Görüşlər 14 May, 2019
Mayın 14-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev vətəndaşların növbəti qəbulunu keçirib. Dövlət Komitəsinin sədri əksəriyyəti məcburi köçkün olan vətəndaşları növbəlilik prinsipi əsasında fərdi qaydada qəbul edib, onların müraciətlərini dinləyib.
Bundan başqa, Suraxanı rayonu ərazisindəki keçmiş 1 saylı texniki peşə məktəbinin binasında müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünlərin bir qrupu da qəbulda olublar. Mənzil-məişət şəraitlərinin yaxşılaşdırılması ilə əlaqədar müraciət edən vətəndaşlara məlumat verilib ki, onlar mərhələli şəkildə yeni mənzillərlə təmin ediləcəklər. Bütün müraciətlər müvafiq qaydada qeydə alınıb və rəsmiləşdirilib. Vətəndaşlara bildirilib ki, hər bir müraciət araşdırılacaq, qanunauyğun tədbirlər görüləcək və bu barədə onlara məlumat veriləcəkdir.
Məcburi köçkünlərə bir daha bildirilib ki, Prezident İlham Əliyev onların problemlərinin həllini sosial siyasətin başlıca istiqamətlərindən biri kimi müəyyənləşdirib. Bu kateqoriyadan olan vətəndaşlar üçün müasir tipli qəsəbələrin salınması davam etdirilir. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın tapşırığı əsasında, məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşma yerlərində müntəzəm monitorinqlər aparılır, ən ağır şəraitdə yaşayanlar müəyyənləşdirilir və onlar yeni mənzillərə birinci növbədə köçürülürlər.
Qeyd edək ki, ötən bir il ərzində 10.288 vətəndaş Dövlət Komitəsinin sədrinin qəbulunda olub. Onlardan 5758 nəfəri Dövlət Komitəsində, 1812 nəfəri, mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları rəhbərlərinin şəhər və rayonlarda vətəndaşların qəbulu cədvəlinə uyğun olaraq, bölgələrdə, 2718 nəfər isə Bakı şəhərinin rayonlarında və ətraf ərazilərdə keçirilən səyyar görüşlər zamanı qəbul edilib.

Görüşlər 14 MAY, 2019
On May 14, Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee for Refugees and IDPs, held the next reception of citizens.
Chairman of the State Committee received citizens consisting mostly of IDPs individually by turns and listened to their appeals. In addition, a group of IDPs temporarily settled in the building of the former vocational school No. 1 at Surakhani district also attended the reception. Citizens appealed for improvement of the housing and living conditions were informed that they will be provided with new apartments in stages.
All appeals were accordingly recorded and formalized. Citizens were said that each appeal will be investigated, appropriate measures will be taken according to legislation and they will be informed about it.
It was pointed out to IDPs once again that the President Ilham Aliyev defined the solution of IDP problems as one of the main directions of social policy. Modern-type settlements are being built for citizens of this category. Based on the instruction given by the First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva, regular monitoring is carried out in IDP`s temporary settlements, those living under the most severe conditions are identified and they are relocated to new apartments in the first place.
It should be noted that Chairman of the State Committee received 10,288 citizens over the past year. 5758 of them were received at the State Committee, 1812, according to the schedule of reception of citizens in the cities and regions by the heads of central executive powers, in the regions, and 2718 at the districts of Baku and surrounding areas.