Məcburi köçkün şagirdlərə ixtisas seçimi ilə bağlı tövsiyələr verilib
Mayın 31-də Bakının Qaradağ rayonundakı “Qobu Park” yaşayış kompleksində məcburi köçkün şagirdlərin ixtisas seçiminə yardım göstərmək məqsədilə təlim təşkil edilib.
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə həyata keçirilən layihənin rəhbəri Füzuli rayonundan məcburi köçkün, “Qobu Park”ın sakini jurnalist Arzu Əliyevadır. Təlimə yaşayış kompleksində fəaliyyət göstərən 32 nömrəli Ağdam, 29 nömrəli Laçın tam orta məktəblərinin müəllimləri və yuxarı sinif şagirdləri cəlb ediliblər.
Təlimçilər - Azərbaycan Müəllim İnkişafı Mərkəzinin eksperti, Xəzər Universitetinin və Bakı Ali Neft Məktəbinin müəllimi Qoşqar Məhərrəmov, AMEA-nın Mərkəzi Nəbatat Bağının Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Fərid Seyfullayev şagirdlərə peşə və ixtisas seçimi ilə bağlı maraqlı və faydalı məlumatlar verib, uğurlu karyera qurmağın xüsusiyyətləri barədə söhbət açıblar, təlim iştirakçılarının suallarını cavablandırıblar.
Layihə rəhbəri Arzu Əliyeva təlimin məqsədi haqqında deyib: "Peşə və ixtisas seçimi hər bir gəncin həyatında ən önəmli qərarlardan biridir. Müasir dünyanın tələbinə uyğun olaraq ixtisas insanın xarakterinə, fiziki və psixi potensialına uyğun olmalıdır.Bu məsələdə müəllimlərin də üzərinə böyük məsuliyyət düşür. Çünki onlar şagirdlərin həm bilik səviyyəsinə, həm də xarakterinə yaxşı bələddirlər. Təlimin məqsədi şagirdlərin ixtisas seçiminə kömək göstərməklə yanaşı, bu işdə düzgün istiqaməti tapmaqda müəllimlərə də yardımçı olmaqdır. Eyni zamanda şagirdləri qəbul imtahanının ikinci mərhələsinə psixoloji olaraq hazırlamaq, ixtisas seçimlərində istiqamət və motivasiya verməkdən ibarətdir".

Tədbirlər 31 MAY, 2019
On May 31, training was organized in “Gobu Park” residential complex at Garadagh district of Baku to help internally displaced students in their choices of specialties. Head of the project supported by the State Committee for Refugees and IDPs of the Republic of Azerbaijan is a refugee from Fuzuli, resident of “Gobu Park”, journalist Arzu Aliyeva. Teachers and senior students of Aghdam secondary school No. 32 and Lachin secondary school No. 29 were involved in the training.
Trainers - expert of Azerbaijan Teacher Development Center, teacher of Khazar University and Baku Higher Oil School Goshgar Maharramov, chairman of the Central Botanical Garden`s Young Scholars and Specialists Council Farid Seyfullayev gave interesting and useful information about the choice of professions and specialties to students, spoke about the ways of building a successful career and answered the questions of participants.
Project Manager Arzu Aliyeva said about the purpose of the training: “The choice of profession and specialty is one of the most important decisions in the life of every young person. According to requirements of the modern world, specialty should be appropriate to the character, physical and psychological potential of a person. Teachers also have a great responsibility on this issue because they are well aware of the level of knowledge and character of students. The purpose of the training is also to assist teachers in finding the right direction, along with helping students in their choices of specialties. The purpose, at the same time, is to psychologically prepare students for the second stage of admission exams, and give them direction and motivation in specialty choice.”