Dağlıq Qarabağda və Cocuq Mərcanlıda şəhidlərin şərəfinə ağacəkmə aksiyası keçirildi
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Müdafiə Nazirliyinin, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, Tərtər Rayon İcra Hakimiyyətinin dəstəyi ilə, əvvəllər Dağlıq Qarabağın inzibati ərazisi olmuş Şıxarx qəsəbəsində 2016-cı ilin Aprel döyüşlərində Talış yüksəkliyi istiqamətindəki döyüşlərdə şəhid olmuş hərbçilərin şərəfinə ağacəkmə aksiyası keçirilib. Bu məqsədlə ayrılmış torpaq sahəsində ağac tingləri ay-ulduz formasında əkilib.
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sabir Əhmədov, Tərtər rayon icra hakimiyyətinin başçısı Müstəqim Məmmədov, Qarabağ müharibəsinin veteranı, Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı Mövsüm Məmmədov, keçmiş Tərtər özünümüdafiə batalyonunun komandiri Pənah Məmmədov və şəhid ailələri tədbirdə çıxış edərək torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi uğrunda canını fəda edən igid hərbçilərimizin xatirəsinin xalqımız üçün əziz olduğunu, dövlətimizin şəhidlərə böyük ehtiram, onların ailələrinə xüsusi diqqət və qayğı göstərdiklərini bildiriblər.
Qeyd edilib ki, üç il əvvəl möhtərəm Prezident, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu işğalçı qüvvələrə ağır, sarsıdıcı zərbə vurub. Torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpası istiqamətində mühüm bir addım atılıb. Prezident İlham Əliyev Aprel döyüşlərini dövlətimizin, xalqımızın, ordumuzun gücünü göstərən şanlı hərbi qələbə kimi dəyərləndirib.
Tədbirdə iştirak edən şəhid ailələrinin üzvləri dövlət qurumlarının burada olan nümayəndələri və hərbçilərlə birlikdə ərazidə ağac tingləri əkdilər. Üstünə Azərbaycan bayrağı bərkidilmiş hər tingin qarşısında bir şəhidin şəklinin və bioqrafik məlumatlarının əks olunduğu lövhə yerləşdirilib.
Sonra tədbir iştirakçıları Şıxarx qəsəbəsində məcburi köçkünlər üçün salınmış qəsəbədəki klub-icma mərkəzində şəhidlərimizə ehtiram əlaməti olaraq verilən ehsan məclisində iştirak etdilər.
*** Eyni məqsədlə Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndi ərazisində ağacəkmə aksiyası keçirilib. Yuxarıda adıçəkilən dövlət qurumları və Cəbrayıl Rayon İcra Hakimiyyətinin dəstəyi ilə keçirilən aksiyada Lələtəpə yüksəkliyi istiqamətində ordumuzun uğurlu əks-həmlə əməliyyatları zamanı qəhrəmancasına həlak olmuş şəhidlərin ailə üzvləri, döyüş yoldaşları, həmin ərazilərdə hərbi xidmət keçən gənc əsgərlər, Cocuq Mərcanlı kəndinin sakinləri iştirak ediblər. Lələtəpə uğrunda döyüşlərdə həlak olmuş 22 şəhidin hər birinin adına kəndin girişində yolun kənarında çinar ağacı əkilib, onların yanında xüsusi məlumat lövhəsi yerləşdirilib və üzərinə Azərbaycan bayrağı bərkidilib.

Tree-planting campaign in honor of martyrs in Nagorno Karabakh and Jojuq Marjanli is held
Tree-planting campaign in honor of the military personnel, who were martyred in the battles of the Talysh altitude during April battles in 2016 in the Shikharkh settlement, which was an administrative territory of Nagorno Karabakh previously, was held with the initiative and organization of the State Committee on Deals of Refugees and Internally Displaced Persons, and the support of the Ministry of Defense, the Ministry of Ecology and Natural Resources and the Tartar Region Executive Authority. Tree seedings were planted in the form of a moon-star in the land area allocated for this purpose.
Deputy Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and Internally Displaced Persons Sabir Ahmadov, Head of Tartar Region Executive Power Mustagim Mammadov, veteran of Garabagh war, National Hero of Azerbaijan Movsum Mammadov, commander of the former Tartar self-defense battalion Panah Mammadov and martyrs’ families spoke at the event and stated that the memory of our brave military personnel who sacrificed their lives for the liberation of our lands is dear for our people, our state pays great respect for our martyrs and care and attention to their families.
It was noted that three years ago, under the leadership of the respected President, Supreme Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev, the Azerbaijani Army had struck a heavy, crushing blow to the occupying forces. An important step was taken to liberate our lands, to restore the territorial integrity of our country. President Ilham Aliyev considered the April battles as a glorious military victory showing the power of our state, our people and our army.
Members of the martyrs’ families who attended the event planted tree seedings in the area together with the representatives of state agencies and military personnel. A plaque depicting the picture and biographical information of a martyr was placed in front of every seeding on which Azerbaijani flag was fixed.
Then the event participants attended the commemorative feast meeting, which was provided as a sign of respect to our martyrs at the club-community centre in the settlement constructed for internally displaced persons in Shikharkh settlement.
Tree-planting campaign for the same purpose took place in the territory of Jojug Marjanli village of Jabrayil region. Family members, comrades of the martyrs who died heroically during successful counter-attack operations of our army in the direction of Lalatapa altitude, young soldiers doing military service in those areas and residents of Jojug Marjanli village participated in the campaign, which held with the support of the above-mentioned state bodies and Jabrayil Region Executive Power. A plank tree was planted at the entrance of the village, along the road in the name of each of the 22 martyrs killed in the battles for Lalatapa, a special information plaque was placed beaside them and Azerbaijani flag was fixed on them.