Dövlət Komitəsinin sədri Avropa Şurasının Siyasi Məsələlər Direktorluğunun rəhbəri ilə görüşüb
Mayın 7-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Azərbaycanda səfərdə olan Avropa Şurasının Siyasi Məsələlər Direktorluğunun rəhbəri Aleksandr Qesselin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Dövlət Komitəsinin sədri qonağa Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüş 1 milyon 200 mindən çox soydaşımızın üzləşdiyi məhrumiyyətlər, məruz qaldıqları maddi və mənəvi itkilər, bu problemin həllinə beynəlxalq təşlikatların münasibəti, dövlətimizin öz imkanları daxilində gördüyü işlər və qarşıda duran vəzifələr haqqında məlumat verib. BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsinin, həmçinin Avropa Şurası Parlament Assambleyasının Azərbaycan torpaqlarının əhəmiyyətli hissəsinin işğalı ilə bağlı narahatlığının ifadə olunduğu, münaqişə ərazisindən köçkün düşmüş şəxslərin öz evlərinə təhlükəsiz və ləyaqətlə qayıtması hüququnu bir daha təsdiqləyən 25 yanvar 2005-ci il tarixli 1416 saylı qətnaməsinin hələ də icra edilmədiyi diqqətə çatdırılıb.
Dövlət Komitəsinin sədri bildirib ki, münaqişənin həlli istiqamətində beynəlxalq təşkilatlar qəti addımlar atmalı, insanların pozulmuş hüquqları bərpa edilməlidir.
Qeyd olunub ki, münaqişədən zərər çəkən, ağır məhrumiyyətlərə məruz qalmış məcburi köçkünlərlə bağlı ölkəmizdə ardıcıl və məqsədyönlü dövlət siyasəti həyata keçirilir.
Dövlət Komitəsinin sədri bildirib ki, Azərbaycan çox az ölkələrdəndir ki, münaqişənin siyasi həllini tapmamış məcburi köçkünlərin sosial rifahını və mənzil- məişət şəraitini yaxşılaşdırır. Prezident İlham Əliyev bu kateqoriyadan olan soydaşlarımızın mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, habelə məşğulluğunun təmin edilməsi üçün məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirir. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli üçün məqsədyönlü iş aparır.
Avropa Şurasının Siyasi Məsələlər Direktorluğunun rəhbəri Aleksandr Qessel qəbula görə təşəkkürünü bildirib, Azərbaycanda məcburi köçkünlərə göstərilən dövlət qayğısını yüksək qiymətləndirib və bunun bütün dünya üçün mühüm təcrübə olduğunu diqqətə çatdırıb.

Chairman of the State Committee met with Director of the Council of Europe`s Political Affairs Directorate
Görüşlər 07 MAY, 2019
On May 7, Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee for Refugees and IDPs met with the delegation led by Director of the Council of Europe`s Political Affairs Directorate Alexander Gessel who is currently in Azerbaijan.
Chairman of the State Committee informed the guest about deprivations, material and moral losses faced by over 1 million 200 thousand of our compatriots who became refugees and IDPs as a result of the Armenian-Azerbaijani, Nagorno-Karabakh conflict, as well as the attitude of international organizations to the solution of this problem, the work done by our state within its capabilities and the forthcoming tasks. It was underlined that the four resolutions of the UN Security Council, as well as the Resolution No.1416, dated on January 25, 2005 of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe in which concern expressed about the occupation of a significant part of the Azerbaijani lands and reaffirm the right of displaced persons to return to their homes safely and with dignity from the territory of conflict are still not implemented.
Chairman of the State Committee said that international organizations shall take decisive steps to resolve the conflict, and violated human rights shall be restored.
It was noted that a consistent and purposeful state policy is being implemented in our country regarding the IDPs who suffered by the conflict, faced severe deprivations. Chairman of the State Committee said that Azerbaijan is one of the few countries that improve the social wellbeing and housing and living conditions of IDPs prior to political solution of the conflict. President Ilham Aliyev takes purposeful measures to improve the housing and living conditions of our compatriots from this category, as well as to ensure their employment. The First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva implements purposeful work to solve the problems of IDPs.
Director of the Council of Europe`s Political Affairs Directorate Alexander Gessel thanked for the reception, highly appreciated the state care for IDPs in Azerbaijan and pointed out that it is an important practice for the whole world.