Qaçqın və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması ilə bağlı müşavirə keçirilmişdir
Mətbuat xidmətinin məlumatı 11 Yanvar, 2013
Yanvarın 11-də Nazirlər Kabinetində, Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənovun sədrliyi ilə “Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nda və həmin Dövlət Proqramına Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2007-ci il 31 oktyabr tarixli 2475 nömrəli və 2011-ci il 21 fevral tarixli 1346 nömrəli sərəncamları ilə təsdiq edilmiş əlavələrdə nəzərdə tutulan tədbirlərin icrası ilə əlaqədar 2012-ci ildə görülmüş işlər və 2013-cü ildə nəzərdə tutulmuş tədbirlərə həsr olunmuş müşavirə keçirilmişdir. Əli Həsənov müşavirədə çıxış edərək Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ölkəmizdə həyata keçirilən islahatların, xarici və daxili siyasətin uğurlu nəticələri, eləcə də qaçqın və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işlər barədə ətraflı məlumat vermişdir. Bildirilmişdir ki, Prezident İlham Əliyevin sərəncamları ilə təsdiq edilmiş qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramlarının icrası uğurla davam etdirilmişdir. Ötən il Goranboy rayonu ərazisində 525 məcburi köçkün ailəsi üçün tikilmiş beşmərtəbəli 9 yaşayış binası, Şəki şəhəri ərazisində 423 məcburi köçkün ailəsi üçün salınmış qəsəbə, Qaradağ rayonunun Müşfiqabad qəsəbəsinin ərazisində 1440 məcburi köçkün ailəsi üçün yeni məhəllə istifadəyə verilmişdir. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bu yaşayış evlərinin və qəsəbələrin açılışında şəxsən iştirak etmişdir. Bundan başqa, Ağcabədi şəhərində bütün zəruri sosial-texniki infrastruktur obyektlərinə malik 560 ailəlik beşmərtəbəli 10 yaşayış binası, Bərdə rayonu ərazisindəki fin tipli qəsəbədə müvəqqəti məskunlaşmış 195, İmişli rayonunun ərazisindəki fin tipli qəsəbələrdə müvəqqəti məskunlaşmış 550 məcburi köçkün ailəsindən birinci mərhələdə 325 ailə üçün yeni qəsəbələr salınaraq məcburi köçkünlərin istifadəsinə verilmişdir. Mingəçevir şəhəri ərazisindəki fin tipli qəsəbədə və məktəb binalarında müvəqqəti məskunlaşmış 502 məcburi köçkün ailəsi üçün yeni yaşayış məhəlləsi və Abşeron rayonunun Masazır qəsəbəsi ərazisində 760 məcburi köçün ailəsi üçün yeni qəsəbə salınmışdır. Baş nazirin müavini demişdir ki, 2012-ci ildə, həmçinin Maliyyə Nazirliyi tərəfindən ayrılmış vəsait hesabına 871 məcburi köçkün ailəsi dövlət ehtiyacları ilə əlaqədar dövlət mülkiyyətinə alınmış və yaşayış üçün hər cür zəruri şərtlərə cavab verən mənzillərə köçürülmüşdür. Bununla yanaşı, dövlət büdcəsində nəzərdə tutulan investisiya xərcləri vəsaiti hesabına Axısxa türklərinə məxsus tikintisi yarımçıq qalmış 28 evin inşası başa çatdırılmış, Göygöl rayonu ərazisində isə Laçın rayonundan olan 7 məcburi köçkün ailəsi üçün fərdi ev tikilmişdir. Beləliklə, 2012-ci il ərzində 22765 nəfərdən ibarət 4553 məcburi köçkün ailəsi yeni mənzillərə və evlərə köçürülmüşdür. Baş nazirin müavini demişdir ki, bu məqsədlər üçün 2012-ci il ərzində Dövlət Neft Fondundan 300 milyon manat vəsait ayrılmışdır ki, bu da 2011-ci il ilə müqayisədə 160 milyon və ya 2,2 dəfə, 2003-cü ilə nisbətən isə 15 dəfə çoxdur. İl ərzində, həmçinin Dövlət Proqramının və ona Əlavələrin icrası ilə əlaqədar Gəncə şəhəri ərazisində 1500, Qazax rayonunda 300, Bərdə rayonunda 866 məcburi köçkün ailəsi üçün yeni yaşayış məhəlləsinin, İsmayıllı rayonunda 45, Hacıqabul rayonunda 101, Saatlı rayonunda 230, Füzuli rayonunda 612, Sabirabad rayonunda 440, Ağdam rayonunda 932, Beyləqan rayonunda 466, Göygöl rayonunda 600 ailəlik qəsəbələrin, Bakı şəhərinin yataqxanalarında və digər obyektlərdə müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkün ailələrinin köçürülməsi məqsədi ilə Abşeron rayonunda Qobu şəhərinin salınması, Qəbələ rayonunda 155, Balakən rayonunda 43, Abşeron rayonunun Ramana qəsəbəsində 80 mənzilli yaşayış binalarının tikilməsi ilə bağlı layihələndirmə, layihə-smeta sənədlərinin hazırlanması və s. üzrə müvafiq tədbirlər həyata keçirilmişdir. Əli Həsənov xüsusi olaraq vurğulamışdır ki, Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi məqsədyönlü siyasətin təqdirəlayiq nəticəsi olaraq, Azərbaycan 2012-ci il aprelin 26-da daha bir nüfuzlu beynəlxalq təşkilata - BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının İcraiyyə Komitəsinə tamhüquqlu üzv seçilmişdir. Cari ildə qarşıda duran vəzifələrdən danışan Ə.Həsənov demişdir ki, 2013-cü ildə 3941 min ailə üçün ümumi sahəsi 260 min kvadratmetr olan, bütün zəruri sosial-texniki infrastruktur obyektləri ilə birlikdə 8 qəsəbə və məhəllə, o cümlədən Gəncə şəhərində 1500 məcburi köçkün ailəsi üçün 5 mərtəbəli 25, Bərdə rayonunda 866 məcburi köçkün ailəsinə beş mərtəbəli 15 binadan ibarət yeni yaşayış məhəllələri, Abşeron rayonunun Masazır qəsəbəsində 758, İmişli rayonunda 225, Qaradağ rayonunun “Ümid” qəsəbəsinə yaxın ərazidə 200, İsmayıllı rayonunda 45 ailəlik qəsəbələrin, Qəbələ rayonunda 155, Balakən rayonunda 43 ailə üçün 5 mərtəbəli yaşayış binalarının tikintisi nəzərdə tutulmuşdur. Bununla yanaşı, 2013-cü ilin dövlət büdcəsində nəzərdə tutulan investisiya xərcləri vəsaiti hesabına Axısxa türkləri üçün Saatlı rayonunda 97, Oğuz rayonunda 32, Beyləqan rayonunda 13, Göygöl rayonunda 7 evin tikintisi planlaşdırılmışdır. Baş nazirin müavini, həmçinin Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən daxili və xarici siyasətin uğurlu nəticələrini də diqqətə çatdırmışdır. Əli Həsənov görüləcək işlərin keyfiyyətinin artırılması, tikintinin sürətləndirilməsi ilə bağlı əlaqədar tikinti şirkətlərinin rəhbərlərinə konkret tapşırıqlar vermişdir.

