Bakı Olimpiya Stadionunda “Qarabağ” və “Qalatasaray” komandaları arasında xeyriyyə oyunu keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva stadionda oyuna baxıblar.
FIFA referisi Əliyar Ağayevin idarə etdiyi oyunda “Qalatasaray” komandası erkən qolla hesabı açıb. Matçın 4-cü dəqiqəsində İstanbul təmsilçisinin heyətində Bafetimbi Qomis fərqlənib. Görüşün 19-cu dəqiqəsində “Qarabağ”ın oyunçusu Redon Cica hesabı bərabərləşdirib. “Qalatasaray” matçın 87-ci dəqiqəsində Mauro İkardinin 11 metrlik cərimə zərbəsindən vurduğu qol sayəsində yenidən hesabda irəli çıxıb. Bu, oyunda sonuncu qol olub. Beləliklə, “Qarabağ” – “Qalatasaray” xeyriyyə matçı İstanbul təmsilçisinin qələbəsi ilə başa çatıb - 1:2.
“Qalatasaray” futbol klubunun prezidenti Dursun Özbək Prezident İlham Əliyevə üzərində komandanın oyunçularının imzası olan formanı və digər xatirə hədiyyələrini təqdim etdi.
Bu oyun qardaş Türkiyədə baş vermiş “Əsrin fəlakəti”nin - güclü zəlzələnin fəsadlarının aradan qaldırılmasına yardım məqsədilə təşkil olunub. Görüşdən əldə olunacaq bütün gəlirlər zəlzələdən əziyyət çəkənlərə yardım üçün Türkiyəyə göndəriləcək. Oyun üçün satışa çıxarılmış 62 mindən çox biletin hamısının qısa müddətdə satılması bu qarşılaşmaya göstərilən böyük maraqla yanaşı, Azərbaycan xalqının çətin gündə qardaş Türkiyə ilə sarsılmaz həmrəylik nümayiş etdirməsinin də əyani təsdiqidir.

Official news 27 March, 2023
A charity match between Aghdam’s Qarabag and Istanbul’s Galatasaray football clubs has been held at Baku Olympic Stadium.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva watched the match at the stadium.
Forward Bafetimbi Gomis netted an early one for Galatasaray in the 4th minute of the match.
Qarabag’s Redon Xhixha leveled the score in the 19th minute, and the first half ended 1-1.
Galatasaray again put the ball into Qarabag’s net with a penalty kick by Mauro Ikardi in the 87th minute, and the game ended 2-1.
President of Galatasaray football club Dursun Ozbek presented the jersey signed by all the team and other keepsakes to President Ilham Aliyev.
The match aimed to help eliminate the consequences of the "Disaster of the century" - a strong earthquake that struck brotherly Türkiye. All proceeds from the match will be sent to Türkiye to help those impacted by the earthquake. The sale of more than 62,000 tickets for the match in a short period of time is a clear evidence of the great interest shown in this match, as well as the unwavering solidarity of the Azerbaijani people with brotherly Türkiye in difficult days.