Görüşlər 25 İyun, 2019
İyunun 25-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev məcburi köçkünlərin növbəti qəbulunu keçirib.
Prezident İlham Əliyev sosial müdafiəyə xüsusi ehtiyacı olan vətəndaşların, o cümlədən məcburi köçkünlərin müraciətlərinə diqqət və həssaslıq göstərilməsini bütün dövlət qurumlarının mühüm və təxirəsalınmaz vəzifəsi kimi müəyyənləşdirib. Dövlətimizin başçısının tapşırığına uyğun olaraq, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində də vətəndaşların öz müraciət hüquqlarını mövcud qanunvericilik əsasında sərbəst və rahat həyata keçirməsi üçün zəruri şərait yaradılıb.
Dövlət Komitəsində bu gün keçirilən qəbulda 40-dan çox vətəndaşın müraciəti dinlənilib və müvafiq qaydada qeydə alınaraq rəsmiləşdirilib. Müraciətlər, əsasən, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, vahid aylıq müavinətin təyin edilməsi, məşğulluq, status və digər məsələlərlə bağlı olub.
Məcburi köçkünlərə bir daha bildirilib ki, onların problemlərinin həlli Prezident İlham Əliyevin sosial siyasətinin prioritet istiqamətlərdəndir. Bu kateqoriyadan olan vətəndaşların mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün mühüm tədbirlər görülür və bu proses mərhələli şəkildə həyata keçirilir. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın ən ağır şəraitdə yaşayan məcburi köçkünlərin yeni mənzillə birinci növbədə təmin edilməsi barədə tapşırığı icra olunur.
Qəbula gələn vətəndaşların qaldırdıqları məsələlər diqqətlə araşdırılacaq və mövcud qanunvericilik çərçivəsində həll ediləcəkdir.

Görüşlər 25 JUNE, 2019
On June 25, Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee for Refugees and IDPs held the next reception of IDPs.
The President Ilham Aliyev defined paying attention and sensitivity to the appeals of the citizens who are in particular need of social protection, including IDPs as an important and urgent task of all state authorities. According to the instruction of the head of our state the State Committee for Refugees and IDPs created the necessary conditions for citizens to freely and conveniently exercise their right of appeal based on the effective legislation.
The appeals of more than 40 citizens were listened to and properly registered at the reception held today at the State Committee. The appeals were mainly related to improvement of housing and living conditions, determination of single monthly allowance, employment, status and other issues.
IDPs were once again informed that addressing their problems is of the priorities of the President Ilham Aliyev`s social policy. Important measures are being taken to improve the housing and living conditions of the citizens from this category, and this process is being implemented in stages. The instruction given by the First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva about providing the IDPs living in the most severe conditions with new apartments in the first place is being implemented.
The issues raised by the citizens who attended the reception will be investigated in detail and settled within the effective legislation.