Mətbuat xidmətinin məlumatı 17 Aprel, 2023
Tərtər rayonunun Talış kəndinə köçürülmüş sakinlər buradakı həyat şəraiti, uyğunlaşma prosesi və gələcək planları barədə fikirlərini bölüşüblər. 2023-cü il martın 16-da Talışa ilk köç karvanı ilə gəlmiş  kənd sakinləri, məktəblilər buaradakı şəraitdən və doğma kənddə dönüşdən məmnundurlar. Onlar Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevə, qüdrətli Azərbaycan Ordusuna, işğal altında olan torpaqlarımızın azad olunması uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizə və fədakar qazilərimizə minnətdar olduqlarını bildiriblər.
Xatırladaq ki, Tərtər rayonunun Talış kəndinə ilkin mərhələdə 20 ailə köçürülüb. Yurd  həsrəti  bitən 90  kənd sakini bu torpağa yeni nəfəs gətiriblər.
Dövlət Komitəsinin əməkdaşları ilə söhbətdə Talış sakinləri doğma yurda qayıdışın sevinci ilə yanaşı, burada gördükləri işlərdən də söz açıblar.

The citizens of Talish are pleased for returning to their homeland
Citizens who were relocated to Talish village of Tartar region shared their views on living conditions, adaptation process and future plans. Villagers and schoolchildren who came to Talish with the first migration caravan on March 16, 2023 are satisfied with the conditions in there and related to their return to their native village. They expressed their gratitude to the Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev, the mighty Azerbaijan Army, our martyrs and dedicated veterans who died for the liberation of our occupied lands.
It should be noted that at the initial stage, 20 families were relocated to Talish village of Tartar region. 90 villagers, whose homesickness ended, breathed new life into this land.
In a conversation with the employees of the State Committee, the residents of Talish spoke about the delight of returning to their homeland, as well as the work they have done here.