Görüşlər 16 Aprel, 2019
Aprelin 16-da Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində vətəndaşların növbəti qəbulu keçirilib.
Qəbulda Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev, sədr müavinləri, aparat rəhbəri, şöbə müdirləri və departament direktorları iştirak ediblər.
Əvvəlcədən qəbula yazılmış vətəndaşlar Dövlət Komitəsinin sədri tərəfindən fərdi qaydada qəbul ediliblər. Onların müraciətləri, əsasən, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, vahid aylıq müavinətin təyin edilməsi, məşğulluq, status və digər məsələlərlə bağlı olub.
Məlumat verilib ki, Prezident İlham Əliyev məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli ilə əlaqədar məsələləri sosial siyasətin prioritet istiqamətlərindən biri kimi müəyyən edib. Məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, maddi rifah halının yüksəldilməsi daim diqqət mərkəzindədir. Bu məqsədlə yaşayış binalarının tikintisi davam etdirilir. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva müharibədən zərər çəkən insanların, o cümlədən məcburi köçkünlərin daim qayğısına qalır, onların mənzil, təhsil, sağlamlıq problemlərinin həlli üçün mühüm işlər görür.

Next reception of citizes is held at the State Committee
On April 16, the next reception of citizens was held at the State Committee for Refugees and Internally Displaced Persons.
Chairman of the State Committee Rovshan Rzayev, deputy chairmen, head of office, heads of divisions and departments attended the reception.
Citizens, who were registered for the reception in advance, were accepted by the Chairman of the State Committee individually. Their applications were mainly about improvement of housing-living condition, determination of single monthly allowance, employment, status and other issues.
It was informed that President Ilham Aliyev considered the issues related to the solution of social problems of internally displaced persons as one of the priorities of social policy. Improvement of housing-living condition of internally displaced persons, increasing their material wellbeing is always in the focus of attention. For this purpose, construction of residential buildings is continued. First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva constantly cares about the people suffered from war, including internally displaced persons, and does works necessary to solve their housing, education and health problems.
The issues raised by the citizens who were at the reception at the State Committee will be investigated and will be solved according to the legislation.