov bildirib ki, Mərkəzi Gömrük Hospitalının yüksəkixtisaslı həkimləri regionlarda yaşayan əhalinin zəruri tibbi xidmətlərlə təminatına dəstək məqsədilə ən yüksək texnologiyalar əsasında onların mütəmadi olaraq müayinələrini həyata keçirir. O qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikasında qeyri-infeksion xəstəliklərlə mübarizəyə dair 2015-2020-ci illər üçün Strategiya" çərçivəsində keçirilən bu layihə çox böyük əhəmiyyət kəsb edir. Bu gün vaxtında üzə çıxarılmış ürək-damar xəstəliyi və onun aradan qaldırılması yüzlərlə insana sağlamlıq bəxş etmək deməkdir. Cocuq Mərcanlıda müayinələr zamanı ürəklərində mürəkkəb qüsurlar aşkarlanan 7 uşaq Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Mərkəzi Gömrük Hospitalında əməliyyat olunaraq sağlamlığına qovuşub.
Tibbi aksiyada iştirak edən Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədrinin müşaviri Nəsimi Nərimanov qeyd edib ki, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşəbbüsü ilə indiyədək Bakı, Gəncə, Şəki, Mingəçevir, Naftalan şəhərlərində, Bərdə və digər rayonlardakı məcburi köçkün qəsəbələrində tibbi müayinələr və qanvermə aksiyaları keçirilib. Tibbi müayinələrə respublikada fəaliyyət göstərən özəl və dövlət xəstəxanalarının yüksək ixtisaslı həkim briqadaları cəlb olunub. Bundan başqa, yerli dövlət qurumları və beynəlxalq təşkilatların iştirakı ilə məcburi köçkünlər üçün ilk tibbi yardım təlimləri də keçirilib.
Qeyd edək ki, Mərkəzi Gömrük Hospitalının həkimləri tərəfindən aparılan müayinələr zamanı EXO, USM, EKQ və digər tibbi avadanlıqlar vasitəsilə səhhətində problem aşkarlanan uşaqların valideynlərinə peşəkar tibbi məsləhətlər verilib və müvafiq müalicələr təyin olunub. Tibbi aksiyanın məqsədi Ağdam rayonunda yaşayan uşaqların ən yüksək texnologiyalar əsasında diaqnostik tibbi müayinəsinə, eləcə də məcburi köçkünlərə yaşadıqları ərazidə yüksək keyfiyyətli səhiyyə xidmətindən istifadə etməsinə imkan yaratmaqdır.

Medical campaign was conducted for internally displaced persons in Aghdam
Medical charity campaign for internally displaced children and adults was conducted under the slogan “Children’s hearts beat in Karabakh!” at Guzanli settlement, Aghdam region which was organized by Medical Service Department of the State Customs Committee, the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons and with the support of the Executive Power of Aghdam Region.
The staff consisting of 20 medical personnel of the Central Hospital of Medical Service Department of the State Customs Committee was on a business trip to Aghdam within the framework of the campaign that started on November 1 and continued for two days. Highly qualified physicians examine internally displaced patients at the Mobile Onsite hospital of the Medical Service Department of the State Customs Committee fully equipped with modern medical equipment and at the Central Hospital of Aghdam Region. About 250 internally displaced persons were involved in the examination.
The chief of the Medical Service Department of the State Customs Committee, Jeyhun Mammadov, stated that medical institutions with higher diagnostic opportunities and staff potential conducting charity campaigns regularly at regions is a great example for President Ilham Aliyev’s social policy. Protection of the health of population in Azerbaijan is one of priority directions of the state’s social policy. For this purpose, the health system is improved and developed and various measures are taken for the provision of high quality medical services for citizens. Each year the population of the republic are involved in comprehensive medical examination at the instructions of President Ilham Aliyev. The first vice – president, Mrs. Mehriban Aliyeva and Heydar Aliyev Foundation headed by her render very great services in the examination and treatment of persons in need of social protection.
Jeyhun Mammadov, stating that children and adults were examined by the highly qualified physicians of the Central Customs Committee in Astara, Jojug Marjanli settlement, Jabrayil region and Horadiz city, Fuzuli region by the Medical Service Department of the State Customs Committee in the current year, mentioned that in general, about 600 persons were passed diagnostic medical examination in these charity campaigns.
Chief of Scientific, Practical and Teaching Center of the Medical Service Department of the State Customs Committee, cardiovascular surgeon, MP of Milli Majlis, MD, Rashad Mahmudov, emphasizing the importance of early detection and treatment of cardiac diseases among children living in regions, stated that highly qualified physicians of the Central Customs Hospital conduct regular examinations of the people living in regions based on the highest technologies in order to support their provision with necessary medical services. He stated that this project implemented in the framework of “Strategy for 2015 – 2020 on the fight with non – infectious diseases in the Republic of Azerbaijan” approved by the Order of the President of Azerbaijan Republic is of great importance. Today cardiovascular diseases revealed on time and their elimination mean to present health to hundreds of persons. 7 children whom complex cardiac defects were identified found their health by surgical operation at the Central Customs Hospital with the support of Heydar Aliyev Foundation.
The advisor of the chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons taking part in the medical campaign, Nasimi Narimanov, stated that at the initiative of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons, medical examinations and blood donation campaigns were carried out at internally displaced persons’ settlements in Baku, Ganja, Shaki, Mingachevir, Naftalan, Barda and other regions so far. Highly qualified physician staff of private and state hospitals operating in the republic were involved in medical examination. In addition, the first medical assistance trainings were conducted for internally displaced persons in the presence of local state bodies and international organizations.
It should be noted that professional medical advices were given to the parents of children whom health problems were identified through ECO, USM, ECG and other medical equipment in the examinations conducted by the physicians of the Central Customs Hospital and relevant treatments were assigned. The purpose of medical campaign was to create opportunity for diagnostic medical examination of children living in Aghdam based on the highest technologies, as well as, use of the highest health services by internally displaced persons at the territory where they live in.