Dövlət Komitəsinin sədri və sədr müavinləri bölgələrdə vətəndaşları qəbul ediblər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları rəhbərlərinin şəhər və rayonlarda vətəndaşların qəbulu cədvəlinə uyğun olaraq, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev avqustun 21-də Gədəbəy rayonunda vətəndaşları qəbul edib.
Qəbulda Gədəbəydə müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünlər iştirak ediblər.
Müraciətlər, əsasən, dövlət mənzil fonduna məxsus xüsusi təyinatlı yaşayış sahələrinin verilməsi, vahid aylıq müavinətin təyin edilməsi və məşğulluq məsələləri ilə bağlı olub. Vətəndaşlara məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli, o cümlədən mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, məşğulluq imkanlarının genişləndirilməsi ilə bağlı həyata keçirilən dövlət tədbirləri haqqında ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyev məcburi köçkünlərin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsinə daim diqqət göstərir. Məcburi köçkünlər üçün yeni qəsəbələr salınır, onlara mənzillərin verilməsində ədalət və şəffaflıq təmin edilir.
Həmçinin qeyd edək ki, avqustun 21-də Dövlət Komitəsinin sədr müavini Fuad Hüseynov Ağstafa və Qazax rayonlarınnda müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünləri, sədr müavini Sabir Əhmədov isə Tovuz rayonunda  müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünləri qəbul ediblər.

Chairman and deputy chairmen of State Committee receive citizens in regions
Under the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, Chairman of the State Committee on Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons, Rovshan Rzayev, has received citizens in Gadabay region on August 21, in accordance with the schedule of citizens’ reception by heads of central executive bodies in the cities and regions.
The IDPs temporarily residing in Gadabay attended the reception.
Their appeals were mainly related to the allocation of special-purpose residential areas of the state housing fund, determination of single monthly allowances and employment issues. The citizens were provided with detailed information on the state measures regarding solution of social problems of internally displaced persons, including improving the living conditions and expanding employment opportunities. It was noted that President Ilham Aliyev pays constant attention to strengthening social protection of internally displaced persons. New settlements are being built for IDPs as well as justice and transparency ensured in providing them with housing.
It was stated that implementation of the instruction given by the First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva, who treats the problems of citizens with special needs in a sensitive way, about relocation of the IDPs living  under the most severe conditions and damaged buildings to new apartments is being continued.
It should also be noted that on August 21, Deputy Chairman of the State Committee Fuad Huseynov received the IDPs temporarily settled  in Agstafa and Gazakh, and  Deputy Chairman  Sabir Ahmadov received the IDPs temporarily settled in Tovuz regions.