Dövlət Komitəsinin sədri “Mine Mark” Fondunun nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Aprelin 24-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Niderland Krallığıın “Mine Mark” Fondunun ölkəmizdə səfərdə olan nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Dövlət Komitəsinin sədri Ermənistanın hərbi təcavüzü və işğalçılıq siyasəti nəticəsində ölkəmizin üzləşdiyi humanitar problemlər, bu problemlərin həlli istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər haqqında qonaqlara məlumat verib. Qeyd edilib ki, Prezident İlham Əliyev müharibədən əziyyət çəkən və sosial müdafiəyə xüsusi ehtiyacı olan insanlara, o cümlədən qaçqınlara və məcburi köçkünlərə dövlət qayğısının artırılmasını daim diqqətdə saxlayır. Hələ də ağır şəraitdə yaşayan məcburi köçkünlərin yeni mənzillərə birinci növbədə köçürülməsi barədə Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın tapşırığı icra edilir.
Bildirilib ki, işğalçı Ermənistan hərbi təxribatlar törətmək və atəşkəs rejimini müntəzəm şəkildə pozmaqla qoşunların təmas xəttinə yaxın ərazilərdə yaşayan mülki əhalinin, o cümlədən uşaqların həyatını ciddi təhlükə qarşısında qoyur. Azərbaycan özünün işğaldan azad edilən ərazilərini minalardan təmizləyib, bərpa-abadlıq işləri aparsa da, həmin ərazilərdə mina təhlükəsi ilə bağlı maarifləndirmə işlərinin aparılması öz aktuallığını saxlayır.
“Mine Mark” Fondunun həmtəsisçiləri Lalə Mustafazadə-Van der Kolk, Nils Hegel, ictimaiyyətlə əlaqələr meneceri İlaria Vallini, maliyyə və strategiya meneceri Aleksandr Zrdavkovski təmsil etdikləri qeyr-hökumət təşkilatının ötən il yaradıldığını, uşaqları, gəncləri minalardan, partlayıcı döyüş sursatlarından qorumaq məqsədi ilə layihələr həyata keçirdiyini, Azərbaycanda da belə layihələrin icrası üzrə əməkdaşlıq perspektivlərinin olduğunu bildiriblər.
Niderlandlı qonaqlar sonra Abşeron rayonunun Masazır qəsəbəsində məcburi köçkünlərlə görüşüb, onların yaşayış şəraiti ilə tanış olublar.

Chairman of the State Committee meets with the delegation of Mine Mark Foundation
On April 24, Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and Internally Displaced Persons Rovshan Rzayev met with the delegation of Mine Mark Foundation of the Kingdom of the Netherlands on a visit in our country.
Chairman of the State Committee informed the guests about the humanitarian problems our country faced as a result of Armenia’s military aggression and occupation policy, and measures taken to solve these problems. It was noted that President Ilham Aliyev pays constant attention to increasing state care for those who suffer from war and need special social protection, including refugees and internally displaced persons. Task of the First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva on the relocation of internally displaced persons still living in tough conditions to the new apartments in the first place is executed.
It was noted that the occupying Armenia poses a serious threat to the lives of civilian population, including children, living in areas near the contact line, by committing military sabotage and regularly violating the ceasefire. Although Azerbaijan has cleared the occupied territories from mines and carries out restoration and renovation works, conducting awareness-raising activities on mine hazards in these areas remains urgent.
Co-founders of the Mine Mark Foundation Lala Mustafazada-Van der Kolk, Nils Hegel, public relations manager Ilaria Vallini, finance and strategy manager Alexander Zrdavkovski stated that the non-governmental organization they represent was established last year, implements projects to protect children, youths from mines, explosives ammunition and that there are prospects for cooperation on implementation of such projects in Azerbaijan.
At the meeting, views were exchanged on the issues of mutual interest.
Then guests from the Netherlands met with internally displaced persons in Masazir settlement of Absheron district and got acquainted with their living condition.