Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyəti Azərbaycanda məcburi köçkünlərlə bağlı yeni layihənin icrasına başlayıb.
Görüşlər 05 İyun, 2018
İyunun 4-də Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayevlə Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin (GİZ) Azərbaycan üzrə direktoru xanım Sonia Fontaine arasında görüş keçirilib. Görüşdə Azərbaycanda qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli istiqamətində dövlət tərəfindən görülən işlərdən danışılıb. Dövlət Komitəsinin sədri qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində əhəmiyyətli addımlar atılır. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva tərəfindən də bu istiqamətdə ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilir. Bütün bunların nəticəsində 300 minə yaxın məcburi köçkün yeni mənzillərlə təmin olunub. Dövlət Komitəsinin sədri, xanım Sonia Fontaineyə rəhbərlik etdiyi humanitar təşkilatın xətti ilə ölkəmizdə olan qaçqın və məcburi köçkünlərlə bağlı həyata keçirilən layihələrə və onların problemlərinin həllinə göstərilən köməkliyə görə təşəkkürünü bildirib. GİZ-in nümayəndə heyətinin rəhbəri Sonia Fontaine Almaniya-Azərbaycan əlaqələrinin hazırki səviyyəsini yüksək qiymətləndirib. İki ölkə arasında müxtəlif sahələri əhatə edən layihələrin həyata keçirildiyinə diqqət çəkib. Nümayəndə heyətinin rəhbəri əlaqələrin bundan sonra da inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətindən danışıb. Görüşdə layihə haqqında ətraflı məlumat verilib, qeyd edilib ki, layihə çərçivəsində müxtəlif istiqamətli fəaliyyətlərin həyata keçirilməsi ilə məcburi köçkünlər üçün yeni gəlir imkanlarının yaradılması gözlənilir. Daha sonra görüşdə GİZ və Qaçqın və Məcburi Köçkünlərlə İş üzrə Dövlət Komitəsinin birgə həyata keçirəcəyi layihə müzakirə edilib. Layihə ilə ümumi tanışlıqdan sonra onun genişləndirilməsi imkanları müzakirə edilib. Layihənin ikitərəfli əlaqələrin inkişaf etdirilməsinə töhvə verəcəyinə əminlik ifadə edilib. Tərəflər qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər barədə ətraflı fikir mübadiləsi aparıblar.

German Society for International Cooperation started to implement a new project related to IDPs in Azerbaijan
Görüşlər 05 JUNE, 2018
On June 4, a meeting was held between Rovshan Rzayev, the Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs of the Republic of Azerbaijan and Mrs. Sonia Fontaine, the country director of German Society for International Cooperation (GIZ) in Azerbaijan. The work done by the state to address the social problems of refugees and IDPs in Azerbaijan was discussed at the meeting. The Chairman of the State Committee noted that important steps are being taken by the President Ilham Aliyev to address the social problems of refugees and IDPs and improve their housing and living conditions. The First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva also takes consistent and purposeful measures in this area. As a result, nearly 300 thousand IDPs were provided with new apartments. The Chairman of the State Committee expressed his gratitude to Mrs. Sonia Fontaine for the support provided to the projects related to refugees and IDPs and assistance to the solution of their problems through the German humanitarian organization. Sonia Fontaine, the head of the GIZ delegation, highly appreciated the current level of the German-Azerbaijani relations. She drew attention to the implementation of projects covering various areas between the two countries. The head of the delegation spoke about the importance of further development of relations. Detailed information was given about the project at the meeting and it was noted that the implementation of various activities within the project will create new income opportunities for IDPs. Later the joint project to be implemented by the GIZ and the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs was discussed. After the general acquaintance with the project, opportunities for its expansion were discussed. Confidence was expressed that the project will contribute to the development of bilateral relations. The parties exchanged views on other issues of mutual interest.