BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının İcraiyyə Komitəsinin sessiyasında Azərbaycan həqiqətlərindən danışılıb
Mətbuat xidmətinin məlumatı 03 Oktyabr, 2017
Baş nazirin müavini Əli Həsənov: Azərbaycanın üzləşdiyi Dağlıq Qarabağ problemi təkcə regionun deyil, bütün dünyanın problemidir Oktyabrın 2-də İsveçrənin Cenevrə şəhərində BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının İcraiyyə Komitəsinin 68-ci sessiyası işə başlayıb. Tədbirdə Azərbaycanı Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənovun rəhbərliyi ilə nümayəndə heyəti təmsil edir. Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəisi Firudin Nəbiyev də nümayəndə heyətinin tərkibində sessiyada iştirak edir. Sessiyanın açılışında BMT-nin qaçqınlar üzrə ali komissarı Filippo Qrandi çıxış edib. O bildirib ki, hazırda dünyada 65 milyondan artıq insan qaçqın və məcburi köçkün həyatı yaşayır. 2017-ci il ərzində isə dünyadakı münaqişələr nəticəsində daha iki milyon insan öz ev-eşiyini tərk edərək qaçqına çevrilib. Myanma, Suriya, İraq və ya Sudan kimi ölkələrdəki münaqişə və hərbi təcavüzlə yanaşı, təbii fəlakətlər də dünyanın müxtəlif bölgələrində qaçqınların sayının artmasına gətirib çıxarır. Dünyada ekstremizm və terrorizm kimi təhlükələrlə yanaşı, ksenofob yanaşmalar da qaçqınların ağır vəziyyətinə böyük zərbə vurur. Misal üçün, Myanmada dövlət tərəfindən onilliklərdən bəri Rohinca müsəlmanlarına vətəndaşlıq hüququnun verilməməsi də beynəlxalq hüquq və konvensiyalara zidd addımlar sırasındadır. Ali komissar dünya ölkələrini münaqişələrin nizamlanmasında humanizm və insan amilini diqqət mərkəzində saxlamağa, arzuolunmaz miqrasiya axınlarının səbəblərini birgə və kompleks tədbirlərin sayəsində aradan qaldırmağa, qaçqınların öz vətənlərinə geri dönüşünü asanlaşdırmaq üçün çərçivə tədbirlər hazırlamağa və beynəlxalq səyləri gücləndirməyə çağırıb. O, eyni zamanda, qaçqın probleminə xüsusi diqqət ayıran dövlətlərə, donor təşkilatlara, münaqişə bölgələrindəki qeyri-hökumət təşkilatlarına, xeyriyyə qurumlarına, həmçinin fərdi şəkildə ianələr təqdim edən sadə insanlara təşəkkürünü bildirib. Sonra son illərdə qonşu ölkələrdən çoxlu sayda qaçqın qəbul edən Uqanda və Efiopiya təmsilçiləri çıxış ediblər. Dünyada ən çox qaçqın qəbul edən Türkiyənin təmsilçisi Cihad Erginay çıxış edərək ölkəsinin Suriyadan qəbul edilmiş üç milyondan artıq qaçqın üçün dövlət tərəfindən görülən tədbirlər barədə danışıb. Çıxış edənlər bir il öncə qəbul edilmiş Qaçqın və miqrantlarla bağlı Nyu-York Bəyannaməsinin qarşıya qoyduğu vəzifələr, beynəlxalq ictimaiyyətin böyük qaçqın və miqrant axınlarına verməli olduğu cavablar barədə danışıblar. Sessiyanın ilk günü Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov çıxış edib. Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini cənab Əli Həsənovun BMTQAK-ın İcraiyyə Komitəsinin 68-ci sessiyasındakı çıxışının M Ə T N İ Cənab Ali Komissar, Zati-aliləri, xanımlar və cənablar, Azərbaycan hökuməti adından Ali Komissar cənab Filippo Qrandiyə müasir dövrdə məcburi köçkünlük hallarının artması səbəblərini aydın şəkildə açıb göstərən çox mənalı açılış nitqinə görə dərin təşəkkürümü bildirirəm. Bildiyimiz kimi, qaçqınlar və məcburi köçkünlər beynəlxalq ictimaiyyəti narahat edən ən çətin və ən təcili məsələlərdən biridir. Lakin BMT-nin Baş katibi hörmətli cənab Quterreşin də BMT-nin Baş Assambleyasında qeyd etdiyi kimi, “qaçqınlar, məcburi köçkünlər və miqrantlar problem deyildir; problem münaqişələr, təqiblər və yoxsulluqdadır”. Artıq 25 ildir ki, Azərbaycan da həll olunmayan Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə üzləşmişdir. Ermənistan BMT-nin Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən 1993-cü ildə qəbul edilən və qoşunları işğal olunmuş ərazilərdən