Dövlət Komitəsinin sədri İsveçrə Konfederasiyasının Azərbaycanda yeni təyin olunmuş səfiri ilə görüşüb
Görüşlər 23 Oktyabr, 2019
Oktyabrın 23-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev İsveçrə Konfederasiyasının Azərbaycanda yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri xanım Muriel Peneveyre ilə görüşüb. Dövlət Komitəsinin sədri yeni təyinatı münasibəti ilə səfiri təbrik edib, ölkəmizdəki fəaliyyətində ona uğurlar arzulayıb.
Görüşdə yeni təyin olunmuş diplomata Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi və mövcud vəziyyəti barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, Ermənistan işğalçılıq siyasətini davam etdirir, nəticədə 1 milyon 200 mindən çox insan hələ də ölkəmizdə qaçqın və köçkün vəziyyətindədir.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan dövləti torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi ilə yanaşı, qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli istiqamətində də məqsədyönlü iş aparır. Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün yeni qəsəbələr salınır. Eyni zamanda ölkə başçısı bu kateqoriyadan olan vətəndaşlarımızın maddi rifahının yüksəldilməsi, məşğulluğunun təmin edilməsini diqqət mərkəzində saxlayır. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva ən ağır şəraitdə yaşayan məcburi köçkünlərə xüsusi qayğı göstərir, onların yeni mənzillərə köçürülməsi üçün zəruri tədbirlər görür.
Dövlət Komitəsinin sədri İsveçrənin “İnkişaf və Əməkdaşlıq” təşkilatının Azərbayсandakı nümayəndəliyinin ölkəmizdə məcburi köçkünlər üçün həyata keçirdiyi layihələri məmnunluqla xatırlayıb və minnətdarlıq bildirib. Qeyd edilib ki, bu cür layihələr məcburi köçkünlər üçün təkcə maddi deyil, həm də böyük mənəvi dəstəkdir.
İsveçrə Konfederasiyasının Azərbaycanda yeni təyin olunmuş səfiri Muriel Peneveyre səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirib. Səfir ölkələrimiz arasında əlaqələrin dostluq səviyyəsində olduğunu qeyd edərək, belə bir ölkədə fəaliyyət göstərməkdən məmnunluğunu ifadə edib.

State Committee Chairman meets with newly appointed Ambassador of Swiss Confederation to Azerbaijan
On October 23, Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons, met with newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Swiss Confederation to Azerbaijan Ms. Muriel Peneveyre. Chairman of the State Committee congratulated the ambassador on her new appointment and wished success in her activity in our country.
The newly appointed diplomat was informed in detail about the history and current situation of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict. It was reported that Armenia continues its occupation policy, resulting in more than 1 million 200,000 people still lives as refugees and displaced persons in the country.
It was noted that in addition to liberating our lands from the occupation, the Azerbaijani state is also purposefully working towards addressing social problems of refugees and IDPs. According to the instructions of President Ilham Aliyev, new settlements are built to improve living conditions of IDPs. At the same time, Head of State pays special attention to improving welfare of the citizens from this category and to ensuring employment. First Vice President Mehriban Aliyeva pays special attention to IDPs living in the most difficult conditions and takes necessary measures to relocate them to new apartments.
The State Committee Chairman recalled the projects implemented by the Swiss Development and Cooperation Agency Representative Office in Azerbaijan for the IDPs in our country and expressed his gratitude. It was noted that such projects are not only material but also a great moral support for IDPs.
The newly appointed Ambassador of the Swiss Confederation to Azerbaijan Muriel Peneveyre expressed her gratitude for the warm welcome. The ambassador noted the friendly relations between the two countries and expressed her satisfaction with the work in such a country.