Azərbaycanda İspaniya səfirliyinin açılması qarşılıqlı iqtisadi əməkdaşlığın fəallaşmasına kömək edəcəkdir
Mətbuat xidmətinin məlumatı 22 Noyabr, 2012
İspaniyaya səfər çərçivəsində Baş nazirin müavini cənab Əli Həsənov İspaniya Senatının sədr müavini Xuan Xose Lukas ilə görüşmüşdür. İkitərəfli münasibətlərin möhkəmlənməsinin vacibliyindən danışan Əli Həsənov energetika sahəsində əməkdaşlığın inkişafı məsələlərinə toxunmuşdur. O demişdir ki, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti İspaniyada nümayəndəliyini və törəmə şirkətlərini aça bilər. Azərbaycanda bir çox Avropa ölkəsindən şirkətlərin işlədiklərini vurğulayan Baş nazirin müavini bildirmişdir ki, İspaniya mütəxəssisləri də Azərbaycanda fəaliyyət göstərə bilərlər. Buna görə də Azərbaycanda İspaniya səfirliyinin açılması qarşılıqlı surətdə faydalı iqtisadi əməkdaşlığın fəallaşmasına xidmət edəcəkdir. Xuan Xose Lukas qonaqları salamlayaraq İspaniya-Azərbaycan münasibətlərinin inkişafından razılıq ifadə etmişdir. O demişdir ki, İspaniyanın Azərbaycanda səfirliyinin açılması üçün siyasi iradə mövcuddur. Lakin son illər dünya maliyyə böhranı İspaniya iqtisadiyyatına ziyan vurmuşdur. Senatın sədr müavini bildirmişdir ki, İspaniya Azərbaycan ilə bütün sahələrdə əlaqələrin genişlənməsində maraqlıdır. Baş nazirin müavini Əli Həsənov qeyd etmişdir ki, Azərbaycan İspaniyada baş verən prosesləri maraqla izləyir və İspaniyanın böhrandan tezliklə çıxacağına ümid bəsləyir. Sonra Baş nazirin müavini Əli Həsənovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti İspaniyanın xarici işlər naziri Xose Manuel Qarsiya Marqalo ilə görüşmüşdür. Xarici işlər naziri qonaqları salamlayaraq ikitərəfli əlaqələrin bütün sahələrdə inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulamışdır. O Azərbaycanda diplomatik nümayəndəliyin tezliklə açılacağına ümidvar olduğunu bildirmiş və bunun dövlət rəhbərliyinin siyasi iradəsini əks etdirəcəyini vurğulamışdır. Xarici siyasət idarəsinin başçısı Azərbaycanın əlverişli geosiyasi vəziyyətini, habelə İspaniyanın Aralıq dənizi və Atlantik okeana çıxışı olmasını nəzərə alaraq qarşılıqlı surətdə faydalı iqtisadi əməkdaşlığın əhəmiyyətini diqqətə çatdırmışdır. İspaniya hökumətinin Azərbaycan ilə energetika, tikinti, nəqliyyat sahələrində sıx əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu deyən nazir ümidvar olduğunu bildirmişdir ki, Azərbaycan 2015-2016-cı illərdə İspaniyanın BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvlüyünə namizədliyini dəstəkləyəcəkdir. Əli Həsənov səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirərək demişdir ki, Azərbaycan İspaniya ilə əlaqələrin inkişafında maraqlıdır və bunun üçün böyük imkanlar vardır. Azərbaycanın kiçik ölkə olmasına baxmayaraq, o, Avropa və dünya ölkələrinin diqqət mərkəzindədir. Azərbaycan enerji ehtiyatları və geosiyasi vəziyyəti ilə cəlbedicidir. Baş nazirin müavini vurğulamışdır ki, İspaniya ilə əlaqələrin inkişafı üçün daha bir əhəmiyyətli amil mövcuddur. Bu, xalqlarımızın və ənənələrimizin oxşarlığıdır. İqtisadi əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin vacibliyindən danışan Əli Həsənov qeyd etmişdir ki, Azərbaycan dünya iqtisadiyyatının müxtəlif sahələrinə sərmayələr qoyan investor ölkəyə çevrilmişdir. Nə üçün də Azərbaycan İspaniya iqtisadiyyatına sərmayə yatırmasın? İspaniyanın alternativ energetika, liman tikintisi sahəsində böyük təcrübəyə malikdir, İspaniya mütəxəssisləri müvafiq layihələrə cəlb edilə bilərlər. Görüşdə parlamentlərarası qrupun fəaliyyətinin bütün sahələrdə əlaqələrin inkişafına kömək edəcəyinə əminlik ifadə olunmuşdur. Görüşün sonunda xatirə şəkli çəkdirilmişdir.

Establishment of Embassy of Spain in Azerbaijan will contribute to mutual economic cooperation to grow more active
22 November, 2012
The Deputy Prime Minister Ali Hasanov met with the deputy chair of the Senate of Spain Juan Jose Lucas during his visit to Spain. Speaking about necessity of strengthening bilateral relations, Ali Hasanov touched upon the issues on development of cooperation in energy sector. He said State Oil Company of Azerbaijan Republic can establish its branch office and subsidiaries in Spain. The Deputy Prime Minister, mentioning the activity of companies of European countries in Azerbaijan, said Spanish experts or specialists could also activate in Azerbaijan. That is why, establishment of the Embassy of Spain in Azerbaijan will help profitable mutual economic cooperation to become more active.
Juan Jose Lucas greeted the visitors and expressed his satisfaction with development of relations between Azerbaijan and Spain. He stated there was political will for establishing Embassy of Spain in Azerbaijan. But recent financial crisis caused damage to economy of Spain. The deputy chair of the Senate said that Spain was interested in expansion of relations with Azerbaijan in all fields.
The Deputy Prime Minister Ali Hasanov noted that Azerbaijan followed the processes in Spain with interest and expressed his hope for that Spain would cope with crisis soon.
Then the delegation led by the Deputy Prime Minister Ali Hasanov met with the Minister of Foreign Affairs of Spain Jose Manuel Garcia Margallo. The Minister of Foreign Affairs welcomed the guests and noted necessity of development of bilateral relations in all fields. He expressed his hope for establishment of diplomatic representation in Azerbaijan in a short period of time and underlined that this would reflect political will of the state leaders.
The head of foreign policy department stressed significance of mutual profitable economic cooperation considering favourable geopolitical situation in Azerbaijan and access of Spain to the Mediterranean Sea and Atlantic Ocean. The minister, expressing interest of the government of Spain in close cooperation with Azerbaijan in the fields of energy, construction and transport, said he hoped that Azerbaijan would support Spain’s nomination for non-permanent membership in UN Security Council in 2015-2016.
Ali Hasanov thanked for warm reception and said Azerbaijan was interested in development of relations with Spain and there were great opportunities for that. Though Azerbaijan is a small country, it is in the centre of attention of Europe and the countries around the world. Azerbaijan is attractive with its energy resources and geopolitical situation. The Deputy Prime Minister noted one more significant factor for development of relations with Spain. That is the similarity between the peoples and traditions of the two states. Mentioning significance of developing economic cooperation, Ali Hasanov said Azerbaijan became an investor making investments in various spheres of world economy. Why should Azerbaijan not invest in economy of Spain too? Spain has experience in alternative energy and port construction sectors, and Spanish experts can be involved in relevant projects.