tam, dərhal və qeyd-şərtsiz geri çəkməyə çağıran məcburi hüquqi qüvvəyə malik qətnamələri pozaraq Azərbaycan ərazisinin 20 faizini hələ də işğal altında saxlayır, nəticədə isə ölkədə bir milyondan çox qaçqın və məcburi köçkün vardır. Azərbaycan uzun müddətdir ki, bu münaqişənin ədalətli və sülh yolu ilə həllini istəyir və hələ də 640 mindən çox məcburi köçkünə yardım göstərir. Onların didərginlik probleminin həlli, yəni sülh və təhlükəsizlik şəraitdə yurd-yuvalarına qayıtmaları mənim hökumətimin birinci prioriteti olaraq qalır. Son 14 il ərzində ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin Azərbaycanın davamlı iqtisadi inkişafını təmin etməsi, ölkə üzrə yoxsulluq həddinin 49 faizdən 5 faizə endirilməsi, 1,6 milyon yeni iş yerinin açılması bu sahədə də müəyyən nailiyyətlər əldə etməyə imkan yaratmışdır. Belə ki, bu günədək 96 müasir yaşayış kompleksi inşa edilmiş, 250 min qaçqın və məcburi köçkün mənzillə təmin edilmişdir. Məcburi köçkünlər arasında yoxsulluq səviyyəsi 75 faizdən 12 faizədək azaldılmışdır. Ümumiyyətlə, qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli üçün son 20 ildə təxminən 6 milyard dollar vəsait xərclənmişdir. Bununla belə, düşünürük ki, məcburi köçkünlərlə bağlı humanitar vəziyyətin ağırlığı milli səylərə beynəlxalq dəstəyi vacib edir. Hazırda 400 min nəfər məcburi köçkün hələ də köhnə və əlverişsiz yerlərdə çətin vəziyyətdə yaşayır. Buna görə də Azərbaycandakı məcburi köçkünlərə beynəlxalq humanitar yardımın tədricən azaldığını müşahidə etmək bizim üçün anlaşılan deyil. Hesab edirik ki, BMT QAK ölkəmizdə məcburi köçkünlərlə bağlı məsələlərə beynəlxalq diqqətin cəlb edilməsində mühüm hərəkətverici qüvvə rolunu oynaya bilər. Məcburi köçkünlərin insan hüquqlarının tam bərpası bu münaqişənin həllindən bilavasitə asılıdır, və bu məsələdə BMT-nin və onun insan hüquqları mexanizmlərinin işi gücləndirilməlidir. Azərbaycanın bu məsələdə mövqeyi birmənalı və tam şəffafdır: Azərbaycanın işğal altında olan bütün əraziləri azad edilməli və məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına və mülklərinə qayıtmaq hüququ təmin edilməlidir. Bununla bağlı Azərbaycan Hökuməti beynəlxalq təşkilatlarla birlikdə məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına təhlükəsiz və ləyaqətli qayıtması ilə bağlı “Böyük Qayıdış” adlanan hərtərəfli repatriasiya proqramı hazırlamışdır. “Böyük Qayıdış” proqramının icrası ilə bağlı ilk addım artıq atılmışdır. Belə ki, 2016-cı ilin aprel ayında erməni silahlı qüvvələri tərəfindən atəşkəs rejimi növbəti dəfə pozularaq Ağdam və Tərtər rayonları intensiv artilleriya atəşinə tutuldu. Nəticədə 34 azərbaycanlı mülki şəxs yaralandı, arasında uşaq olmaqla 6 nəfər həlak oldu, 232 fərdi yaşayış evi dağıdıldı, ictimai və şəxsi mülkiyyətə, o cümlədən mülki infrastrukturlara ciddi ziyan dəydi. Bununla kifayətlənməyən Ermənistan silahlı qüvvələrinin 2017-ci il iyulun 4-də Füzuli rayonunun Alxanlı kəndini ağır silahlardan hədəfli şəkildə və qəsdən atəşə tutması nəticəsində 2 yaşlı uşaq və nənəsi qətlə yetirildi, avqustun 7-də isə Tovuz rayonunun 13 yaşı sakini ağır yaralandı. Əslində bu münaqişə dondurulmuş münaqişə deyil. Hər gün atəşkəsin pozulması, mülki əhalinin hədəf seçilməsi artıq adi hala çevrilib. Son illər ərzində 34 azərbaycanlı uşaq Ermənistanın işğalçı ordusunun qurbanı olub. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti BMT-nin Baş Assambleyasının 72-ci sessiyasında yüksək tribunadan çıxış edərək 25 il torpağları işğal altında saxlanıldığı Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa söykənmiş ədalətli mövqeyini dünya ictimaiyyətinə çatdırdı. 2016-cı ilin aprelində mülki Azərbaycan əhalisinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün Azərbaycan silahlı qüvvələri əks-həmlə tədbirləri həyata keçirdi, düşmənin atəş məntəqələrini susdurdu və işğal altında olan bir sıra strateji məntəqələri işğaldan azad etdi. Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndində təhlükəsiz yaşayışa imkan yarandı. Ölkə Prezidentinin Sərəncamı ilə kəndin bərpasına başlanıldı, 50 ev, məktəb tikilib istifadəyə verildi, məcburi köçkünlərin bir qismi öz doğma kəndlərinə qaytarıldı, hazırda 100 evin, sosial-texniki infrastruktur obyektlərinin inşası davam etdirilir. Azərbaycanın üzləşdiyi bu problem təkcə regionun deyil, bütün dünyanın problemidir. Ermənistan müəyyən donor ölkələrin və beynəlxalq qurumların maliyyə yardımından sui-istifadə edərək, erməni əsilli suriyalıların və digərlərinin bu torpaqlarda qanunsuz olaraq zorla məskunlaşmasını təşviq edir. Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində narkotik əkilib becərilir, xüsusi laboratoriyalarda emal edilir, erməni hərbçiləri və narkomafiyaları tərəfindən Avropaya və dünyanın digər bölgələrinə göndərilir. Bu ərazilər həmçinin Əfqan narkotiki üçün yeni tranzit marşrutuna çevrilib. Buna görə də dünya birliyi bü münaqişənin ədalətli həlli istiqamətində daha qətiyyətli və ardıcıl mövqe nümayiş etdirməli və Ermənistanı sülh sazişi üzərində işə başlamağa vadar etməlidir. Problemin həllinə əsas maneə Ermənistanın qeyri-konstruktiv mövqe tutması, BMT Təhlükəsizlik Şurasının, ATƏT-in, Avropa Şurasının qətnamələrinə hörmətsizlik göstərməsidir. Buna görə də problemin sülh yolu ilə həllinə çalışan ATƏT-ni Minsk Qrupunun uzun müddətli fəaliyyəti nəticəsiz qalır. Cənab Ali Komissar, Azərbaycan hökuməti ilə BMT QAK arasında əməkdaşlıq möhkəm və məhsuldar olaraq qalır. Azərbaycan milli qanunvericilik praktikasını beynəlxalq standartlara uyğun təkmilləşdirmək öhdəliyinə sadiqdir. Azərbaycanda qaçqınların mühafizəsi-sığınacaq mexanizmlərinin inkişaf etdirilməsi məqsədilə müvafiq hökumət qurumlarının təmsilçilərindən ibarət işçi qrup yaradılmışdır. Ölkəmizdə beynəlxalq himayəyə ehtiyacı olan bütün şəxslərin müvafiq hüquqi statusdan yararlana bilməsini təmin edən qanunvericilik dəyişiklikləri nəzərdən keçirilir. Sığınacaq və miqrasiya problemləri yalnız beynəlxalq əməkdaşlıq yolu ilə səmərəli şəkildə həll oluna bilər. Azərbaycan "Qaçqınlara və miqrantlara dair Nyu-York bəyannaməsi"ni, eləcə də qaçqınlara dair təhlükəsiz, nizamlı və tənzimlənən miqrasiyaya dair qlobal müqavilələrin qəbulu istiqamətində sonrakı irəliləyişləri dəstəkləyir. Bu proseslər məcburi köçkünlərin irimiqyaslı köçlərinin idarə edilməsi üçün beynəlxalq əməkdaşlıq istiqamətində atılan fundamental addımlardır və Azərbaycan 2018-ci ildə həmin müqavilələrin qəbul edilməsində üzərinə düşən rolu yerinə yetirməyə hazırdır. Hesab edirik ki, yalnız həqiqi, birgə beynəlxalq səylər dünyada mövcud olan, eləcə də Azərbaycanın üzləşdiyi münaqişənin həllinə gətirib çıxara bilər. Cənab Ali Komissar, Azərbaycan Sizin rəhbərlik etdiyiniz quruma hərtərəfli dəstəyi göstərməyə hazırdır və Sizə nəcib mandatınızın icrasında uğurlar arzulayır. BMT-nin qaçqınlar üzrə ali komissarı Filippo Qrandi çıxışlara münasibət bildirərkən Azərbaycan Hökumətinə qaçqın və məcburi köçkünlərə göstərilən qayğı və onların həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün həyata keçirilən proqramlara görə təşəkkür edib. O, qaçqınların öz doğma torpaqlarına tezliklə geri qayıtmaları üçün ciddi siyasi iradənin göstərilməli olduğunu vurğulayıb. Həmin gün aparılan ümumi debatlarda dünyanın müxtəlif regionlarındakı humanitar vəziyyət və qlobal cavablar müzakirə olunub. Sessiyada təşkilatın həyata keçirdiyi proqramların büdcəsi, menecment, maliyyə və administrativ nəzarət məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, 2018-2019-cu illəri əhatə edən dövr üzrə proqram büdcəsi qəbul edilib.

