Dövlət Komitəsinin sədri almaniyalı diplomatlarla görüşüb
Sentyabrın 19-da Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Almaniya Federativ Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya şöbəsinin müdir müavini xanım Monika Lehnhardı qəbul edib.
Dövlət Komitəsinin sədri qonağı səmimiyyətlə salamlayaraq, Azərbaycanla Almaniya arasında ikitərəfli əlaqələrin inkişaf etdiyini vurğulayıb. Almaniyalı diplomatlara Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi  nəticəsində 1 milyon 200 min azərbaycanlının qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşdüyü bildirilib, bu humanitar fəlakətin fəsadları və  onların aradan qaldırılması üçün dövlətimizin və hökumətimizin gördüyü tədbirlər barədə ətraflı məlumat verilib. Qeyd edilib ki, məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün məqsədyönlü və davamlı iş aparılır. Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə icra edilən Dövlət Proqramı çərçivəsində yeni yaşayış kompleksləri salınır, məcburi köçkünlər layiqli həyat şəraiti ilə təmin olunurlar. Hələ də ən ağır vəziyyətdə yaşayan məcburi köçkünlərin yeni mənzillərə ilk növbədə köçürülməsi ilə bağlı Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın tapşırıqlarının  icrası davam etdirilir.
Ölkəmizdə alman irsinə xüsusi diqqət göstərildiyini bildirən Dövlət Komitəsinin sədri bu amillərin iki ölkə arasında əlaqələrin daha da genişlənməsinə təsir göstərdiyini söyləyib. Komitə sədri Almaniya Federativ Respublikasının beynəlxalq humanitar və inkişaf təşkilatlarının ölkəmizdə məcburi köçkünlərlə bağlı həyata keçirdiyi layihələrə görə təşəkkürünü bildirib. Bu sahədə əməkdaşlığın əhəmiyyətli olduğu diqqətə çatdırılıb.
Səmimi görüşə görə təşəkkürünü bildirən almaniyalı diplomat Azərbaycanla Almaniya arasında ikitərəfli əlaqələrin möhkəmlənməsinin əhəmiyyətindən danışıb.
Görüşdə Almaniya Federativ Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Volfqanq Maniq də iştirak edib.

Chairman of State Committee met with German diplomats
On September 19, Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons, received Mrs. Monika Lehnhard, Deputy Head of the Southern Caucasus and Central Asia Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany.
The Chairman of the State Committee warmly welcomed the guest and stressed the development of bilateral relations between Azerbaijan and Germany. The German diplomats were informed that over 1 million 200,000 Azerbaijanis became refugees and internally displaced persons as a result of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict, and comprehensive information was provided about the consequences of this humanitarian disaster and the measures taken by the state and government to eliminate them. It was noted that purposeful and continuous work is carried out to solve social problems of IDPs and improve their living conditions. In the framework of the State Program implemented at the initiative and under the leadership of President Ilham Aliyev, new residential complexes are built, and the IDPs are provided with decent living conditions. Realization of the instructions of the First Vice President Mehriban Aliyeva continues regarding move of internally displaced persons still living in the most difficult conditions to new apartments first.
Stressing special attention to the German heritage in our country, the Chairman of the State Committee said that these factors had an impact on further expansion of relations between the two countries. The Chairman of the Committee expressed his gratitude for the projects implemented by the international humanitarian and development organizations of the Federal Republic of Germany on IDPs in our country. Importance of the cooperation in this area highlighted.
The German diplomat thanked for the warm welcome and spoke about the importance of strengthening bilateral relations between Azerbaijan and Germany.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to Azerbaijan Wolfgang Manig also attended the meeting.