Conference regarding improvement of living conditions and increasing employment of refugees and IDPs
Mətbuat xidmətinin məlumatı 11 January, 2013
On January 11, there was held a conference chaired by the Deputy Prime Minister of Azerbaijan Republic, Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs – Ali Hasanov, dedicated to carried out activities in 2012 on execution of actions provided in “State Program for improving living conditions and increasing employment of refugees and IDPs” and annexes to this program approved upon the orders No 2475, dated 31 October 2007 and No 1346, dated 21 February 2011 of the President of the Republic of Azerbaijan, and actions expected to be implemented in 2013. Making a speech at the conference, Ali Hasanov gave detailed information about successful results of reforms in the republic, foreign and home policy of the President of the Republic of Azerbaijan, and the actions implemented for improving living conditions of refugees and IDPs. 9 five-storied residential buildings constructed for 525 IDP families in Goranboy region, a settlement built for 423 IDP families in Shaki, and new block for 1440 IDP families in Mushfigabad – Garadagh was put into use last year. In addition, 10 560-family residential buildings with all necessary social and technical infrastructure in Agjabadi, new settlements for 195 families settled for short period in Finnish-type settlements in Barda and 325 families (for the first stage) out of 550 IDP families settled for short period in Finnish-type settlements in Imishli were built and put into operation. There was built new block for 502 IDP families temporarily settled in Finnish-type settlement in Mingachevir and school buildings, and new settlement for 760 IDP families in Masazir, Absheron. The Deputy Prime Minister mentioned that 871 IDP families were taken into state property in regard to state needs at the expense of funds allocated by the Ministry of Finance in 2012, and moved to flats meeting all necessary conditions to live. At the same time, construction of 28 unfinished houses belonging to Ahiska Turks was completed and individual houses were built in Goygol for 7 IDP families from Lachin at the expense of investment funds intended in the state budget. So, 4553 families consisting of 22765 people moved to new flats and houses in 2012. Besides, during the year, related with fulfilment of the State Program and its annexes, relevant actions were carried out for preparing project-estimate and planning documentation in connection with construction of residential districts for 1500 families in Ganja, 300 in Gazakh, 866 in Barda, settlements for 45 families in Ismayilli, 101 in Hajigabul, 230 in Saatli, 612 in Fuzuli, 440 in Sabirabad, 932 in Aghdam, 466 in Beylagan, 600 in Goygol, building Gobu city in Absheron with the objective of moving IDP families temporarily settled in hostels in Baku and other facilities, also construction of residential buildings with 155 flats in Gabala, 43 in Balakan, 80 in Ramana, Absheron. Touching upon the goals in the current year, Ali Hasanov stated that 8 districts and new blocks together with all necessary social and technical infrastructure with total area of 260 thousand sq meters for 3941 thousand families, also blocks consisting of 5-storied 25 buildings in Ganja for 1500 IDP families, 5-storied 15 buildings in Barda for 866 IDP families, settlements for 758 families in Masazir, Absheron, 225 in Imishli, 200 in the territory near “Umid” settlement in Garadagh, 45 in Ismayilli are expected to be built in 2013, as well as 5-storied residential buildings for 155 families in Gabala and 43 in Balakan. Moreover, it is planned to construct 97 houses in Saatli, 32 in Oghuz, 13 in Beylagan, 7 in Goygol for Ahiska Turks at the expense of investment funds in the state budget of 2013. The Deputy Prime Minister also underlined successful results of foreign and home policy implemented under direction of the President of the Republic of Azerbaijan. Ali Hasanov gave instructions to heads of construction companies in relation to increase of quality of carried out activities and acceleration of construction.