Azerbaijan's Realities was discussed at session of Executive Committee of UN High Commissioner for Refugees
Mətbuat xidmətinin məlumatı 03 October, 2017
Deputy Prime Minister Ali Hasanov: The Nagorno Kabagh problem faced by Azerbaijan is not only the regional problem but also the whole world's problem. On October 2, 68th session of the Executive Committee of UN High Commissioner for Refugees started its work in Geneva, Switzerland. The delegation headed by Deputy Prime Minister, Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs Ali Hasanov represents Azerbaijan at the event. Chief of State Migration Service Firudin Nabiyev has also joined the session within delegation. UN High Commissioner for Refugees Fillip Grandi made a speech at the opening of the session. He stated that, currently more than 65 million people in the world live as refuges and IDPs. And in 2017, as a result of the conflicts in the world, more two million people have left their homes and became refugees. Along with the conflict and military aggression in the countries such as Myanmar, Syria, Iraq, or Sudan, natural disasters also lead to an increase the number of refugees in different parts of the world. In addition to threats such as extremism and terrorism in the world, xenophobic approaches also have a major impact on the severity of refugees. For example, In Myanmar, the state's failure to grant citizenship rights to Rohingya Muslims for decades is also among the steps contrary to international law and conventions. Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs Ali Hasanov made a speech on the first day of the session. The Text of the Speech made by Mr. Ali Hasanov, Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, at the 68th session of the UNHCR Executive Committee Mr. High Commissioner,Excellences, Ladies and gentlemen, On behalf of the Government of Azerbaijan, I would like to express my sincere appreciation to the High Commissioner Mr. Filippo Grandi for his very interesting opening speech which clearly illustrates the causes of an increase in the number of forced migration in the present day world. As we all know, refugees and IDPs are among the most complicated and urgent issues on the agenda of the international community. However, as it was also stated by UN Secretary-General honorable Mr. Antonio Guterres at the 72nd Session of the General Assembly, “refugees, internally displaced persons and migrants are not the problem; the problem lies in conflicts, persecutions and poverty”. Over the past 25 years, Azerbaijan has also been confronted with the unresolved Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. Violating the binding resolutions of the UN Security Council adopted in 1993 that call for an immediate, complete and unconditional withdrawal of Armenian troops from the occupied territories, Armenia still keeps the 20 % of the Azerbaijani territory under occupation, and as a result, there are over one million refugees and internally displaced persons in the country. Azerbaijan has been looking for too long for a just and peaceful solution to this conflict and is still rendering assistance to more than 640,000 IDPs. The solution to their problem of displacement, i.e. the return to their homes under peaceful and secure conditions, remains to be the first priority of my Government. The fact that the country’s President Mr. Ilham Aliyev has managed to ensure the sustainable economic development of Azerbaijan over the past 14 years, the level of poverty has been reduced from 49% to 5%, 1.6 million new jobs have been created, has formed favorable conditions for achieving certain progresses in this area. So far, 96 modern residential facilities have been built, 250,000 refugees and IDPs have been provided with housing. Among the IDPs, the poverty level has dropped from 75 % to 12 %. On the whole, approximately 6-billion-dollar worth of resources has been spent over the last 20 years to solve the social problems of refugees and IDPs. In doing so, we believe that the complexity and seriousness of the humanitarian situation connected with the IDPs requires international support to the national efforts. Presently, 400,000 IDPs are still living in old and unsuitable conditions. That’s why, it is difficult for us to understand the gradual reduction of the amount of international humanitarian aid rendered to the IDPs in Azerbaijan. We consider that UNHCR can play the role of an important motivating force in attracting attention to the issues related to IDPs in our country. The full restoration of human rights of IDPs is directly connected with the settlement of this conflict, and activities of the UN and its human rights mechanisms needs to be strengthened in this respect. Azerbaijan’s position on this issue is definite and transparent. All of the occupied Azerbaijani territories should be liberated, and conditions for the return of IDPs to their native lands must be ensured. With this in mind, the Government of Azerbaijan has developed together with international organizations a comprehensive repatriation program called the “Great Return” for the safe and dignified return of IDPs to their lands. The first step connected with the realization of the “Great Return” program has already been taken. So, in April 2016, as a result of a just another violation of the