Dağlıq Qarabağda məcburi köçkünlərə təlim keçiblər
Aprelin 8-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi Dağlıq Qarabağın işğaldan azad edilmiş ərazisində yerləşən Şıxarx qəsəbəsində, məcburi köçkünlərin yaşayış kompleksində Müdafiə Nazirliyinin dəstəyi ilə ilk tibbi yardım üzrə təlim təşkil edib.
Sarıcalı Hərbi Hospitalının tibb işçiləri tərəfindən açıq havada keçirilən təlimə kompleksdə məskunlaşmış 100-dən çox məcburi köçkün cəlb olunub. Onlar hər hansı qəza zamanı və həyat üçün təhlükə yaradan vəziyyətlərdə, o cümlədən hərbi əməliyyatlar nəticəsində xəsarət alanlara həkim gələnədək ilk yardım göstərilməsi üsul və qaydaları üzrə praktiki məşqlərdə iştirak ediblər. Təlimçi həkimlər məcburi köçkünlərin çoxsaylı suallarını cavablandırıb, onlara ilk tibbi yardımın xüsusiyyətləti və əhəmiyyəti barədə ətraflı məlumat veriblər.
General-mayor Hikmət Həsənovun şəxsi nəzarəti altında aparılan təlimə tibb xidməti polkovnik-leytenantı Hüseyn Əliyev rəhbərlik edib.
Dövlət Komitəsi işğaldan azad edilmiş və qoşunların təmas xəttinə yaxın ərazilərdə yaşayan məcburi köçkün vətəndaşlarımız arasında ilk tibbi yardım üzrə maarifləndirmə işinin aparılmasını vacib sayır.
Təlimlərin məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşdığı digər yaşayış yerlərində də aparılması nəzərdə tutulur.

Internally displaced persons are trained in Nagorno Karabakh
On 8 April, the State Committee on Deals of Refugees and Internally Displaced Persons organized training on primary medical assistance at the residential complex of internally displaced persons in Shikharkh settlement located in the liberated territories of Nagorno Karabakh, with the support of the Defense Ministry.
More than 100 displaced persons settled in the complex were involved in the training held by medical employees of the Sarijali Military Hospital in the open-air. They participated in practical exercises on methods and rules for first aid provision in any accident and life-threatening situations, including to those injured as a result of military operations until the doctor arrives. Trainer doctors responded to numerous questions of internally displaced persons and provided them with detailed information on the features and importance of primary medical assistance.
Lieutenant Colonel of medical service Huseyn Aliyev headed the training held under the personal supervision of Major General Hikmet Hasanov.
The State Committee considers it important to carry out awareness-raising work on primary medical assistance among our internally displaced citizens living in the liberated territories and the areas near the contact line of the troops.
The trainings are planned to be conducted in other residential areas where internally displaced persons are temporarily settled as well.