Dövlət Komitəsində Kəlbəcərin işğalının ildönümü qeyd edilib
Aprelin 2-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində Kəlbəcər rayonunun Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edilməsinin 26-cı ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib.
Tədbirdə Dövlət Komitəsinin sədri, sədr müavinləri, departament və şöbə rəhbərləri, Kəlbəcər rayonundan olan ziyalılar, Qarabağ müharibəsi veteranları, ictimai fəallar, həmçinin Aprel qazilərindən bir qrupu iştirak edib.
Azərbaycanın suverenliyi, istiqlaliyyəti və ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olmuş şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Kəlbəcərin təcavüzkar Ermənistan tərəfindən işğalına imkan yaradan hərbi-siyasi səbəblər haqqında danışıb, o dövrdə Azərbaycana rəhbərlik edən şəxslərin naşı və səriştəsiz idarəçiliyi nəticəsində ölkədə bütün sahələrdə dərin böhran yarandığını qeyd edib. Hətta belə bir vəziyyətdə yerli vətənpərvərlərin öz doğma yurdlarını qəhrəmanlıqla müdafiə etmələrinə baxmayaraq, xaricdən dəstək alan ermənilər rayonu uzunmüddətli döyüşlərdən sonra rayon ərazisini işğal edə biliblər. Kəlbəcərdə erməni vəhşiliyinin tarixçəsi 1992-ci il aprelin 7-dən 8-nə keçən gecə Ağdaban və Çayqovuşan kəndlərinə qəfil hücumla başlayıb. Burada əhaliyə amansız divan tutulub, onlar işgəncələrə məruz qalıb. Ermənistan silahlı dəstələri 1993-cü il martın 27-də geniş miqyaslı hücuma keçərək aprelin 2-də rayonu tamamilə işğal ediblər. Başlıbel kəndinin 62 sakini isə işğaldan sonra üç aydan artıq müddətdə mühasirədə qalaraq dağlara sığınıblar. Onlardan yalnız 30 nəfəri sağ qalıb.
Kəlbəcərin işğalı ilə əlaqədar BMT Təhlükəsizlik Şurası 822 saylı Qətnamə qəbul edib. Qətnamədə bütün işğalçı qüvvələrin Kəlbəcər və Azərbaycanın digər işğal olunmuş rayonlarından dərhal çıxarılması tələb olunur. Lakin indiyədək Təhlükəsizlik Şurasının digər 3 qətnaməsi kimi, bu qətnamə də yerinə yetirilməyib.
Kəlbəcərin 60 min nəfər əhalisi hazırda respublikanın 56 rayonunun 770 yaşayış məntəqəsində müvəqqəti məskunlaşıb. Onlar da dövlətimizin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunublar. Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli ilə bağlı tapşırıqlarının icrası nəticəsində kəlbəcərli didərginlərin də mənzil-məişət şəraiti, maddi vəziyyəti yaxşılaşdırılır. Anım tədbirində çıxış edən kəlbəcərli ziyalılar və ictimai fəallar buna görə dövlətimizin rəhbərlərinə minnətdarlıq bildiriblər.
Azərbaycan Ordusunun Aprel zəfərinin 3-cü ildönümünə təsadüf edən anım tədbirinin iştirakçısı olan qazilər isə silahdaşları ilə birgə bu zəfərin qazanılmasında göstərdikləri şücaətlərdən söz açaraq deyiblər ki, Ali Baş Komandanın əmrini gözləyən qəhrəman əsgər və zabitlərimizin torpaqlarımızı işğaldan azad etməyə hər an hazırdırlar.

Anniversary of the occupation of Kalbajar is celebrated at the State Committee
On April 2, commemorative event on the 26th anniversary of the occupation of Kalbajar region by Armenian armed forces was held at the State Committee on Deals of Refugees and Internally Displaced Persons.
The event was attended by the Chairman of the State Committee, deputy chairmen, heads of departments and divisions, intellectuals from Kalbajar region, Karabakh war veterans, social activists and a group of April veterans as well.
Memory of the martyrs who died for the sake of sovereignty, independence and territorial integrity of Azerbaijan was commemorated with a minute of silence.
Chairman of the State Committee Rovshan Rzayev spoke about the military-political reasons for Kalbajar’s occupation by aggressive Armenia and noted that deep crisis occurred in all spheres of the country as a result of new and incompetent management of the persons leading Azerbaijan at that time. Even though local patriots heroically defended their native lands in such a situation, the Armenians receiving support from abroad were able to occupy the territory of the region after long battles. History of the Armenian aggression in Kalbajar began with a sudden attack on Aghdaban and Chaygovushan villages on the night of 7 to 8 April 1992. Here, the people were lynched and tortured. On March 27, 1993, Armenian armed forces launched a large-scale attack and completely occupied the region on April 2. 62 residents of Bashlibel village were besieged for more than three months after the occupation and found shelters in the mountains. Only 30 of them survived.
The UN Security Council adopted Resolution No. 822 on the occupation of Kalbajar. The resolution requires immediate withdrawal of all occupying forces from Kalbajar and other occupied regions of Azerbaijan. However, as the other 3 resolutions of the Security Council, this resolution was not implemented so far.
60 thousand people of Kalbajar are currently temporarily settled in 770 settlements of 56 regions of the republic. They are also covered with attention and care of our state. As a result of implementation of the tasks of the President Ilham Aliyev and First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva on the solution of social problems of internally displaced persons, housing-living condition and financial situation of the exiles from Kalbajar are improved. Intellectuals and social activists from Kalbajar spoke at the commemorative event and thanked the heads of our country for this.
Veterans, who participated in the commemorative event coinciding with the 3rd anniversary of the April’s victory of Azerbaijani Army, spoke about their courage in winning this victory together with their fellows in arms and said that our hero soldiers and officers who are waiting for the command of the Supreme Commander are ready to liberate our lands from occupation.