ceasefire by Armenian armed forces, the regions of Agdam and Tartar were under an intensive artillery shelling. As a consequence, 34 Azerbaijanis got wounded, and 6 people died, including a child; 232 private households were destroyed; a serious damage was caused to public and private properties, including civil infrastructure facilities. As a result of the targeted and deliberate shootings with heavy weapons by the Armenian armed forces, which were not satisfied with it, a 2-year old child and her grandmother were murdered in the Alkhanli village of the Fizuli region on 4th July 2017, and a 13-year old resident of the Tovuz region was seriously wounded on 7th August 2017. In fact, this conflict is not a frozen one. Daily violations of the ceasefire, selection of local residents as targets have become a normal state of things. Over the past years, 34 Azerbaijani children have become the victims of the Armenian occupation army. At his address made from the high tribune of the UN General Assembly during the 72nd session, the President of the Republic of Azerbaijan drew the world community’s attention to a just position of Azerbaijan, territories of which have been under occupation for the last 25 years, that is based on an international law. In April 2016, to ensure the safety of Azerbaijani civilians, the armed forces of Azerbaijan carried out counterattack activities; silenced the firing points and liberated from the occupation a number of strategically important locations. This created conditions for a safe living in the Jojug Merjanly village of the Jabaryil region. At the order of the country’s President, restoration works of the village were started; 50 houses and a school were built and commissioned for operation; a part of IDPs were returned to their native villages. At the moment, the construction of 100 houses and social infrastructure facilities is being continued. The problem confronting Azerbaijan is not just a problem of this region, but it is a global one. Misusing the financial support of certain donor countries and international organizations, Armenia carries out propaganda for the illegal forcible settlement of the Syrians of Armenian ethnicity and others on these territories. Narcotics are being cultivated in the occupied territories of Azerbaijan; they are being processed in special laboratories, and are shipped by the Armenian military servicemen and narcomafia to Europe and other regions of the world. These territories have also turned into a new transit route for the narcotics from Afghanistan. Therefore, the world community ought to demonstrate a more decisive and consistent position on the issue of a just settlement of this conflict, and compel Armenia to start working on the peace agreement. The main obstacles to the solution of the problem are the non-constructive position taken by Armenia, and its demonstration of disrespect to the resolutions of the Security Council of UN, OSCE, and European Council. That’s why, the long-lasting activity of the Minsk Group of OSCE, which is trying to achieve a peaceful settlement for this problem, has remained unsuccessful. Mr. High Commissioner, The cooperation between the Government of Azerbaijan and UNHCR remains to be solid and productive. Azerbaijan is committed to the obligation of aligning its legislative practices to the international standards. A working group consisting of the representatives of relevant governmental agencies to improve the protection and asylum mechanisms for refugees has been established. Legislative amendments to ensure that all persons who are in need of international protection could benefit from a relevant legal status are being considered by the Government of Azerbaijan. Mr. High Commissioner, The problems of asylum and migration can be effectively solved only through international cooperation. Azerbaijan supports the New York declaration on Refugees and Migrants, as well as the subsequent progresses made in the sphere of adopting global agreements for safe, orderly and regulated migration. These processes are the fundamental steps taken in the field of international cooperation for the management of large-scale migrations of IDPs, and Azerbaijan is ready to play its due role for the adoption of the respective agreements in 2018. We believe that only genuine, combined international efforts can lead to the settlement of conflicts that exist in the world, and also confront Azerbaijan. Mr. High Commissioner, Azerbaijan stands ready to extend full support to the Agency under Your leadership, and wishes You success in the exercise of your noble mandate. Thank you very much for your attention. While commenting on speeches, the UN High Commissioner for Refugees Filippo Grandi expressed his gratitude to the Government of Azerbaijan for its assistance to refugees and IDPs and programs for improving their living conditions. She emphasized that serious political will must be provided to refugees to return to their native lands soon. Humanitarian situation and global responses in different regions of the world were discussed in general debates that day. At the session, they exchanged views on the budget, management, financial and administrative control of the programs implemented by the organization, the program budget for the period covered by 2018-2019 has been adopted.